Ana Sayfa · Forum · Linkler · Resim Galerisi
Ana Menu
Ana Sayfa
Makaleler
Forum
İrtibat
Linkler
Arama
Ziyaretçi Defteri

ÜYELİK HİZMETLERİ

ÜYE KAYIT
ŞİFREMİ UNUTTUM

Sitenize Ekleyin
Resim Galerisi
Telefonlar
Konuk Yazarlar

ARŞİVLERİMİZ
2003 YILI
2004 YILI
2005-2006 YILI
Ulusal Haberler
Misafir
Kullanıcı Adı

Şifre

Beni HatırlaKayıp Şifre ?
Site Durumu
Kayıtlı Üyeler : 12997
Misafirler : 135
En Yeni Üyemiz : sanane757000

Kayıtlı Üye :
Fakir 7 Gün Gelmedi
abdullahank 131 Gün Gelmedi
Orhan-Bahcivan 220 Gün Gelmedi
CEVAT COSKUN 225 Gün Gelmedi
atlantis 246 Gün Gelmedi
baris dursun 247 Gün Gelmedi
yilmaz akinci 255 Gün Gelmedi
adacala 256 Gün Gelmedi
admin 258 Gün Gelmedi
yilmaz_akinci 259 Gün Gelmedi
Forum Başlıklari
En Yeni Başlık
Ardahan Köyleri ve İ...
hoçvanın genel iradesi
Sitemizi Dostlarınız...
Bize ulaşın..
Haber Arşivimiz
Ardahan Görüntüleri
Ardahan Fotoğrafları
Kürdistan Komşunuz O...
KORKAKLARA MEYDAN OK...
Teşvik Ardahan’a Uğr...
Ardahan da Devlet mi...
İMRALI’DAKİ GÖ...
Ardahan ARDAHAN
APE FEZO’NUN A...
O benim Babam..
En Yoğun Başlıklar
YALÇIN TAŞTAN HAK... [51]
TRT bölücülük mü ... [35]
KAFATASÇILAR-ARD... [34]
COCUK ÖLDÜRMEYİ K... [30]
YAZARLARIMIZIN YO... [28]
YAZICIOĞLU'NU KAY... [24]
DTP'li vekillerde... [21]
Ardahan TV [19]
kürde fırsat verm... [18]
ANADİLİMİZ KÜRTÇE... [18]
23 NISAN IRKCI C... [17]
UGAR TÜRKLRI [16]
Bim Marketlerine ... [16]
KÜRT SORUNU DEĞİL... [15]
ARDAHAN LI OLMAKT... [15]
HİT
reklam
Facebook'ta PaylaşTwittirda Paylaş Pinterest'te Fakir adlı kullanıcının profilini ziyaret edin.

Ardahan'dan Günün En son Haberleri İçin Bizi Takip Etmeye Devam Edin

<
Ben derdimi kime yanam?!.
Yazar Fakir - Nisan 24 2007 - 09:31:58
Ben derdimi kime yanam?!.

Mustafa Küpeli Ben “aşkımla” 1980 yılında gurbette tanıştım. Horlanan, dışlanan, işe alınmayan, kiralık ev verilmeyen itilen kakılan bir sevdaya sahip çıktım. Gel bu sevdadan vazgeç, eline bir şey geçmez, “el için ağlayan gözden olur” dediler. Ama sevdama söz geçiremedim.
15 yıl gece demedim, gündüz demedim, yollarına umut bağladım. Bir ayağım İzmir’de, bir ayağım Ankara’da, bir ayağım Bursa’da, bir ayağım Konya’da, bir ayağım Adana’da, gece otobüslerde gündüz ona, sevdama kavuştum.
Dile kolay.. 15 yıl sevda çektim, yollarını gözledim, kah gittim, kah geldim. Çamurlu yollarında yürüdüm. Elimde ne vardı? Ona adı “Siyasal Birikim” olan bir mektup yazmaya kalktım. Bu mektubun uğruna araba buldum benzin parası bulamadığım oldu. Kağıt parası buldum, baskı parası bulamadım.
Siz aşkın ne olduğun bilmiyorsunuz? Ben aşkım için 15 yıl ticaret yapmadım, bir belediye kapısında çıkar beklemedim, ihale istemedim, aşkıma zarar gelir, dedim. Hep aşkımın peşine gezdim.
Ama siz evinizi düşündünüz. İşinize aşık oldunuz, hep kendinizi düşündünüz. Ben ise böyle sevdaları geride bırakarak çeyrek asırdır yelken açtım, gidiyorum.
Beni Bu sevdaya siz saldınız beni, aşık ettiniz, kara sevdaya düştüm. Sonra da bir yazı yazdınız. Çok sinirli, tezcanlı, çabuk dolup boşalan bir yazı yazdınız. 15 yıldır gözü sevdasından başka bir şey görmemiş karasevdalıyı karalayan bir yazı yazdınız. Deli, divane dediniz. Ben Kars Ardahan Iğdır’ın delisiyim, doğrudur. Ben 15 yıl sevdamın uğruna acı çekerken bu sevdayı alkışlayanlardan biri olarak düşündüm sizi hocam.
Siz de farkındaydınız ki bazen yaya, bazen otobüsle gittim sevdamın gecelerine. Ama hep tok, gururlu gezdim. Farkındaydınız ki gurbette varoşlarda işsiz, sahipsiz kimsesiz kıvrananlarla dertleştim. Farkındaydınız ki; gurbete oğlunu gönderen yaşlı babayı, anayı duvarın dibinde ağlarken gören bendim.Dünyası okulu olmayan köyler, öğretmensiz okullar, ebesiz sağlık ocakları, Erzurum’a giderken yolda ölen hastalar, kızak üstünde doğum yapan kadınlarla dolu olan da siz değildiniz, bendim.
Farkındaydınız ki ayağında ayakkabı, sırtında gociği, çantasında defter olmayan öğrencilerle, göç kamyonları köyden ayrılanlarla, arkadan su döküp, feryat edip yas tutanların içindeydim… Göçten sonra komşulara emanet bırakılan hayvanların üzüntüden yemek yemeyip ölenlerini gördüm.
Dernek gecelerinde 100 bilet alıp nara atanları gördüm. Oy bezirgânlarını, yalakaları, onun bunun adamını, hep önünü ilikleyip secde edenleri gördüm. Ben aşkımın yolunda izinde ona, törelerine, örfüne, kültürüne bağlı önünde el pençe durdum .
Kara sevdaya tutuldum ama aslanlar gibi göğsümü gererek ona sahip çıktım. 90 bin şehidin tanıklarını ararken, bir ayağım Sarıkamış dağlarında, bir ayağım Ani Harabeleri’nde, bir ayağım dünya harikası Çıldır Gölü’nde. Onun o güzelliği, heybeti, tarihlere baş kaldırışı, Kafkaslara hükmedişi, hasretimi ve sevdamı kat kat artırdı.
Biri 50 milyara satılık, dedi. Biri bu fabrikaya işçi alınacak ama o hariç, dedi. Biri KARSTRO deyip alay etmeye çalıştı. Biri ahırlarda sarı nataşa, dedi. Bu şehirden adam çıkmaz, dedi bir başkası. Suyu yok, yolu yok dedik, siyasetçi kâğıda yazdı sonra attı. Biri süt fabrikasını sattı, bir diğeri bir çimento fabrikasını kapattı
Biri Terekeme, Kürt, Yerli, Azeri, Alman, Çerkez, dedi. Herkes uzaklaştırmak istedi beni ondan. Ama ben onun yüceliğini, yüksekliğini, yüreğinin büyüklüğünü bildiğim için aşık oldum. Hiç korkmadan onun oldum. Oysa sen aşkımın ismini anmaktan hep utandın.
Ben onun hüsnü cemaline, onun demokratlığına, Cumhuriyeti kuruşuna, kardeşliğine, onurlu dik duruşuna, yurt severliğine aşık oldum.
Duydum ki aşkımın adına Kanada’da bir kasaba yapılmış.
Duydum ki aşkımın adına Hollanda’da bir okul yapılmış.
Duydum ki Azerbaycanlı kızlar aşkıma sevda çekermiş.
Duydum ki aşkıma mani yazmışlar.
“Bakü yaz, Kars ayaz Mevlam kaderimi Kars’a yaz”
Duydum ki aşkım Atatürk’e bir marş yazmış:
“Hoş gelişler ola Mustafa Kemal Paşa”
Duydum ki Şenlik Baba bir nasihat etmiş;
“Asker olan bölüh bölüh bölünür/Sandınız mı Gars Galesi alınır/Boz atlar üzerinde Gılıç çalınır/Can sağ iken yurt vermeyiz düşmana”
Duydum ki Kars Ardahan Iğdır vakfı seferber olmuş, aşkıma okul, yurt, kapalı spor kompleksleri yapıyor.
Duydum ki sinema şirketleri filmlerini onun kucağında yapıyor. Bütün ülkeler festivalde onun kucağında buluşuyor. Onun ne kadar yüce asaletli, adaletlini Kafkasların nazlı gelini olduğunu o zaman anladım.
Ferhat ile Şirin, Arzu ile Kanber, Mem ile Zin aşkı için çöllere düşmüş, yanmış, tutuşmuşlar. Herkes aşkı için yanmış tutuşmuş da olsalar aşklarına sahip çıkmışlar. Aynı çayırda otlayan bir at, dağda gezen ceylan, sokaktaki kedi, sevgilisine yaklaşan erkeğe ya bir çifte atmış ya dişiyle ısırmış bir çifte atıp aşkını koruyorsa ben de onun gibi yaptım.
Nasıl aşkına bir söz atan adamı sevgilisi çekip vuruyorsa, ben de onun gibi, zaman zaman mantığıma yenildim. Bazı hatalar yaptım. İşte ben aşkımı severken o da beni dertlere saldı.
Bak efendim, sevgi eylem gerektirir, ben onun için hep eylem yaptım. Sevgi layık olana verilirmiş. İşte ben de öyle yaptım. Bütün sevgimi ona verdim. Beni bu sevdaya sen saldın. 15 Yıl destek oldun bu sevdaya. Şimdi Ben Aşkımın ismini andıkça başkaları tarafından anıldıkça heyecanlanıyorum.Şimdi sen aşkımın karşısına geçmiş deli divane diyorsun.
Ne olur aşkımla aram girme bırak öyle kalsın.
Deli gönül ne yanarsın oda sen
Billah bundan hergiz sanga yar olmaz
Bivefanln özü nedi(r) sözü ne
Bivefada gayrei namus ar olmaz.

Nazar eyle gör bu dünya nicedi(r)

Kimi bezirgandl(r) kimi hocadl( r)

Serv agacl her agaçtan ucad,( r)

Asll yokdu(r) budagmda bar olmaz
Siyasal Birikim Gazetesi İmtiyaz Sahibi
mustafakupeli36@gmail.com

Köşe Yazarları
Copyright © 2003 - 2008 Ardahan kuzeyanadolugazetesi.com
Tel: 0478 - 211 43 31 - 211 45 00
Adres: İnönü Cad. No:50 Ardahan