Ana Sayfa · Forum · Linkler · Resim Galerisi
Ana Menu
Ana Sayfa
Makaleler
Forum
İrtibat
Linkler
Arama
Ziyaretçi Defteri

ÜYELİK HİZMETLERİ

ÜYE KAYIT
ŞİFREMİ UNUTTUM

Sitenize Ekleyin
Resim Galerisi
Telefonlar
Konuk Yazarlar

ARŞİVLERİMİZ
2003 YILI
2004 YILI
2005-2006 YILI
Ulusal Haberler
Misafir
Kullanıcı Adı

Şifre

Beni HatırlaKayıp Şifre ?
Site Durumu
Kayıtlı Üyeler : 12997
Misafirler : 66
En Yeni Üyemiz : sanane757000

Kayıtlı Üye :
Fakir 2 Gün Gelmedi
abdullahank 126 Gün Gelmedi
Orhan-Bahcivan 215 Gün Gelmedi
CEVAT COSKUN 220 Gün Gelmedi
atlantis 241 Gün Gelmedi
baris dursun 242 Gün Gelmedi
yilmaz akinci 250 Gün Gelmedi
adacala 251 Gün Gelmedi
admin 253 Gün Gelmedi
yilmaz_akinci 254 Gün Gelmedi
Forum Başlıklari
En Yeni Başlık
Ardahan Köyleri ve İ...
hoçvanın genel iradesi
Sitemizi Dostlarınız...
Bize ulaşın..
Haber Arşivimiz
Ardahan Görüntüleri
Ardahan Fotoğrafları
Kürdistan Komşunuz O...
KORKAKLARA MEYDAN OK...
Teşvik Ardahan’a Uğr...
Ardahan da Devlet mi...
İMRALI’DAKİ GÖ...
Ardahan ARDAHAN
APE FEZO’NUN A...
O benim Babam..
En Yoğun Başlıklar
YALÇIN TAŞTAN HAK... [51]
TRT bölücülük mü ... [35]
KAFATASÇILAR-ARD... [34]
COCUK ÖLDÜRMEYİ K... [30]
YAZARLARIMIZIN YO... [28]
YAZICIOĞLU'NU KAY... [24]
DTP'li vekillerde... [21]
Ardahan TV [19]
kürde fırsat verm... [18]
ANADİLİMİZ KÜRTÇE... [18]
23 NISAN IRKCI C... [17]
UGAR TÜRKLRI [16]
Bim Marketlerine ... [16]
KÜRT SORUNU DEĞİL... [15]
ARDAHAN LI OLMAKT... [15]
HİT
reklam
Facebook'ta PaylaşTwittirda Paylaş Pinterest'te Fakir adlı kullanıcının profilini ziyaret edin.

Ardahan'dan Günün En son Haberleri İçin Bizi Takip Etmeye Devam Edin

<
Tan Doğandan Gözüme Yansıyanlar
Yazar Fakir - Nisan 18 2007 - 14:19:57
Tan Doğandan Gözüme Yansıyanlar../Hülya Arık

Hülya Arık İzmir den yaklaşık 300 otobüs ile harekât ediyoruz 13 Nisan Cuma günü Ankara’ya. Yaşlısından gencine tutunda her yaştan insana rastlamak mümkün hepsi Atatürk’ün kurduğu cumhuriyet için yola koyulmuş. Girişte elinde kocaman Türk bayrağıyla yaşlı bir amca karşılıyor bizleri, ardından genç bir bayan otobüstekileri alkışlayarak desteğini gösteriyor. Askerler selam verip el sallıyorlar. Tan Doğana vardığımızda saat 9.00 olmasına rağmen büyük bir çoğunluk yerini almıştı bile. Herkesin yakasında kırmızı beyaz kurdele var, kimi yanına Atatürk rozeti takmış. Bir süre sonra Deniz Baykal geçiyor yanımızdan günah çıkarmaya gelmiş olmalı, insanlar ona da tepkisini koyup artık gitme vaktinin geldiğini hatırlatıyor, kürsüye DSP genel başkanı Zeki Sezer çıkınca, bakın biz birleştik sıra sizde diye bağırıyorlar. Eğer dinler iseler halkın sesini bir birleşme olabilir. Adım atılacak yer yok bir ara arkadaşımın yanına gitmeye yelteniyorum nafile vazgeçip grubumun yanına dönüyorum. Kadınlar daha bir ağırlıkta hepsinin elinde Atatürk resmi var. Bir ara düşünüyorum acaba yönetimde kadınlar daha fazla olsa idi, onlara daha fazla fırsat verilseydi ülke bu duruma olurmuy du acaba? Yaşlı teyzeler bütün marşlara eşlik etti benim bile tıkandığım yerler oldu onlar hiç susmadılar, işte o zaman anladım ki şimdiye kadar hiç susmamışlar sumayı yeğleyen hep yeni nesil olmuş. Onlar bu mücadelenin zorluğunu, özgürlüğün ve demokrasinin ne anlama geldiğini, bizden daha iyi biliyorlar, boşuna çocuklarının adını Barış, Sevgi, Özgür koymamışlar. Çoğunluğun kadınlardan oluşması bana işte Atatürk’ün görmek istediği kadın modeli bu aydın, demokrat, cumhuriyetine sahip çıkan ve çıkacak olan. Kara çarşaflar içinde örümcek beyinli kadınlar değil dedirtiyor.
Yürüyüşün sonuna geliyoruz anıtkabire gitme vakti, 1 saat yürüdükten sonra polis yolumuzu kesiyor ‘artık gidemezsiniz anıtkabir doldu taştı geri dönün’ arka sokaklara dalıyoruz bizde, belki oradan bir çıkış vardır diye, kime yol sorduysak ‘ben buralı değilim’ diyor herkes bizim gibi uzaklardan gelmiş.
Tarih tekerrür ediyor cumhuriyet kurulduğunda yobazlarla mücadele eden halk 80 yıl sonrada yine yobazlarla mücadele etmek zorunda bırakılıyor. 1 milyon insan hep bir ağızdan bağırıyor ‘Türkiye laiktir laik kalacak’ …
Dinliyorlar mı peki, laik Türkiye Cumhuriyeti insanın sesini. Hayır, kendi bildiklerini okumaya devam ediyorlar ve dindar bir cumhurbaşkanı seçeceklerini dile getiriyorlar, bizde daha öncekilerinin dindar olmadığını, hem laik hem de dindar olunmayacağını anlamış bulunuyoruz. Buda yetmiyor Türkiye özlediği cumhurbaşkanına kavuşacak diyor Bülent Arınç. Belki Arınç’ın ve yandaşlarının özlediği bir modeldir Tayip Erdoğan ama bizim için değildir.
Bizler başımızda Hizbullahçı, şeriatçı, Amerikanın uşağı, Talabani’nin yandaşını, ülke insanını görmezden gelen birini istemiyoruz.
Son olarak bir milyon insanı kuru karabalık olarak gören gerçek rakamları yansıtmayarak, yıllardır uyguladığınız uyutma politikasıyla halkı uyutmaya çalışan tv kanalları ve gazeteler siz de bu hükümete destek verin sıranın sizde gelme vakti yakındır. İşte o zaman ‘basın özgürlüğü kısıtlanamaz’ diye bağırmaya hakkınız olmayacak.
Umut hep vardır yüreklerde, bizimde umudumuz daha aydınlığa kavuşamadan tekrar karanlığa düşmemektir.
hulyaarik_75@hotmail.com

Köşe Yazarları
Copyright © 2003 - 2008 Ardahan kuzeyanadolugazetesi.com
Tel: 0478 - 211 43 31 - 211 45 00
Adres: İnönü Cad. No:50 Ardahan