Ana Sayfa · Forum · Linkler · Resim Galerisi
Ana Menu
Ana Sayfa
Makaleler
Forum
İrtibat
Linkler
Arama
Ziyaretçi Defteri

ÜYELİK HİZMETLERİ

ÜYE KAYIT
ŞİFREMİ UNUTTUM

Sitenize Ekleyin
Resim Galerisi
Telefonlar
Konuk Yazarlar

ARŞİVLERİMİZ
2003 YILI
2004 YILI
2005-2006 YILI
Ulusal Haberler
Misafir
Kullanıcı Adı

Şifre

Beni HatırlaKayıp Şifre ?
Site Durumu
Kayıtlı Üyeler : 12997
Misafirler : 56
En Yeni Üyemiz : sanane757000

Kayıtlı Üye :
Fakir 7 Gün Gelmedi
abdullahank 130 Gün Gelmedi
Orhan-Bahcivan 220 Gün Gelmedi
CEVAT COSKUN 224 Gün Gelmedi
atlantis 245 Gün Gelmedi
baris dursun 246 Gün Gelmedi
yilmaz akinci 255 Gün Gelmedi
adacala 255 Gün Gelmedi
admin 257 Gün Gelmedi
yilmaz_akinci 258 Gün Gelmedi
Forum Başlıklari
En Yeni Başlık
Ardahan Köyleri ve İ...
hoçvanın genel iradesi
Sitemizi Dostlarınız...
Bize ulaşın..
Haber Arşivimiz
Ardahan Görüntüleri
Ardahan Fotoğrafları
Kürdistan Komşunuz O...
KORKAKLARA MEYDAN OK...
Teşvik Ardahan’a Uğr...
Ardahan da Devlet mi...
İMRALI’DAKİ GÖ...
Ardahan ARDAHAN
APE FEZO’NUN A...
O benim Babam..
En Yoğun Başlıklar
YALÇIN TAŞTAN HAK... [51]
TRT bölücülük mü ... [35]
KAFATASÇILAR-ARD... [34]
COCUK ÖLDÜRMEYİ K... [30]
YAZARLARIMIZIN YO... [28]
YAZICIOĞLU'NU KAY... [24]
DTP'li vekillerde... [21]
Ardahan TV [19]
kürde fırsat verm... [18]
ANADİLİMİZ KÜRTÇE... [18]
23 NISAN IRKCI C... [17]
UGAR TÜRKLRI [16]
Bim Marketlerine ... [16]
KÜRT SORUNU DEĞİL... [15]
ARDAHAN LI OLMAKT... [15]
HİT
reklam
Facebook'ta PaylaşTwittirda Paylaş Pinterest'te Fakir adlı kullanıcının profilini ziyaret edin.

Ardahan'dan Günün En son Haberleri İçin Bizi Takip Etmeye Devam Edin

<
Göle’ye fakülte kurmak için…
Yazar Fakir - Nisan 08 2007 - 19:12:57
Göle’ye fakülte kurmak için...Göle’ye olan kırgınlığımdan dolayı Göle ile ilgili hiçbir tartışma ve oluşumun içinde olmama kararı almıştım. Bu nedenle bir süredir de Göle’nin dışında tutuyordum kendimi… Gelişen süreçle beraber Göle adına yapılan bazı tartışmalar beni Göle’ye müdahil etme zorunda bıraktı.

Birçok alanda Ardahan ve ilçelerine ön ayak olan Göleliler yine ani bir çıkış yaparak yörede kamuoyu yaratma becerisini gösterdiler. Yaratılan kamuoyuna göre Göleliler; Göle’ye fakülte kazandırmak için kolları sıvamış ve harekete geçmişler. Göle’de yaşayan bazı arkadaşlarımızın ön ayak olması ile birlikte heyecanlanan Göleli hemşerilerimiz fakülteye kavuşmak için umutlanıyor. Göle’de bu tartışmayı başlatan arkadaşımıza yürekten teşekkür ediyorum.

Göle’nin fakülteye kavuşmasını bende çok istiyorum çünkü fakülteler bilim yuvasıdır, aydınlar yurdudur, fakülteler girdiği kentleri siler süpürür birçok yönden kentin atmosferini değiştirir. Fakülte kente canlılık kazandırır, kenti kültürel mozaiğe dönüştürür.

Fakültenin kent adına bu denli sosyal kazanımlarının yanı sıra ekonomik kazanımları da azımsanmayacak boyuttadır. Fakülteler bacasız fabrikalardır, fakültenin kurulduğu bir yerleşim merkezinin çehresi çok kısa sürede değişiyor. Fakültenin kente kattığı ekonomik getiriyi görmek için çok uzaklara bakmaya gerek yok hemen yanı başımızdaki Kars kenti fakülteden ekonomik anlamda bayağı nemalandı ve bu konuya örnek teşkil edebilecek bir model olarak karşımızda duruyor.

Yıllardır hükümetlerden ve teşebbüslerden bölgeye fabrika kurmalarını talep ettik ve bu taleplerimiz “bölgenin fiziki koşulları Göle’ye fabrika kurulmasına müsaade etmiyor” yanıtıyla hep karşılıksız kaldı o zaman Göle’ye bacasız sanayiyi getirmek Göle’yi ekonomik olarak kalkındırmak için en doğru yöntemdir.

Bir yerleşim merkezine fakülte kurmak zor iştir. Bu yüzden YÖK’te her yere fakülte kurulmasına müsaade etmiyor. Fakülte kurulacak kentin talebinin yanı sıra koşullarının ve fakülte için gerekli alt yapının da eksiksiz olması gerekiyor. YÖK’ün istediği kriterler yerine getirildiği sürece kentlere fakülte kurulmuyor. Göle’ye fakülte kurulması için öncelik; alt yapının tamamlanmasında ve koşulların uygun pozisyona getirilmesi yönündedir diye düşünüyorum.

Fakülte kurulması için YÖK’ün kriterlerine uygun fiziki koşullar yerine getirildiği zaman YÖK’e ve Hükümete oluşturulmuş ciddi bir Göle lobisiyle gidilirse, Hükümetin ve Yüksek Öğretim Kurumunun böylesine olması gereken talebe kayıtsız kalacağını düşünmüyorum.

YÖK ve Hükümetten en doğal hakkımız olan fakülteyi talep ediyoruz etmesine ama: Göle’ye kurulmasını istediğimiz fakülte için ne fiziki koşullarımız yeterlidir, ne alt yapımız hazır, nede güçlü bir lobimiz var… Siz Hükümet Yetkilisi ve YÖK başkanı olsaydınız hal böyle iken bu şekilde bir talep karşısında ne derdiniz?

Ayrıca bir diğer önemli hususta: Ardahan’a kurulacak bir üniversite, Göle’ye kurulması düşünülen fakültenin yolunu açar. Ardahan’ı Göle’den soyutlamak Göle’yi hedefinden uzaklaştırır. Ardahan’ın mevcut sorunlarına çözüm üretme noktasında Göle ile Ardahan’ın ortak hareket etme zorunlulukları vardır. Göle’ye fakülte kurulmasını kolaylaştırmak için hükümetin bazı illere kurmayı düşündüğü üniversitelerin birisini Ardahan’a kazandırmak için birlik olmanın zamanıdır şimdi. Göle için bir takım taleplerde bulunurken Ardahan’ı ve diğer ilçelerimizde göz ardı etmek sonuçsuzluk doğurur. Ardahan’ın ve Göle’nin sıkıntılarının giderilmesi için bir güç birliği oluşturmak kaçınılmazdır. Göleliler oluşması kaçınılmaz olan Ardahan güç birliğinin içinde yer alırlarsa ve oluşan Ardahan dayanışması Ardahan’a Üniversite olarak dönerse işte o gün Göle’ye fakülte kurulmuştur…

Öztürk POLAT

Köşe Yazarları
Copyright © 2003 - 2008 Ardahan kuzeyanadolugazetesi.com
Tel: 0478 - 211 43 31 - 211 45 00
Adres: İnönü Cad. No:50 Ardahan