Ana Sayfa · Forum · Linkler · Resim Galerisi
Ana Menu
Ana Sayfa
Makaleler
Forum
İrtibat
Linkler
Arama
Ziyaretçi Defteri

ÜYELİK HİZMETLERİ

ÜYE KAYIT
ŞİFREMİ UNUTTUM

Sitenize Ekleyin
Resim Galerisi
Telefonlar
Konuk Yazarlar

ARŞİVLERİMİZ
2003 YILI
2004 YILI
2005-2006 YILI
Ulusal Haberler
Misafir
Kullanıcı Adı

Şifre

Beni HatırlaKayıp Şifre ?
Site Durumu
Kayıtlı Üyeler : 12997
Misafirler : 50
En Yeni Üyemiz : sanane757000

Kayıtlı Üye :
Fakir 7 Gün Gelmedi
abdullahank 130 Gün Gelmedi
Orhan-Bahcivan 220 Gün Gelmedi
CEVAT COSKUN 225 Gün Gelmedi
atlantis 246 Gün Gelmedi
baris dursun 246 Gün Gelmedi
yilmaz akinci 255 Gün Gelmedi
adacala 256 Gün Gelmedi
admin 258 Gün Gelmedi
yilmaz_akinci 258 Gün Gelmedi
Forum Başlıklari
En Yeni Başlık
Ardahan Köyleri ve İ...
hoçvanın genel iradesi
Sitemizi Dostlarınız...
Bize ulaşın..
Haber Arşivimiz
Ardahan Görüntüleri
Ardahan Fotoğrafları
Kürdistan Komşunuz O...
KORKAKLARA MEYDAN OK...
Teşvik Ardahan’a Uğr...
Ardahan da Devlet mi...
İMRALI’DAKİ GÖ...
Ardahan ARDAHAN
APE FEZO’NUN A...
O benim Babam..
En Yoğun Başlıklar
YALÇIN TAŞTAN HAK... [51]
TRT bölücülük mü ... [35]
KAFATASÇILAR-ARD... [34]
COCUK ÖLDÜRMEYİ K... [30]
YAZARLARIMIZIN YO... [28]
YAZICIOĞLU'NU KAY... [24]
DTP'li vekillerde... [21]
Ardahan TV [19]
kürde fırsat verm... [18]
ANADİLİMİZ KÜRTÇE... [18]
23 NISAN IRKCI C... [17]
UGAR TÜRKLRI [16]
Bim Marketlerine ... [16]
KÜRT SORUNU DEĞİL... [15]
ARDAHAN LI OLMAKT... [15]
HİT
reklam
Facebook'ta PaylaşTwittirda Paylaş Pinterest'te Fakir adlı kullanıcının profilini ziyaret edin.

Ardahan'dan Günün En son Haberleri İçin Bizi Takip Etmeye Devam Edin

<
Tehlike çanları çalmaya başladı
Yazar Fakir - Nisan 28 2007 - 11:48:04
Yunuz AKÇAY/Tehlike çanları çalmaya başladı

T.B.M.M’nin kuruluşunun 87 yıldönümümü kutladığımız bugünlerde, cumhuriyet tarihinde bir ilk yaşanarak meclisin 11. Cumhurbaşkanı seçimi yargıya intikal etmiştir.
Aylardır süren Cumhurbaşkanlığı seçimi tartışmaları parlamentoda yer alan ana muhalefet partisi CHP’nin ve mecliste temsili olarak yer alan diğer partilerin siyasi hamleleriyle kriz yaratılma yoluna gidilerek Cumhurbaşkanlığı gibi önemli bir konuda ülkede yeni bir kriz yaratılmıştır.
T.B.M.M.’nin Cumhurbaşkanı’nı seçmek için dün (Cuma günü )yapılan oturuma katılan 361 vekilin yeterliliğine karar veren Meclis Başkanı Bülent Arınç’ın CHP’nin itirazını kabul etmeyerek oylamaya geçmesi ve Anayasa’da belirtilen ilk turda 3/2 çoğunluğun sağlanamaması üzerine Abdullah Gül ilk tur sonucunda Cumhurbaşkanı seçilememiştir.
Birinci oylama sonucu CHP oylamanın geçersiz sayılması ve diğer turların iptal edilmesi için Anayasa Mahkemesine başvurarak T.B.M.M.’nin yaptığı Cumhurbaşkanı seçiminin iptalini istemiştir.
Bir süredir kamuoyunda tartışılan cumhurbaşkanlığı seçimleri CHP’nin AK Parti’ nin önünü kesmek için başlattığı çalışma sonucu Türkiye gündemine Cumhurbaşkanı seçimlerinde Meclisin 3/2 çoğunluk yani 367 milletvekili bulunup bulunmaması konusunda tartışma başlatmış, bu konu hakkında Anayasa uzmanlarınca gelen farklı yorumlar da kafaları karıştırırken, Anayasamızda yer alan boşlukları bir kez daha gözler önüne sermiştir.
Cumhurun seçtiği vekillerin Mecliste Cumhurbaşkanlığı seçiminde partilerinin siyasi çıkarları doğrultusunda Cumhurbaşkanını seçemezken bu krizin büyümesinden korkulmaktadır.
CHP’nin başvurduğu Anayasa Mahkemesine çevrilen gözler Yüksek Mahkemeden çıkacak kara göre şekillenecek olan krizin iki ihtimalli olması nedeniyle sıkıntılı bir bekleyiş içine girmiştir. Bu ihtimallerden biri eğer mahkeme bu meclis kararıdır diyerse CHP’nin planı suya düşecek ve Abdullah Gül Türkiye Cumhuriyetinin 11. Cumhurbaşkanı seçilecektir. Mahkemeden çıkacak diğer bir olasılık ise Cumhurbaşkanı seçiminde meclisin toplanması için 3/2 çoğunluğun aranmasına karar vermesi durumunda ise meclis fes edilerek erken bir seçime gidilecek seçim sonrası kurulacak olan yeni meclis de 367 çoğunluğu göz önünde tutarak yeni Cumhurbaşkanını seçmeye çalışacaktır.
12 Eylül darbesinin neden yapıldığı konusunda açıklaması olan 7. Cumhurbaşkanımız Kenan Evren ‘ O dönemdeki siyasi istikrarsızlıklar ve çekişmeler sonucu Meclisin 6 ay gibi uzun bir sürede 98 kez toplanmasına rağmen Cumhurbaşkanını seçememesini örnek göstermesi’ umarız şimdiki siyasiler tarafından dikkate alınır ve tarihten ders almaları gerektiğinin farkına varırlar. Öte yandan dün gece Genel Kurmay Başkanlığından gelen TSK Türkiye de yeni bir kaos yaratılması halinde yasalar çerçevesinde harekete geçecektir açıklaması da ülkemizin ve demokrasimizin sıkıntılı bir dönemeçte olduğu sinyalini vermiştir.

Köşe Yazarları
Copyright © 2003 - 2008 Ardahan kuzeyanadolugazetesi.com
Tel: 0478 - 211 43 31 - 211 45 00
Adres: İnönü Cad. No:50 Ardahan