Ana Sayfa · Forum · Linkler · Resim Galerisi
Ana Menu
Ana Sayfa
Makaleler
Forum
İrtibat
Linkler
Arama
Ziyaretçi Defteri

ÜYELİK HİZMETLERİ

ÜYE KAYIT
ŞİFREMİ UNUTTUM

Sitenize Ekleyin
Resim Galerisi
Telefonlar
Konuk Yazarlar

ARŞİVLERİMİZ
2003 YILI
2004 YILI
2005-2006 YILI
Ulusal Haberler
Misafir
Kullanıcı Adı

Şifre

Beni HatırlaKayıp Şifre ?
Site Durumu
Kayıtlı Üyeler : 12997
Misafirler : 67
En Yeni Üyemiz : sanane757000

Kayıtlı Üye :
Fakir 7 Gün Gelmedi
abdullahank 130 Gün Gelmedi
Orhan-Bahcivan 220 Gün Gelmedi
CEVAT COSKUN 224 Gün Gelmedi
atlantis 245 Gün Gelmedi
baris dursun 246 Gün Gelmedi
yilmaz akinci 255 Gün Gelmedi
adacala 255 Gün Gelmedi
admin 257 Gün Gelmedi
yilmaz_akinci 258 Gün Gelmedi
Forum Başlıklari
En Yeni Başlık
Ardahan Köyleri ve İ...
hoçvanın genel iradesi
Sitemizi Dostlarınız...
Bize ulaşın..
Haber Arşivimiz
Ardahan Görüntüleri
Ardahan Fotoğrafları
Kürdistan Komşunuz O...
KORKAKLARA MEYDAN OK...
Teşvik Ardahan’a Uğr...
Ardahan da Devlet mi...
İMRALI’DAKİ GÖ...
Ardahan ARDAHAN
APE FEZO’NUN A...
O benim Babam..
En Yoğun Başlıklar
YALÇIN TAŞTAN HAK... [51]
TRT bölücülük mü ... [35]
KAFATASÇILAR-ARD... [34]
COCUK ÖLDÜRMEYİ K... [30]
YAZARLARIMIZIN YO... [28]
YAZICIOĞLU'NU KAY... [24]
DTP'li vekillerde... [21]
Ardahan TV [19]
kürde fırsat verm... [18]
ANADİLİMİZ KÜRTÇE... [18]
23 NISAN IRKCI C... [17]
UGAR TÜRKLRI [16]
Bim Marketlerine ... [16]
KÜRT SORUNU DEĞİL... [15]
ARDAHAN LI OLMAKT... [15]
HİT
reklam
Facebook'ta PaylaşTwittirda Paylaş Pinterest'te Fakir adlı kullanıcının profilini ziyaret edin.

Ardahan'dan Günün En son Haberleri İçin Bizi Takip Etmeye Devam Edin

<
Aklın Süzgeci
Yazar Fakir - Nisan 21 2007 - 22:13:15
Aklın Süzgeci/Kamil Üci
Su Kendini kirleten Nesneleri kenara kusar

Kamil Üci Doğayla ilişkileriniz nasıldır bilmem ama, benim diyalog ve ilişkim iyidir. Doğada zaman zaman yaşanan olaylar insana öneli hayat dersleri veriri. Bu olaylardan bir tanesini size anlatayım; doğup beli bir yaşa kadar yaşadığımız köyde içme suyu yoktu (halende yoktur) içme suyu elde etmek için komşularımız ile birlikte bir su kuyusunu kazmaya başladık. Çocuktuk aşağıda bizim komşu kazıyor oğlu bizden yaşça büyük olduğu için babasının kuyudan kazdığı toprakları bir kovanın içine dolduruyordu komşunun oğlu ağabeyimiz babasının aşağıda toprak doldurduğu kovayı iple yukarı çekiyordu. Bu çalışma yaklaşık üç gün sürdü. Suyun çıkacağı anı pir dikkat izliyor bir yandan da kuyu etrafında toplanan toprak ve taşları kuyuya düşmesin diye temizliyordum. Yaklaşık 4 metre derinlikte çamur ve kil çıkmaya başladı komşumuz 25-30 santim daha kazıdı, kuyu içindeki toprakları temizledi. “Yarına bakarız” dedi ama toprağın altındaki su sızıntıları artık belirginleşmişti. O gün komşumuz kuyudan çıktı, suyu bulduk ama ne kadar güçlü olduğu yarın belli olur dedi. bize evden tahtalar getirtiyordu, harmanın olduğu alanda, kuyuyu kazdığımız için üzerini bir kaza olmasın diye kapatmamızı söyledi. Evin kapısına yakın o sıcak yaz günlerinden birinde yere serilen kilim üzerine konulan minderlerin üzerine oturduk. Çay içiyorduk hafif hafıf esen sıcak rüzgar şidetini artırıyor harmandaki samanlar uçuşmaya başlayınca çayımızı da alarak eve girdik. Bir saate yakın bir zamanda geri kuyunun üzerini örtmek için tahtalar ile geldiğimizde kuyuda su birikmeye başlamış ama, kuyunun içindeki biriken suya epey saman tozu karışmış, suyun içinde yüzüyordu.
Komşumuz merak etmeyin “su kendini bulandıran nesneleri çar çöpü hep kenara kusar” dedi. o gün bu gündür “su kendini kirleten nesneleri kenara kusar” lafı hep aklımda kalmıştır.
Bunu niye anlatıyorum; son dönemde Esenyurt yerelinde gelişen olayları aynı su hikayesine benzetiyorum. Bir rüzgar tozu toprağı alıp suyun içine dolduruyor, su kirleniyor. Ama umudu yitirmemekte yarar var. Su kendini kirleten nesneleri bir gün kenara kusar inancınızı yitirmeyin.
Siyasi anlamda seçim yaklaştıkça atomu parçalayan düşünürün bile daha zor parçalayacağını umduğumuz iftiralar, almış başını gidiyor. Bu iftiraların birine, bin ekleniyor. Ortada isimsiz mektuplar dolaşıyormuş, elime geçmedi ama, eline geçen bir gazeteci arkadaşımın anlattıklarını duyunca tiksindim. Bu mektupta öyle şeyler varmış ki neyse…..
Birde günlerdir ısrarla bir Karslı sevdası başlamış bazı insanlarda. Denilene bak Esenyurt Belediye Başkanı Sayın Necmi Kadıoğlu ısrarla ben Karslıları övdüm, kötülemedim, eleştirmedim, demesine rağmen birileri “dedin”de dedim de ısrarları devam ediyor.
bir yöre derneği ve bu kentin derneğinin yani Esenyurt’lular derneği kurucusu olduğum için, belediyeyi protesto edecek siyah çelenk bırakacak, yada değişik anlamda ki tepkilere evet demem için imza isteniyordu. yine arkadaşlar alınmasın “dedin de cinsinden dayatmalar vardı. Necmi Kadıoğlu babamın oğlu değil. Ama, bu kentin belediye başkanı olduğundan dolayı, halkıma duyduğum saygıyı ona da gösteriyorum. Neden, çünkü bu halkın oyu ile seçilmiş iradesiyle belediye başkanı olmuş, bir insana saygısızlık, topluma saygısızlıktır.
28 mart yerel seçimlerinde Kadıoğlu’na değil Sayın Gürbüz Çapan’a oyumu vicdani bir rahatlıkla verdim, pişman değilim. Ama o dönemde bir dedi kodu insanları kamplara ayırdı, böldü, parçaladı.
Bugün bazı Gürbüz sever dostlar, bile dün bize karşı bir tavır sergiliyor ve öteliyordular. Ötelemelerine hiçbir zaman kızmadım, çünkü ben doğarken dünyayı göz yaşından öperek hayata başladım.
Ama bir vatandaş olarak vicdan terazimde olayları tartıyorum. Ya Allah aşkına, bu ana arter siyaseti mantığı, konturcu siyasetçi, ayağı bu topluma zarar veriyor. İnsanların mesailerini ve enerjilerini çalıyor, bırakın dedikoduyu da somut gerçeklere bakın.
Dün ben şahidim Gürbüz Çapan alevi yurttaşlarımıza yönelik nasıl iftira kurbanı olduysa, bugün aynı tezgahı bari bu belediye başkanına yapmayın. Ben ak partili falan değilim. Ama, bu yakışıksızlığa kim olursa olsun karşı durmalıdır, diye düşünüyorum. Bırakalım da su kendini kirleten nesneleri kenara kussun. Bırakalım da, akla kara zamanı zemini geldiğinde, bir birinden ayıklansın. Eğer siyahla beyaz karıştırılırsa biz güneşimizi kaybederiz. Matlaşır bu kent. Oysa bu kentin bahara, baharın çiçeklerine ihtiyacı var..
Kimse çiçeksiz kalmasın umuduyla……
kamil_uci@hotmail.com

Köşe Yazarları
Copyright © 2003 - 2008 Ardahan kuzeyanadolugazetesi.com
Tel: 0478 - 211 43 31 - 211 45 00
Adres: İnönü Cad. No:50 Ardahan