Ana Sayfa · Forum · Linkler · Resim Galerisi
Ana Menu
Ana Sayfa
Makaleler
Forum
İrtibat
Linkler
Arama
Ziyaretçi Defteri

ÜYELİK HİZMETLERİ

ÜYE KAYIT
ŞİFREMİ UNUTTUM

Sitenize Ekleyin
Resim Galerisi
Telefonlar
Konuk Yazarlar

ARŞİVLERİMİZ
2003 YILI
2004 YILI
2005-2006 YILI
Ulusal Haberler
Misafir
Kullanıcı Adı

Şifre

Beni HatırlaKayıp Şifre ?
Site Durumu
Kayıtlı Üyeler : 12997
Misafirler : 64
En Yeni Üyemiz : sanane757000

Kayıtlı Üye :
Fakir 6 Gün Gelmedi
abdullahank 129 Gün Gelmedi
Orhan-Bahcivan 219 Gün Gelmedi
CEVAT COSKUN 223 Gün Gelmedi
atlantis 245 Gün Gelmedi
baris dursun 245 Gün Gelmedi
yilmaz akinci 254 Gün Gelmedi
adacala 254 Gün Gelmedi
admin 256 Gün Gelmedi
yilmaz_akinci 257 Gün Gelmedi
Forum Başlıklari
En Yeni Başlık
Ardahan Köyleri ve İ...
hoçvanın genel iradesi
Sitemizi Dostlarınız...
Bize ulaşın..
Haber Arşivimiz
Ardahan Görüntüleri
Ardahan Fotoğrafları
Kürdistan Komşunuz O...
KORKAKLARA MEYDAN OK...
Teşvik Ardahan’a Uğr...
Ardahan da Devlet mi...
İMRALI’DAKİ GÖ...
Ardahan ARDAHAN
APE FEZO’NUN A...
O benim Babam..
En Yoğun Başlıklar
YALÇIN TAŞTAN HAK... [51]
TRT bölücülük mü ... [35]
KAFATASÇILAR-ARD... [34]
COCUK ÖLDÜRMEYİ K... [30]
YAZARLARIMIZIN YO... [28]
YAZICIOĞLU'NU KAY... [24]
DTP'li vekillerde... [21]
Ardahan TV [19]
kürde fırsat verm... [18]
ANADİLİMİZ KÜRTÇE... [18]
23 NISAN IRKCI C... [17]
UGAR TÜRKLRI [16]
Bim Marketlerine ... [16]
KÜRT SORUNU DEĞİL... [15]
ARDAHAN LI OLMAKT... [15]
HİT
reklam
Facebook'ta PaylaşTwittirda Paylaş Pinterest'te Fakir adlı kullanıcının profilini ziyaret edin.

Ardahan'dan Günün En son Haberleri İçin Bizi Takip Etmeye Devam Edin

<
SİYASETTE ISINIYOR!..
Yazar Fakir - Mart 31 2007 - 11:33:48
HAVALARLA BİRLİKTE SİYASETTE ISINIYOR/SUAT DENİZ.

Suat Deniz Türkiye'nin gündeminde Cumhurbaşkanlığı ve daha sonra Milletvekilliği seçimi var. Baharın gelişiyle havalar ısındığı gibi, siyasette ısınıyor. Tüm yurtta seçim havası başladı.
Seçim barajını şimdilik üç parti aşacak gibi görünüyor. MHP, CHP ve AK Parti. DYP ise baraja yakın yerlerde geziniyor. AK Parti eski gücünü elde edemeyecek, birinci parti çıksa bile...
Iğdır'da seçim havası geçen seçimlerden bir gün sonra başladığı için, seçim havasına girdi demek biraz ayıp olur.
Iğdır'ın milletvekili çıkarma sayısı (2) ikidir. Biri AKP'nin veya bağımsız bir kürt adayın olur. DEHAP'ın devamı olan DTP seçime girerse barajda boğulur. Ama bağımsız bir aday koyarsa bir milletvekili kesin kazanır. Şayet Iğdır'ı nüfus oranında ikiye ayırıp, seçmenini iyi kontrol eder ve diğer partilerin dağınıklığından yararlanarak tek yumruk olursa 2-0 kazanır. Bu şekilde değilde parti olarak seçime girerse kazanamaz.
AKP Iğdır'da bazı Kürtlerin DNA'sını bozduğu ve kolay kazancın yolunu öğrettiği için, bu sebeple geçen seçimin intikamını alırcasına bir milletvekili kesin kazanır. Bu durumlardan dolayı, DTP'nin dolaylı baskılarına rağmen, Iğdır'da ki Kürtlerin büyük çoğunluğu, bu seçim yarışında açık veya gizli bir şekilde, AKP'de yer almak için kıyasıya kendi aralarında mücadele etmektedirler. AKP İl Teşkilatını alınmaz bir kale haline getiren Burukan aşiretine, diğer aşiretlerin siyasi saldırıları ne kadar etkili olacak, onuda önümüzdeki günlerde göreceğiz.
Gelelim diğer ikinci büyük halk olan Azeri kesimine. Sanki bağ bozumu! Hepsi bostan bozumu sofrasında, yine darmadağınık!.. Bu kesimin en güçlü partisi olan MHP, birkaç başlı. Efsane adam Mikail Gölali ne kadar toparlamaya çalışıyorsada, diğerleri dağıtmaya gayret ediyor şimdilik.
Başkan Nurettin Aras bilhassa köylerde çok güçlüdür. Yıllardır köylere yatırım yapıyor. Kendisi, aday olmayacağını ifade ediyor. Sebepleri var.
Abbas Bozyel Parti Genel Merkezinde çok güçlü olmasına rağmen bazı sebeplerden ve kendi hatasından dolayı istenmeyen adam ilan edilmiştir. Bu süreçte kendisini halka benimsetebilirse yine aday o olabilir.
Adaylığını resmen açıklayan İsa Yaşar Tezel, Rahim Azeroğlu, Enver Türkoğlu, Latif Taştan gibi adaylar, halk içerisinde siyasi çalışmalarına devam ediyorlar.
Ülkücü bir geçmişten gelen İsa Yaşar Tezel pırıl pırıl tertemiz bir isim olarak öne çıkarken, yine ülkücü bir geçmişten gelen siyasi deneyimli birisi olan Rahim Azeroğlu'nun ilişkileri çok daha geniş. Latif Taştan ve Enver Türkoğlu'nun ise çok çalışmaları gerekir.
Birde halkın yoğun teveccühlerine mashar olupta, şimdilik konumları gereği ortaya çıkmayan aday adayları var. Örneğin çok şanslı olan ve halk tarafından teveccüh gösterilen, köklü bir aliden gelen Küllük Köyünden Hacı Beytullah Güneş'in torunu Hakim Gündüz Güneş. Yine çok sevilen ve iyi bir aliden gelen Ahmet Aras. Birkaç isim daha var. Onlarıda daha sonra yazacağım.
Taner Başaran, Yücel Artantaş, Şamil Ayrım, Ali Güner, Dursun Akdemir, Ekber Yeşil, Yaşar Akkuş, Ferhat Akkuş, Nuri Alagöz, Hasan Alagöz ve bu kez ciddi bir ağırlıkla Iğdır siyaset sahnesine yeniden çıkmaya hazırlanan Emin Güven var. Bu isimlerin ağırlığını hesap etmeden Iğdır'da ki seçimde başarılı olmak çok zor.
muhabir_76@hotmail.com

Köşe Yazarları
Copyright © 2003 - 2008 Ardahan kuzeyanadolugazetesi.com
Tel: 0478 - 211 43 31 - 211 45 00
Adres: İnönü Cad. No:50 Ardahan