Ana Sayfa · Forum · Linkler · Resim Galerisi
Ana Menu
Ana Sayfa
Makaleler
Forum
İrtibat
Linkler
Arama
Ziyaretçi Defteri

ÜYELİK HİZMETLERİ

ÜYE KAYIT
ŞİFREMİ UNUTTUM

Sitenize Ekleyin
Resim Galerisi
Telefonlar
Konuk Yazarlar

ARŞİVLERİMİZ
2003 YILI
2004 YILI
2005-2006 YILI
Ulusal Haberler
Misafir
Kullanıcı Adı

Şifre

Beni HatırlaKayıp Şifre ?
Site Durumu
Kayıtlı Üyeler : 12997
Misafirler : 56
En Yeni Üyemiz : sanane757000

Kayıtlı Üye :
Fakir 3 Gün Gelmedi
abdullahank 126 Gün Gelmedi
Orhan-Bahcivan 216 Gün Gelmedi
CEVAT COSKUN 220 Gün Gelmedi
atlantis 241 Gün Gelmedi
baris dursun 242 Gün Gelmedi
yilmaz akinci 251 Gün Gelmedi
adacala 251 Gün Gelmedi
admin 253 Gün Gelmedi
yilmaz_akinci 254 Gün Gelmedi
Forum Başlıklari
En Yeni Başlık
Ardahan Köyleri ve İ...
hoçvanın genel iradesi
Sitemizi Dostlarınız...
Bize ulaşın..
Haber Arşivimiz
Ardahan Görüntüleri
Ardahan Fotoğrafları
Kürdistan Komşunuz O...
KORKAKLARA MEYDAN OK...
Teşvik Ardahan’a Uğr...
Ardahan da Devlet mi...
İMRALI’DAKİ GÖ...
Ardahan ARDAHAN
APE FEZO’NUN A...
O benim Babam..
En Yoğun Başlıklar
YALÇIN TAŞTAN HAK... [51]
TRT bölücülük mü ... [35]
KAFATASÇILAR-ARD... [34]
COCUK ÖLDÜRMEYİ K... [30]
YAZARLARIMIZIN YO... [28]
YAZICIOĞLU'NU KAY... [24]
DTP'li vekillerde... [21]
Ardahan TV [19]
kürde fırsat verm... [18]
ANADİLİMİZ KÜRTÇE... [18]
23 NISAN IRKCI C... [17]
UGAR TÜRKLRI [16]
Bim Marketlerine ... [16]
KÜRT SORUNU DEĞİL... [15]
ARDAHAN LI OLMAKT... [15]
HİT
reklam
Facebook'ta PaylaşTwittirda Paylaş Pinterest'te Fakir adlı kullanıcının profilini ziyaret edin.

Ardahan'dan Günün En son Haberleri İçin Bizi Takip Etmeye Devam Edin

<
Kadıoğlu Esenyurt’u geriyor ..
Yazar Fakir - Nisan 17 2007 - 23:55:01
Kadıoğlu Esenyurt’u geriyor

Mustafa Küpeli Esenyurt Belediye Başkanı Nemci Kadıoğlu Esenyurt’ta sürekli gerginlik yapacak hareketlerde bulunuyor. Esenyurt belediyesindeki 10 bin kişinin 16 dalda mesleki kurs gördüğü Kültür Müdürlüğünün kapatılması, Nazım Hikmet’in heykelinin yerinden kaldırılması, Atatürk büstünün Cumhuriyet meydanından kaldırılıp görünmeyen bir yere götürülmesi ve son olarak Gümüşhaneliler derneğinde yaptığı konuşması Esenyurt’ta gerek Kars Ardahan Iğdırlıları, gerekse Esenyurt halkını derin bir üzüntüye boğmuştur

Kadıoğlu’nun son konuşması aynen şöyle

“Biz Gümüşhaneliler bayrağını, milletini seven vatansever bir milletiz. Ama ben ülkenin en zor yerinde görev yapıyorum. Orada Kars hakimiyeti var. Şimdi size Esenyurt’ta caddelere konulan isimleri tek tek sayacağım: Doğan Araslı Caddesi, Sırrı Atalay Caddesi, Aşık Şenlik Caddesi… Hele bir isim söyleyeceğim ki, tüyleriniz diken diken olacak, Deniz Gezmiş Caddesi... Ama merak etmeyin ben gerekeni yapıyorum”

Bu konuşmadan sonra gazetecilik görevimizi yapmak amacıyla konuyu kamuoyuyla paylaştık. Gerek ülkemizin değerlerini, gerekse Kars Ardahan Iğdırlı hemşehrilerimizi hedef aldığı için haklı olarak tepkimizi göstermek zorunda kaldık.

20 gün geçmesine rağmen doyurucu bir basın açıklaması yapıp gerginliği sona erdirmedi. Kars Ardahan Iğdır derneklerinin ve sivil toplum örgütlerinin; Esenyurt halkının bir sürü sıkıntısı, sorunu varken bu konuya kilitlenmiş durumda olması üzücü.

7 Nisan Cumartesi akşamı Esenyurt Seramoni Düğün Salonunda masaları gezen Esenyurt Belediye Başkanı Necmi Kadıoğlu bana elini uzatınca, elini ittim. Çok bozuldu. Kızardı, bozardı... Dedim ki, “Siz Türkiye’nin değerlerine ve Kars Ardahan Iğdır halkına yapmış olduğunuz rencide edici konuşmalarınızdan ötürü özür dilemedikten sonra sizin elinizi tutmak benim için onursuzluk olur”... Çıldırdı; “Sen kim oluyorsun, Esenyurt’un işine karışıyorsun. Git Avcılar’a; inine gir” gibi sert, kavgayı başlatacak, tahrikçi konuşmalar sarf etmeye başladı. Ben de cevaben; “Siz bir belediye başkanısınız, bizim düğünümüzde misafirimizsiniz. Lütfen sakin olun” diyerek ortalığı yatıştırdım. Araya girenler Kadıoğlu ve adamlarını ayırdı. Kadıoğlu ve adamları bağıra bağıra, bana tehditler savurarak salondan ayrıldılar.

Elini tutmadığımda sayın Kadıoğlu’nun psikolojisinin bozuk olduğunu gördüm, çok üzüldüm. Her işkence gören mutlaka psikolojik sorunlar yaşar, onun için hak verdim. Bir yönetici barış tohumları ekmesi için sevgiyle bütün tepkileri barışa dönüştürmelidir. Bir mafya babası gibi konuşlalar yapması, salondaki konukları şaşırtmıştı.

Ben 20 gündür zeytin dalını uzatıyorum, “Gel bir özür dile, bu işi kapatıp hatasını kabul eden en büyük insandır” diyorum. Çağrılarım fayda etmedi. Kadıoğlu özellikle yanında ihale almak için el pençe duran meclis üyelerinin gazına geliyor. “Ağam siz merak etmeyin biz gece gündüz hemşehrilerimizi arayarak, bunlar yalan söylüyor, yalan yazıyor, bu Gürbüz Çapan’ın oyunudur diyerek Kars, Ardahan, Iğdırlı ve Esenyurt halkının kafasını karıştırdık. Sen rahat ol” diyor ihaleciler. Kadıoğlu bu yüzden bizi takmıyor görünüyor. Kadıoğlu’nun kafası da çok karışık. Saldırganlığı da budan kaynaklanıyor. Marabaları bu onurlu direnişimizin kırılacağının sözünü vermekle Kars, Ardahan, Iğdır halkına, Esenyurt halkına ve kendi kişiliklerine büyük zarar vermişlerdir.

Burada aklıma şunlar geliyor; Sayın Kadıoğlu, birincisi Göle Birlikteliği toplantıları, Ardahan Dernekler Birliği toplantılarını izlerken bizi hemşehrilerimizle karşı karşıya getirmek istiyor. İkincisi ise, siyasi kimliğiyle taraftar toplamak için bu tür gerginlikler yapıyor. Üçüncüsü; Esenyurt’ta oluşan kardeşliği, sükûneti bozmak için bu tür davranışlarda bulunuyor. Dördüncüsü Kars, Ardahan, Iğdırlı hemşehrilerimizin duruşunu ölçüyor.

Sayın Kadıoğlu Esenyurt halkını tanımıyor. Hele ki, kendisine “biz”den bahseden olmamış. Ben hiç kalemimi kırmadım, kimse de kıramaz. Eğer kırarsa, Allah ölümü nasip etsin.

Benim nereli olduğuma gelince, Sayın Kadıoğlu burayı dikkatle oku… Ben emeğimle hiçbir şaibeye bulaşmadan, 15 yıldır arazi mafyalarıyla, imar şebekeleriyle, rantçılarla savaştım. Ama kalemimi hiç kırmadım. Şimdi mütevazi bir yaşamım var. 1989 yılında Esenyurt 113 Nolu Taşıyıcılar Kooperatifinde 34 JKB 36 plakalı minibüs aldım. Piyasayı bilmeden büyük rakamlara imza attım. Senetlerimi ödemek için gece gündüz çalışıp, borcumu öderken en fazla yardımı Gümüşhaneli hemşehrilerimden gördüm. Taksitlerimin çok fazla olduğu için, her Gümüşhaneli şoförlerime bana en az 50 kez sırasını vermiştir. Bu sayede borcumu ödedim. Bütün Gümüşhaneli şoför esnafına teşekkür ediyorum. Siz İncirtepe’ye gidin, benim ne kadar adam olduğumu, ne kadar barışçı olduğumu, Esenyurt’a ne kadar emek verdiğimi, kentleşme de ne söz sahibi olduğumu öğrenin.

İkinci olarak, 1994 yılında Göle Kültür ve Dayanışma Derneğinin Esenyut’ta açtığı şubenin ikinci başkanıydım. Aynı zamanda CHP Esenyurt Beldesinin üyesiydim. 1989’dan 6 ay öncesine kadar Saadetdere mahallesine kayıtlı bir Esenyurtlu’yum.

1995 yılında, Süper Haber gazetesi ve Siyasal Birikim gazetesini kurup Esenyurt’taki ezilen, haksızlığa uğrayan, bütün Esenyurtlu hemşehrilerimin yanında olmuş, Esenyurt, Kavaklı Küçükçekmece, Büyükçekmece, Yakuplu, Kıraç, Sarıgazi, Samandıra, Sultanbeyli, Hadımköy gibi çok belediyelerdeki haksız yapılaşmaya, kaçak inşaatlara, yolsuzluğa karşı çıkıp; tamamına yakınını mahkemelik ettim. Yaptığım haberler sebebiyle içeri alınan belediye başkanlarını siz araştırın, bulun. Bizim tarafsızlığımız hiçbir zaman tartışılamaz. Sahibi bulunduğum gazetelerde 1000’e yakın yolsuzluk haberi yapılmış, ve bu haberler karşılığında bir tekzibimiz yoktur. Biz, duyarlı, tarafsız bir İstanbul gazetecisiyiz.

Elime gelince… Sayın Kadıoğlu, el benim değil mi istediğime verir, istemediğime vermem. Atatürk heykeli kaldırıp saygısızlık yapana, Nazım Hikmet’in heykeli kaldıranlara, itirafçılara, işbirlikçilere, ihanetçilere, işkencecilere, kavgacılara, halka küfür edenlere, oportünistlere, kirli siyaset yapanlara, hortumculara, ırkçılara, şovenistlere, işgalcilere, hırsızlara, partisini satanlara, uğursuzlara, yolsuzluktan işkence görenlere, Atatürk ve Cumhuriyet düşmanlarına elimi vermem.

Ak Parti’nin psikolojik uzmanları Türkiye’deki kurum, kuruluş, dernek ve yerel basının içerisine girmiş, Türk halkını tepkisiz bir toplum haline getirmiştir. Sizin uzmanlarınız, yoksulluğa dayalı bir politika izleyip, üreten bir toplumun yerine, tüketen bir toplum oluşturmuş; günübirlik hoş görünmek için kömür, pirinç gibi gıda malzemeleri dağıtarak ülke insanın geleceğini pasifize etmektedirler.

Ak Parti’nin KAI belediyelerine gönderilen arabaları çok kullanıyor. Bu da toplumda iyimser bir hava oluşturuyor. Bir bölgede kararsız oyları %70’ini halk arasında sohbetler ve psikolojik uzmanlar yönlendirir. Esenyurt’ta bu hava hakim.

Esenyurt halkının duruşunu kimse bozamaz. Biz Esenyurtlu demokratlar olarak, duyarlı Esenyurt halkı olarak 18 yıldır Esenyurt’ta tepkili yurttaşın oluşması için çaba gösteriyoruz. Hedefimizde barış ve kardeşlik temel ilkemiz, böyle biline.

***

**Özür Bekliyoruz Başkan


Bir siyasetçi nerede nasıl konuşacağını bilmeli. Yoksa siyasi kimliğin kazanmış sayılmaz. Başbakan Tayip Erdoğan, "Yerel seçimlerde yerel yönetim okulunu bitirmeyen aday olamaz" demişti. Herhalde Kadıoğlu o diplomayı almadığı için duygularıyla hareket edip, 3 ilin insanını rencide edici bir konuşma yaptı.

Atalarımız demiş ki: "Hatasız kul olmaz."

Atalarımız başka ne demiş: "En büyük insan, hatasını kabul eden insandır."

Kadıoğlu da, son söylemiyle hatalı kullardan biri. Ama, hatayı düzeltmek erdemliktir.

Ne yapmalı?

Kadıoğlu, hatasından kurtulmak istiyorsa, erdemlik gösterip, Esenyurt'ta yaşayan 120 bin nüfuslu Kars-Ardahan- Iğdır halkından özür dilemelidir. Ben yazılarımla davet ettim o erdemliğe, ama Esenyurtlular göremedi.

***

Olayı anımsayalım.

2 hafta önce Kadıoğlu, Gümüşhaneliler Derneği'nde yaptığı konuşmada demişti ki: "Biz Gümüşhaneliler vatanını, milletini, bayrağını seven bir milletiz Ben Türkiye'nin en zor yerinde görev yapıyorum. Orda size cadde isimlerin sayacağım: Aşık Şenlik, Sırrı Atalay, Doğan Araslı... Hele bir isim var ki, duyunca tüyleriniz diken diken olur: Deniz Gezmiş Caddesi. Ama merak etmeyin sevgili Gümüşhaneli hemşerilerim, ben gerekeni yapıyorum."

Bu konuşma üzerine yazdığım yazıda, "Yiğidin arkasından konuşana kalleş derler" demiştim.

Kadıoğlu'na yakın hemşehrilerimiz bin bir türlü senaryo üretmeye başladılar:

"Ağamız böyle bir şey söylememiştir, bu kesinlikle yalandır."

Sonra, zevahiri kurtarmak için, yandaşları, çıkarcıları Esenyurt'ta sağa sola telefon edip, bu işi soğutmaya, bu işin üzerine yatmaya çalışınca, ben de 10 bin adet fotokopi bastım, 7 bin e-mail'le tüm Kars, Ardahan ve Iğdırlı hemşehrilerime konu hakkında bilgi verdim

***

Bir başka konu da, Dr. Gürbüz Çapan döneminde Belediye'ye asılan Kars Kalesi'nin resminin Kadıoğlu'nun talimatıyla indirilmesi...

Esenyurt Belediyesi'nde çalışan eski elemanlar, "Esenyurt Belediyesi'nde sadece Kars'ın fotoğrafı inmedi. Orada Adana'nın, Mardin'in fotoğrafları da vardı; Türkiye'nin birçok iline ait fotoğrafı indirdiler" diyorlar.

Bu kadar mı?

Toplumsal olaylar biz gazetecileri ilgilendirir. Bunun için toplumsal birkaç konudan söz etmek istiyorum.

Belediyedeki heykelleri yok ettiniz, özür dilemediniz

Nazım Hikmet'in heykelini kaldırdınız, insanları üzdünüz, özür dilemediniz.

Bir gece Cumhuriyet meydanında Atatürk'ün büstü kaldırıldı. Bu durumu en 800 kişiye mesajla bildirdim, ama heykel ortadan kaybedildi. Bunu için bir özür bile dilemediniz.

Her yıl yaklaşık 10 bir öğrenciye 16 dalda eğitim veren Esenyurt Belediyesi Kültür Merkezi kapatıp, depoya dönüştürdünüz. Bunun adı on binlerin meslek edinmesine engeldir. Buranın kapanmasıyla bir çok genç, kahveye, İnternet Cafer’lere yöneldi. Bunun için de özür dilemediniz..

Çağdaş Gazetesinin sahibi Gümüşpala Kortağ'ın Sn Başkan "Bu paralar nereden geliyor" sorusan halen yanıt vermediniz.

Göle Kaşar Festivali'nde "Kaşar Ağalığı"nıza karşılık ödeyeceğinizi söylediğiniz 120 milyarı halen ödemediniz.

Esenkent'te yeşil alan olan yere bina yapılmaması için toplanan vatandaşları dövdürdünüz, binayı inadına diktiniz.

Gazeteci arkadaşımız Hüsamettin Erbaş'ın tartaklanmasına vesile oldunuz, gazeteciyi hedef gösterdiniz, yine özür dilemediniz.

Yenikent'te bir aileyi dövdürdünüz. Bu olay kamuoyunu çok üzdü. Siz Esenyurt halkını hiç sayarak, yine özür dilemediniz

Aynur Eroğlu adlı gazeteciyi belediyede dövdürdünüz, yine özür dilemediniz.

İstanbul'da büyük deprem olacağı malum. Esenkent de 1992 yılında hali hazır bir plan üzerine yapılmış ve bina yoğunluğu kat yoğunluğu açıkça ortada. Bu imar Habitat ödülü almış. Siz Türkiye Mimarlar Odası'ndan böyle bir güzelliği bozacak bir imar tadilatı yapıyorum diye izin aldınız mı? Hayır. 30 katlı Regnum Evlerini dikip güzelliği katlettiniz. Bu binaları yaparken derin temeller attığınız için yandaki binalar zarar gördü, ama siz önemsemediniz.

***

Biz gazete olarak veya şahsım adına, Kadıoğlu'nun Kars Çatak'ta yaptırdığı okulu, belediyelere gönderdiği arabaları, Göle Kaşar Festivali ağalığını bütün ayrıntılarıyla yazdık. KAI gecelerine katıldığında bizzat misafirperverlik gösterdik. Kadıoğlu ile aramda hiç bir mesele yoktur. Onun karşısında kaybeden rakip de ben değilim

O zaman sorun veya sorunum ne?

Esenyurt, bütün Türkiye'den göç almış bir halk topluluğunun beldesidir, ortak aklımız, ortak sevdamızdır. 120 Kars, Ardahan, Iğdır insanına dil uzatan olursa bunu hiç bir hemşehrim affetmez. Özür bekliyoruz Sayın Başkan…

Duyuyor musunuz?
mustafaüpeli36@gmail.com

Köşe Yazarları
Copyright © 2003 - 2008 Ardahan kuzeyanadolugazetesi.com
Tel: 0478 - 211 43 31 - 211 45 00
Adres: İnönü Cad. No:50 Ardahan