Ana Sayfa · Forum · Linkler · Resim Galerisi
Ana Menu
Ana Sayfa
Makaleler
Forum
İrtibat
Linkler
Arama
Ziyaretçi Defteri

ÜYELİK HİZMETLERİ

ÜYE KAYIT
ŞİFREMİ UNUTTUM

Sitenize Ekleyin
Resim Galerisi
Telefonlar
Konuk Yazarlar

ARŞİVLERİMİZ
2003 YILI
2004 YILI
2005-2006 YILI
Ulusal Haberler
Misafir
Kullanıcı Adı

Şifre

Beni HatırlaKayıp Şifre ?
Site Durumu
Kayıtlı Üyeler : 12997
Misafirler : 109
En Yeni Üyemiz : sanane757000

Kayıtlı Üye :
Fakir 7 Gün Gelmedi
abdullahank 131 Gün Gelmedi
Orhan-Bahcivan 220 Gün Gelmedi
CEVAT COSKUN 225 Gün Gelmedi
atlantis 246 Gün Gelmedi
baris dursun 246 Gün Gelmedi
yilmaz akinci 255 Gün Gelmedi
adacala 256 Gün Gelmedi
admin 258 Gün Gelmedi
yilmaz_akinci 258 Gün Gelmedi
Forum Başlıklari
En Yeni Başlık
Ardahan Köyleri ve İ...
hoçvanın genel iradesi
Sitemizi Dostlarınız...
Bize ulaşın..
Haber Arşivimiz
Ardahan Görüntüleri
Ardahan Fotoğrafları
Kürdistan Komşunuz O...
KORKAKLARA MEYDAN OK...
Teşvik Ardahan’a Uğr...
Ardahan da Devlet mi...
İMRALI’DAKİ GÖ...
Ardahan ARDAHAN
APE FEZO’NUN A...
O benim Babam..
En Yoğun Başlıklar
YALÇIN TAŞTAN HAK... [51]
TRT bölücülük mü ... [35]
KAFATASÇILAR-ARD... [34]
COCUK ÖLDÜRMEYİ K... [30]
YAZARLARIMIZIN YO... [28]
YAZICIOĞLU'NU KAY... [24]
DTP'li vekillerde... [21]
Ardahan TV [19]
kürde fırsat verm... [18]
ANADİLİMİZ KÜRTÇE... [18]
23 NISAN IRKCI C... [17]
UGAR TÜRKLRI [16]
Bim Marketlerine ... [16]
KÜRT SORUNU DEĞİL... [15]
ARDAHAN LI OLMAKT... [15]
HİT
reklam
Facebook'ta PaylaşTwittirda Paylaş Pinterest'te Fakir adlı kullanıcının profilini ziyaret edin.

Ardahan'dan Günün En son Haberleri İçin Bizi Takip Etmeye Devam Edin

<
BAY BAKAL, SOSYALİST CHP
Yazar Fakir - Mayıs 14 2007 - 17:48:56
BAY BAKAL, SOSYALİST CHP

Günümüzde dünya siyasetinde adı konmuş siyasal sınıflanmanın doğuşu aslında Fransız ihtilaliyle oluştu. Anlaşmak için yapılan toplantıda kral yanlıları bir tarafa halkı temsilen gelenise bir taeafa oturur. işte bu olay o meşhur sınıflanmanınilk tohumunu atarsağ so sağcı-solcu.bugünkü bu günkü dünya siyasetinde de bunu rahatlıkla görebiliriz.

aslında sağ ile solun kabaca ayrımı şudur.sağ daha stattükocu daha devletçi çizgide politikalar üretirken sol sol buçizginin dışına çıkmak meselelere farklı bakış açılarından bakmak gayretindedir sağ mevcut sistemde kazananın yanındayken sol daha az kazananın. halkıniçine inme telaşındadadırsağ dinine ve ulusal kimliğine koyu bir şekilde bağlıdır ve siyasal hamlelerele aldığı temel prensipler bunlardır. sol ise bu konulara daha esnek yaklaşırhata ülkedeki azınlık unsurlara daha bir tutum takınır şimdi bütün bunları ve CHP yi düşündüğümüzde. CHP gerçekten solmudur tüm bu kriterleri düşündüğümüzde hayır. CHP sağcı görüşleri benimsemiş sağcı bir partidir.

CHP nin sağa sapmasının nedeni halka inmemesi bu bir çok örnekten sadece biri deniz baykalın CHP si müzmün muhalefet oldubaykal ve yandaşlarının benimsediği "herşeye karşı çıkma ve kavgacılığa baş vurma"

tarzı doğruve yerinde muhalefet yapma tarzında çok uzakta bir yöntem. arasına karışmadığı halk bu konuda baykalın sıkça kulağını çekti örneğin CHP 80 yılık tarihinde sadece 99 seçimlerinde baykal direksiyondayken barajın altında kaldı . bu CHP köklü ve kendine oy veren çekirdek kitlesi bulunan bir parti için başarısız bir sonuç.

bir başka örenek ise 2002 seçimleri. o günlerde yeni bir arayış içinde olan halk, siyasi partilere küskündü 3 kasım günü yüzde 34 oy alan AKP gerçekte toplam seçmenin yüzde 25 oyunu almıştı.çünkü seçmenin azımsanmayacak bir bölümüoy kulanmamıştı. bu azımsanmayacak bölümün büyk kısmıda eski CHP liler oluşturuyordu. enson yapılan anketlere görede yeni bir arayışta olan seçmenler CHP ti istemiyor hata red ediyogenel seçimde yüzde 19.4 oy alanCHP son anketlerde oylarını yüzde 50 düşürdüğü görülüyo. hemde AKP nin oyları düştüğü halde düşününkü bu CHP muhalefette ve fazla yıpranmamış. fakat bunlar bile CHPnin halka olumlu ilişli kurmasına ve sıçrama yapmasına yetmiyor gerçi bu saaten sonra ne yapsada boş. ayrıca baykallı CHP nin türkiyedeki en güçlü birim olan orduya yakın duruşu baykalın zaman zaman "darbe isteruk" tadında beyanatlar vermesi de CHP nin yaşadığı kimlik buhranına başka bir örnek. çünkü tarih boyunca sol,orduyla ters düşmüştürnitekim 70lerin CHP si kenan evrenle ters düşmüştür . yada geçen aylarda ispanyol general ülkedeki katalan ve bask ların çok fazla hak talep etik leri gerekçesiyle ispanyanın çıkarları için kışlamızdan çıkarız ifadesini kulandı ülkenin solcu başkanı zapatero bu genareli kışlasın dan çıkarıp hapse yolladı.

dahada önemlisi günümüz CHP sinin ülkemiz deki azınlıklar ile ilgili meselelere miliyetçi bir edayla yaklaşmasıdır. işte bu faşizan tutum sosyal demoktat çizgide sol gürüşlü bir parti olma idasıyla çelişir . örnek olarak kürt sorununu CHP açısından ele alalım

kürt halkı CHPnin şahin girişimlerine nası yaklaşıyor öğrenelim. mesela 1.5 milyon nüfuslu diyarbakır da 2002 genel seçimlerinde CHP sadece yüzde 5.9 oy alabildi DEHAP yüzde 56.1 AKP ise yüzde 15.9. yani CHPdiyarbakırda barajın çok altında kaldı belediye seçimleri ise DEHAP yüzde 58.3 AKP yüzde 35.2 CHP ise yüzde 1 bile alamadı

üstelik bu sadece diyarbakıra özgü bir durum değil kürt nüfusunun çoğunluk olduğu heryerde CHP barajı geçmemek bir yana resmen sandığa gömüldü oysaki dünyanın her yerinde azınlıklar kendini sola yakın his eder.

örneğin ispanyanın özerk bask bölgesinde yerli halk tercihiniayrılıkçı batasuna ile sol görüşlüsosyalist parti arasında yapar

aslında CHP nin sol parti olarak nam salmasıda masal gibi bişr hikayeye dayanır. parti başkanı ismet inönü gazetecilerle sohbet halindedir. derken bir gazeteci mili şefe sorar "paşam,avrupa daki siyasi partilerde sağ ve sol olmak üzere iki ayrı sınıf var siz hangi tarafa dahilsiniz "şef yanıtlar "ortanın solu"(can dündarın hazırladığı CHP bekgeseli)

daha sonra inönü bu sözlerini CHP nin 1964 yılındaki kurultayda da tekrarlar . işte CHP nin sol macerası böyle başlarbu gün baykala sorarsanız oda inönü gibi sosyal demokratız sol partiyiz der kesin . ancak kelimeler her zaman gerçeklerin ifadesi değildir. bazen onlarla yalan da söylenir işte baykalın ve saz heyetinin de yaptığı tam olarak budur. çünkü CHP nin başında rickey martin kurultayı yapan, faşist mussaoloni italyasından kopya çekilerek uyarlanmış ifade özgürlüğünü kısıtlayan 301. maddeyi savunan faşizan kokan yalaşımlarını "altı okumuzdan biride miliyetçilik" diyerek örtmeye çalışan, gitiği bir çok yerde yerde MHP li milet vekilleri tarafından çiçeklerle karşılanan bir lider kadrosu var. işte tüm bu nedenlerden ötürü deniz baykalı CHP solun gereklerini yapan sol bir parti olamaz olsa olsa sol gösterip sağ vuran bir boksör olur.
Orhan AVŞAR / serwan_serwan75@hotmail.com

Köşe Yazarları
Copyright © 2003 - 2008 Ardahan kuzeyanadolugazetesi.com
Tel: 0478 - 211 43 31 - 211 45 00
Adres: İnönü Cad. No:50 Ardahan