Ana Sayfa · Forum · Linkler · Resim Galerisi
Ana Menu
Ana Sayfa
Makaleler
Forum
İrtibat
Linkler
Arama
Ziyaretçi Defteri

ÜYELİK HİZMETLERİ

ÜYE KAYIT
ŞİFREMİ UNUTTUM

Sitenize Ekleyin
Resim Galerisi
Telefonlar
Konuk Yazarlar

ARŞİVLERİMİZ
2003 YILI
2004 YILI
2005-2006 YILI
Ulusal Haberler
Misafir
Kullanıcı Adı

Şifre

Beni HatırlaKayıp Şifre ?
Site Durumu
Kayıtlı Üyeler : 12997
Misafirler : 83
En Yeni Üyemiz : sanane757000

Kayıtlı Üye :
Fakir 6 Gün Gelmedi
abdullahank 129 Gün Gelmedi
Orhan-Bahcivan 219 Gün Gelmedi
CEVAT COSKUN 224 Gün Gelmedi
atlantis 245 Gün Gelmedi
baris dursun 245 Gün Gelmedi
yilmaz akinci 254 Gün Gelmedi
adacala 255 Gün Gelmedi
admin 257 Gün Gelmedi
yilmaz_akinci 257 Gün Gelmedi
Forum Başlıklari
En Yeni Başlık
Ardahan Köyleri ve İ...
hoçvanın genel iradesi
Sitemizi Dostlarınız...
Bize ulaşın..
Haber Arşivimiz
Ardahan Görüntüleri
Ardahan Fotoğrafları
Kürdistan Komşunuz O...
KORKAKLARA MEYDAN OK...
Teşvik Ardahan’a Uğr...
Ardahan da Devlet mi...
İMRALI’DAKİ GÖ...
Ardahan ARDAHAN
APE FEZO’NUN A...
O benim Babam..
En Yoğun Başlıklar
YALÇIN TAŞTAN HAK... [51]
TRT bölücülük mü ... [35]
KAFATASÇILAR-ARD... [34]
COCUK ÖLDÜRMEYİ K... [30]
YAZARLARIMIZIN YO... [28]
YAZICIOĞLU'NU KAY... [24]
DTP'li vekillerde... [21]
Ardahan TV [19]
kürde fırsat verm... [18]
ANADİLİMİZ KÜRTÇE... [18]
23 NISAN IRKCI C... [17]
UGAR TÜRKLRI [16]
Bim Marketlerine ... [16]
KÜRT SORUNU DEĞİL... [15]
ARDAHAN LI OLMAKT... [15]
HİT
reklam
Facebook'ta PaylaşTwittirda Paylaş Pinterest'te Fakir adlı kullanıcının profilini ziyaret edin.

Ardahan'dan Günün En son Haberleri İçin Bizi Takip Etmeye Devam Edin

<
Her şey gösterildiği gibi mi?
Yazar Fakir - Nisan 12 2007 - 08:44:01
Her şey gösterildiği gibi mi?/Hülya Arık

Hülya Arık Dün yayınlanan “özeleştiri” başlıklı yazıma bugünde kaldığım yerden devam etmek istiyorum. Yazmakla bitiremediğimizi memleketimiz üzerine söyleyecek daha çok sözümüz var.
Yaklaşık bir haftadır Savaş Ay’ın Ardahan gezisini konuşuyoruz. Usta gazeteci Savaş Ay Ardahan’a geldi dertlerimizi dinledi, halimizi kameraya çekti. Savaş Ay çalıştığı televizyon kanalında sorunlarımızı medyaya yansıtacak ve dertlerimize çare arayacaktı. Biz Savaş Ay’ı bu beklentiyle misafir ettik evlerimizde, Savaş Ay’a soframızı açtık…
Savaş Ay’ın Ardahan gezisi bizi yine hayal kırıklığına uğrattı. Çünkü usta kalem bizi Türkiye’ye farklı tanıttı. Ardahan’ı hiç olmayan yanıyla yansıttı ülkeye, Altaş köyündeki yaşayanlar için: ‘kan davası sonucu köye gelip yerleşenler’ dedi, Altaşlıların kanlılarından kaçıp geldiklerini ve buraya yerleştiklerini, Altaş’ta halen daha kan davaları olduğunu anlatmaya çalıştı. Savaş Ay Ardahan’da yaşamamış, Ardahan’ı bilmemiş, ömründe bir kere bile Altaş’ a yolu düşmemiş nereden bilirdi Altaş’ın geçmişini? Ardahan’ın kan davalarını…
AY’ ın mikrofonunu uzattığı tek yetkili köy öğretmeni de bunu doğruladı ve ardından da “kızlarımız okula gönderilmiyor” dedi.
Altaş’ın bayan öğretmenine şunu hatırlatmak isterim: orda bir bayan olarak öğretmenlik yapan arkadaşım ben yöremde kızların okula gönderilmediğini görmedim. Ardahan Yatılı İlköğretim Bölge okulunda okurken okul arkadaşlarımın yarısından fazlası kızdı, seninde bir zamanlar sıralarında oturduğun Ardahan Meslek Yüksek Okulunda kaç tane Ardahanlı kız öğrenci vardı? Ardahan da, Göle de, Karsta ev tutup kızlarını okutmaya çalışan kaç baba tanıdın hayatında.
Savaş Ay’ın programcılığını tartışırım. Çünkü Savaş Ay’ın programları hiçbir zaman materyalist olmamıştır. Materyalleri önüne doğru bir şekilde önüne koyup mantığı verilerde aramamıştır Savaş Ay.
Savaş Ay’ın programları bugüne kadar duygu sömürüsü üzerine kuruldu. Reyting sevdasına statükoyu ön plana koyan Ay’ın; şehit ailesini konuşturması, kan davasını ortaya atması, kızların okula gönderilmediğini ima etmesi hepsi duygu sömürüsü idi.
Yılların gazetecisi savaş Ay: Neden alt yapı sorununa, yolların kötü oluşuna, zorda olsa okumaya çalışan öğrencilerin varlığına, buraya bir fakülte yapılması gerektiğine, birilerinin burayla artık ilgilenme vaktinin geldiğine, milletvekillerinin sadece seçim vakti ortaya çıktığına dikkat çekmedi de olayı tamamen farklı yöne sürükledi. Çünkü bu onun programcılık anlayışı değil. Savaş Ay’ın programcılık anlayışı çözüm üretme yönünde değil toplumu kaosa sürükleme yönündedir.

Pazar akşamı Ardahan’ın anlatıldığı “tozlu yollar” isimli programın yayınlandığı günün hemen ardından, dünde devlet kanalı olan TRT 2 de ‘Hayat Akarken’ adlı bir program yayınlandı. TRT 2’deki programda Kars tanıtılıyordu: Kağızman türküsünün nasıl yazıldığını, yörede mikrofonunu uzattığı herkesin kültürünü nasıl bildiğini, Kağızman’ın türküdeki gibi nar ile anılacağından bahsediyordu belediye başkanı. Kaz etinin nasıl lezzetli olduğunu ve ileride geçim kaynağı olacağını, kaşarın nasıl kaliteli olduğunu, Çıldır gölünde azalan balık sayısına yetkililerin biran önce çözüm bulması gerektiğine, yöre insanın kara rağmen nasıl sıcak olduğuna, tarihi yerlerin önemine dikkat çekti TRT.

İki yayını da izledikten sonra televizyonculuğun ve gazeteciliğin farkını bir kere daha gördüm. Eğer siz bir televizyon kanalı olarak herhangi bir yeri tanıtmak ya da sorunları dile getirmek istiyorsanız mikrofonu o yörenin yetkililerine uzatın bırakın sorunları onlar anlatsınlar, çözümün nasıl olacağına onlar karar versinler.
Davulun sesi uzaktan hoş gelir orda yaşamayana, orda olup bitenden bir haber yaşayana.
Şimdi Esenyurt’ta Sokak isimlerini tartışan arkadaşlar, yöremin milletvekilleri, ileri gelenleri çıkın ve açıklamanızı yapın Savaş Ay’ın programında yansıtılanlar yalandır deyin, yöre insanı böyle değildir, kızlarının çocuklarının okuması için elinden gelen her şeyi yapar deyin, bağırın çağırın kendinizi doğru düzgün tanıtın.
Sizi yetkili yerine koyacak, size mikrofonu uzatacak birilerini getirin memleketinize, doğru insanlarla doğru yöne sürüklenin, yanlış insanlarla yanlış adımlar atmayın.

hulyaarik_75@hotmail.com

Köşe Yazarları
Copyright © 2003 - 2008 Ardahan kuzeyanadolugazetesi.com
Tel: 0478 - 211 43 31 - 211 45 00
Adres: İnönü Cad. No:50 Ardahan