Ana Sayfa · Forum · Linkler · Resim Galerisi
Ana Menu
Ana Sayfa
Makaleler
Forum
İrtibat
Linkler
Arama
Ziyaretçi Defteri

ÜYELİK HİZMETLERİ

ÜYE KAYIT
ŞİFREMİ UNUTTUM

Sitenize Ekleyin
Resim Galerisi
Telefonlar
Konuk Yazarlar

ARŞİVLERİMİZ
2003 YILI
2004 YILI
2005-2006 YILI
Ulusal Haberler
Misafir
Kullanıcı Adı

Şifre

Beni HatırlaKayıp Şifre ?
Site Durumu
Kayıtlı Üyeler : 12997
Misafirler : 59
En Yeni Üyemiz : sanane757000

Kayıtlı Üye :
Fakir 8 Gün Gelmedi
abdullahank 131 Gün Gelmedi
Orhan-Bahcivan 220 Gün Gelmedi
CEVAT COSKUN 225 Gün Gelmedi
atlantis 246 Gün Gelmedi
baris dursun 247 Gün Gelmedi
yilmaz akinci 256 Gün Gelmedi
adacala 256 Gün Gelmedi
admin 258 Gün Gelmedi
yilmaz_akinci 259 Gün Gelmedi
Forum Başlıklari
En Yeni Başlık
Ardahan Köyleri ve İ...
hoçvanın genel iradesi
Sitemizi Dostlarınız...
Bize ulaşın..
Haber Arşivimiz
Ardahan Görüntüleri
Ardahan Fotoğrafları
Kürdistan Komşunuz O...
KORKAKLARA MEYDAN OK...
Teşvik Ardahan’a Uğr...
Ardahan da Devlet mi...
İMRALI’DAKİ GÖ...
Ardahan ARDAHAN
APE FEZO’NUN A...
O benim Babam..
En Yoğun Başlıklar
YALÇIN TAŞTAN HAK... [51]
TRT bölücülük mü ... [35]
KAFATASÇILAR-ARD... [34]
COCUK ÖLDÜRMEYİ K... [30]
YAZARLARIMIZIN YO... [28]
YAZICIOĞLU'NU KAY... [24]
DTP'li vekillerde... [21]
Ardahan TV [19]
kürde fırsat verm... [18]
ANADİLİMİZ KÜRTÇE... [18]
23 NISAN IRKCI C... [17]
UGAR TÜRKLRI [16]
Bim Marketlerine ... [16]
KÜRT SORUNU DEĞİL... [15]
ARDAHAN LI OLMAKT... [15]
HİT
reklam
Facebook'ta PaylaşTwittirda Paylaş Pinterest'te Fakir adlı kullanıcının profilini ziyaret edin.

Ardahan'dan Günün En son Haberleri İçin Bizi Takip Etmeye Devam Edin

<
Savaş Ay memleketi kurtaracak!
Yazar Fakir - Nisan 10 2007 - 08:09:55
Savaş Ay memleketi kurtaracak!..

Savaş Ay'ın çektiği bu fotoğraf Ardahan'ın bir çok köy okulunda çekilebilir.. Geçtiğimiz günlerde Ardahan'a gelerek, ATV adlı Televziyon'da yayınlanan, 'Tozlu Yollar' adlı program için bazı çekimler yapan Gazeteci Savaş Ay'ın konu ettiği Ardahan merkeze bağlı Altaş (UR) köyünde ki ilkokul bir anda ülke yöneticilerinin ve de ileri gelenlerin ilgi odağı haline geldi.
Gazetelerimiz ve de sitelerimizin hemen her gün gündeme getirdiği sorunların çok küçük bir bölümü olan Altaş köyünün ilköğretim okulunun sorunu için bir anda kollarını sıvayan yetkili ve de etkili kişi ve de kurumların açıklamaları bölge halkı tarafından gülünç bir durum olarak karşılandı.
Türkiye/Gürcistan yolu üzerinde bulunan ve yetkililerin hemen her gün geçtiği Altaş köyünde yaşananları 80 yıldır yaşadıklarını belirten Ardahanlılar, 'illah ki Savaş Ay'lar gelip, burezillikleri tüm dünyaya duyurmasından mı sonra sayınyetkililerimizin aklı başına geler' diye soramadan edemiyorlar.
Başta yerel gazeteciler olmak üzere bölgede bulunan ulusal basın temsilcilerinin hemen her gün gündeme getirdiği bu sorunların tüm bölgede yaşandığına da dikkat çeken Ardahanlılar, 'bugün çamur deryası içinde bulunan köylere su getirdik diyenlerin su şebekelerinin kısa sürede içinde arzlanıp, felç olduğunu, halen yağan kar ile birlikte devam eden ağır kış şartları altında hayvanlarına yem bulmaktan zorlanan köylünün kapısına gelen kooperatif borçları dolaysıyla hapislikle karşı karşıya kaldığını, yarısı kesilen destek paralarını, işsizlik dolaysıyla yaşanan genç nüfus göçünü her gün televziyonlaramı çıkaralım da yetkililer görsün' diye sormadan edemediler.
Gazeteci Savaş Ayın'ın bugün Sabah Gazetesi'nde yayınlanan yazısına bakıldığında, bir çok yetkilinin memleketi kurtaracakları yönünde açıklamalarını gülerek okuduklarını belirten Ardahanlılar, 'Bu tamamen şovdur. Büyük medyaya yaranma hesaplarıdır' diye tepkilerini dile getirmeden edemediler.

Savaş Ay'ın yazısı aynen şöyle;

***Türkiye'ye yakışır okullar için el ele

"Helasız köy okulunda minik öğrencilerin sıkışıklığı" haberi büyük ses getirdi. Ardahan'ın Altaş köyündeki okula her yerden yardım yağıyor. Oraya modern bir okul yaptırılacak..
Türkiye'nin dev firmalarından Palmali Şirketler Grubu'nun Azeri patronu Mübariz Mansimov köye yeni ve çok büyük bir ilköğretim okulu yapma kararı aldı. Projeye göre yaptırılacak okul, sadece Ardahan merkezine bağlı Altaş köyü öğrencilerine değil, taşımalı eğitim sistemiyle civardaki diğer pek çok köyün miniklerine de hizmet verecek. Palmali Grubu bu nedenle 10 kadar toplu taşıt aracını da Ardahan Valiliği'ne bağışlayacak. Şirket ayrıca çevre köylere de 100 adet prefabrik hela ve duş yaptıracak.

FENER FORMASI
Haberin yankıları bununla da bitmedi. Aynı konuyu işleyen atv Tozlu Yollar programında öğrencilerden birinin "Ben iyi top oynuyorum, İleride adaşım Tuncay gibi büyük bir futbolcu olup Fenerbahçe forması giymek istiyorum" dediği görüntüleri izleyen Aziz Yıldırım da çok duygulandı. İşte Aziz Yıldırım ve Fenerbahçe kulübünün yapacakları: O küçük taraftarımızı göz yaşları içinde izledim. SABAH gazetesinden ricam o yavrumuzla birlikte ailesini de İstanbul'a getirmeme aracılık etmesi. Üniversiteyi bitirene kadar tüm okul masrafını ben üstleniyorum. Futbolcu olması ve ailesinin iş durumu için de kulübümüz yardıma hazırdır. Onu takımla birlikte antrenmana çıkarıp, Tuncay ağabeyi ile birlikte idman da yaptırmak istiyoruz. Maçı da locadan benim yanımda izleyecek."

REKTÖR MÜJDESİ
SABAH'ın haberinden son derece etkilenen bir başka isim de Gazi Üniversitesi Rektörü Prof Dr. Kadri Yamaç. Rektörün de haber merkezimizi arayarak söyledikleri şunlar: "O dağ köyündeki helasız ilköğretim okulu hepimizin ayıbıdır. Üniversitemiz adına civardaki 20 köyün daha tuvaletlerini yapmayı taahhüt ediyoruz. Ayrıca bölgeye kalabalık bir sağlık tarama grubu gönderecek, büyük miktarda ilaç ve sağlık malzemesi yardımı yapacağız." Aynı habere Milli Eğitim Bakanı Hüseyin Çelik'ten de müjde niteliğinde açıklamalar geldi. Çelik; "Haberinizi okudum ve çok etkilendim. Bölgede pek çok kentte, kasaba ve köyde sadece okullarda değil evlerde de hela yok. Bakanlığımızın konuya ilişkin başlattığı bir çalışma zaten var. Bu konuda açacağınız kampanya ile siz bize biz de sizlere destek oluruz. El ele bu sorunu daha kolay çözeriz." diye konuştu.

CİMBOM KATKISI
Galatasaray yöneticisi ve işadamı Ergun Gürsoy adına oğlu Ali Gürsoy yazıişlerimize ulaşarak "Babam şu an ağır hasta. Ancak onun yerine ben bu kutsal görevi üstleniyorum. Haberi gazeteden okuduktan sonra çok etkilenmiştik. Tozlu Yollar programında seyredince de ağlamaktan gözlerimiz şişti. İlk etapta 10 milyar liralık bir meblağı Ardahan Valiliği'ne gönderiyoruz. Ayrıca tüm okulun araç gereç ihtiyaçlarıyla öğrenci kardeşlerimizin giyim kuşamı için yardım paketlerini yola çıkarıyoruz" dedi.

YAZIN TARLADA
Gerçekten de Doğu Anadolu'da pek çok yerde evler, okullar, işyerlerinde ve pek çok camide tuvalet, banyo ve abdesthane neredeyse hiç yok. Bölgenin 16 ilinde yaşayan yaklaşık 7 milyon kişiden 3 milyona yakınının evlerinde banyo ve tuvalet olmadığı sonuçlarına rastladım. Bölge insanı tuvalet ihtiyacını kışın ahırda yazın da tarlada gideriyor.

BİR HELAYA 134 ÖĞRENCİ
Okullar daha vahim durumda. Eğitim-Sen'in araştırmasına göre Türkiye'de, ilköğretimde, bir okulda ortalama 10-11 tuvalet bulunuyor ve 1 tuvaleti 134 öğrenci kullanıyor. Öğrenciler günde 1 kez tuvalete gitmek istese, bu 4 teneffüse bölünse, her teneffüste 1 tuvaleti neredeyse 30 öğrenci kullanıyor. Milli Eğitim Bakanlığı'nın "Güneydoğu'da kızların neden okula gönderilmediği" yönünde yaptığı araştırmanın sonuçları çok çarpıcı. Bu konuda en önemli neden, okullarda kız tuvaleti olmaması çıktı. Tuvalet yaptırma projesi ile 10 bin kız öğrencinin okula gideceği belirlendi.
Savaş AY/Gazeteci

Köşe Yazarları
Copyright © 2003 - 2008 Ardahan kuzeyanadolugazetesi.com
Tel: 0478 - 211 43 31 - 211 45 00
Adres: İnönü Cad. No:50 Ardahan