Ana Sayfa · Forum · Linkler · Resim Galerisi
Ana Menu
Ana Sayfa
Makaleler
Forum
İrtibat
Linkler
Arama
Ziyaretçi Defteri

ÜYELİK HİZMETLERİ

ÜYE KAYIT
ŞİFREMİ UNUTTUM

Sitenize Ekleyin
Resim Galerisi
Telefonlar
Konuk Yazarlar

ARŞİVLERİMİZ
2003 YILI
2004 YILI
2005-2006 YILI
Ulusal Haberler
Misafir
Kullanıcı Adı

Şifre

Beni HatırlaKayıp Şifre ?
Site Durumu
Kayıtlı Üyeler : 12997
Misafirler : 102
En Yeni Üyemiz : sanane757000

Kayıtlı Üye :
Fakir 8 Gün Gelmedi
abdullahank 131 Gün Gelmedi
Orhan-Bahcivan 220 Gün Gelmedi
CEVAT COSKUN 225 Gün Gelmedi
atlantis 246 Gün Gelmedi
baris dursun 247 Gün Gelmedi
yilmaz akinci 256 Gün Gelmedi
adacala 256 Gün Gelmedi
admin 258 Gün Gelmedi
yilmaz_akinci 259 Gün Gelmedi
Forum Başlıklari
En Yeni Başlık
Ardahan Köyleri ve İ...
hoçvanın genel iradesi
Sitemizi Dostlarınız...
Bize ulaşın..
Haber Arşivimiz
Ardahan Görüntüleri
Ardahan Fotoğrafları
Kürdistan Komşunuz O...
KORKAKLARA MEYDAN OK...
Teşvik Ardahan’a Uğr...
Ardahan da Devlet mi...
İMRALI’DAKİ GÖ...
Ardahan ARDAHAN
APE FEZO’NUN A...
O benim Babam..
En Yoğun Başlıklar
YALÇIN TAŞTAN HAK... [51]
TRT bölücülük mü ... [35]
KAFATASÇILAR-ARD... [34]
COCUK ÖLDÜRMEYİ K... [30]
YAZARLARIMIZIN YO... [28]
YAZICIOĞLU'NU KAY... [24]
DTP'li vekillerde... [21]
Ardahan TV [19]
kürde fırsat verm... [18]
ANADİLİMİZ KÜRTÇE... [18]
23 NISAN IRKCI C... [17]
UGAR TÜRKLRI [16]
Bim Marketlerine ... [16]
KÜRT SORUNU DEĞİL... [15]
ARDAHAN LI OLMAKT... [15]
HİT
reklam
Facebook'ta PaylaşTwittirda Paylaş Pinterest'te Fakir adlı kullanıcının profilini ziyaret edin.

Ardahan'dan Günün En son Haberleri İçin Bizi Takip Etmeye Devam Edin

<
Müjde Müjde Hoçvan İlçe Oldu…
Yazar Fakir - Mayıs 15 2007 - 06:51:17
Müjde Müjde Hoçvan İlçe Oldu…

Mustafa Küpeli Ya ya ya şa şa şa Kaymakam Hasan çok yaşa..

Hasköy Deli Hamme tenekesinin sesiyle uyandı. Köy halkı bacalara çıkmış gözlerinin çapağını silerken Deli Hamme sevindirici bir habere müjdeliyordu.
Deli Hamme tenekeyi davul yapmış boynun asmış köyün çocuklarını da arkasından bir manga asker yapmış ha bire bağırıyor. Duyduk duymadık demeyin Hoçvan ilçe oldu deyip köyün sokaklarını bağırarak dolaşıyordu
Köylüler Evde çaldığı arpayı dükkâna satmış, o parayla şeker alıyor çocukları kandırıyor. Diyorlardı.
Hâlbuki Deli Hamme bu ülke insanını nasıl kandırıldığını iyi öğrenmiş ve Ardahan’da siyaseti kirletip, oyla para alan siyasilerden parayı nasıl almışsa cepleri para dolu, onu destekleyen, alkışlayan, onun için slogan atıp yaşa Hamme Kaymakam diyen çocuklara durmadan şeker veriyor. Hasköyün çocukları asker gibi tek sıra halinde dizilmiş, Kaymakam olacak Deli Hamme için slogan atıyorlar; ya ya ya şa şa şa Kaymakam Hamme çok yaşa
Deli Hamme büyük bir itibar görmüş adamlar gibi böbürlenerek manganın önünde yürürken birden kıtta dur dedi. Manga durdu birden çocuklara sen müdürüm, sen zabit kâtibim, sen mal müdürüm, sen nüfus müdürüm, sen emniyet müdürüm, sen yazı işler müdürüm bir kız çocuğuna da sende benim sekreterim olacaksın vaatlerde bulunduktan sonra tekrar uygun adam marş deyince manga yoluna devam etti
Köylüler bu Deli Hamme ya doğru söylüyorsa, ya Hoçvan ilçe olurda çocuklarımız iş bulursa, inananlar da çocukları desteklemek için manganın arkasında sıra oluşturup birlikte marş söylemeye başladılar.
Hasköy 12 Eylül’den sonra böyle bir şatafat, böyle uzun süre slogan görmediği için bütün köylü bacalardan bunları izliyor, zaman zaman alkışlıyor Hamme ve adamları bu haberi Hoçvan’nın 21 pare köy halkına duyurmak için yola çıkarken, bütün Hasköylüler alkışladılar.Deli Hamme’nin mangası slogan atarak uzaklaşırken, Köylü Deli ve adamlarını arkasında baka kaldı. Manganın çıkarttığı toz bulutların arasına karışmaya başladı.
Fevzi Avşar (Hacı Fevzi emmi) akıllı başında politikayı iyi takip eden büyük aile reisiydi. Deli Hamme’nin tenekesinin sesiyle uyanmış damın üstün çıkmış Hamme’i izliyordu. Birden dayanamadı ve bağırdı dur ulan deli, sende o politikacılar gibi neden yalan söylüyorsun halkı kandırıyorsun. 80 yıldır bu sözleri duyuyoruz, yalan oğlum yalan gel kendini heder etme.
Deli Hamme birden tenekeye vurmayı durdurup mangayı yolun kenarına sıraladıktan sonra Ahmet Hacı emmiye cevap vermeye başladı. Hacı Emmi Hacı emmi Ardahan milletvekili cep telefonuma mesaj çekmiş.
—Oğlum hangi Milletvekili
—Hacı Emmi hani medeniyeti Ardahan’a getiren Hasköy’e tuvalet yaptı ya işte o milletvekili.
—Oğlum KÖYDES her eve su getirdi. Köylülerimiz kendi evinin içinde WC ve tuvalet yapıyor. Olan deli ayıp değil mi? Ben büyük aile reisi olarak yasakladım. Zaten o tuvalet ve banyo Ardahan Milletvekilinin partilisi olduğu için satmaya söz vermiş. Onun için CD ler yapmış Ardahan’ı yani bizi Dünyaya tuvaletsiz olarak rezil etti. Bu siyasilerin al birini vur ötekisine hepsi bizimle dalga geçiyorlar.
—Hacı Emmi sen onların yüzüne neden söylemiyorsun. Benimle muhatap oldukları için içine sindiremedin galiba. Bundan sonra önemli olaylara benim telefonuma mesaj geçeceğini söylediler.
—Oğlum dünyanın neresinde görülmüş mesajla memleket kurtulsun, onlar ancak senin gibi bir deliyi kandırabilir. Bana neden mesaj çekmiyorlar.
—Fevzi Hacı Emmi bir faksta eskiden banka borçlarınız silinmiş diye bize faks çeken milletvekili vardı ya, ismini unuttum emmi hani Ardahan’da ineği satıp meclise giden Ardahanlılara ucuz yemek yedirip bağrına basıp gönderen Milletvekili vardı ya. Hacı Emmi son seçimlerde kazandığı halde barajı aşamayıp kaybedince kalp krizi geçirdi yerine bir kuyumcu geldi ya işte o
—Oğlum hangi Milletvekilinden bahsediyorsun.
—Hacı Emmi Ardahan’da dergâhlara arsasının üzerine yurt yaptırıp sonra vermeyen yahu Hacı emmi çayırın üzerine temel atmadan yüksek okul yaptı ya eskiden halı satıyordu işte o.
—Oğlum ben hatırlayamadım.
—Hacı Emmi İstanbul’da orman arazisine Acar kenti yaptıran Orman bakanı Hasan Ekinci’nin git Ardahan’da siyaset yap, oda Ardahan’ın girişine tabelalar yaptı ya neyse ismini hatırlayamadım işte oda bir faks çekmiş Hoçvan İlçe oldu hayırlı olsun.
—Hacı Emmi sen beni kıskanıyorsun. Çünkü bu iki vekil de Hoçvan ilçesine beni kaymakam tahin edeceklermiş. Ben kaymakam olursam seni de Hoçvan’a Belediye Başkanı seçeceğim söz veriyorum, ne olur beni kıskanma.
-Olan zır deli, sen kim oluyorsun beni Belediye başkanı seçiyorsun.Kirli siyasetçilerden 3–5 kuruş aldın adam oldun. Bak kravat bağlamasını bile bilmiyorsun, kravatın ucu diz kapağının altında.
—Hacı Emmi ben yeni para aldım. Daha önce alıp bu köylerin oylarını satanlara bağırsana gücün bana mı yetiyor.
—Halk onlardan hesabını bir gün soracak.
—Bak Hacı emmi sen uyuyorsun. Sen İmar bankasıyla halkı soyan Cem Uzan’ın konuşurken televizyonunu kırmışsın. Senin evinde televizyon yok ki o yüzden olandan bitenden haberin yok.
-Olan zır deli ben bu köyün büyüğü, ağası değil miyim? Böyle bir şey oldu da telefonla neden beni aramadılar da senin gibi bir deliyi arıyorlar.
—Hacı Emmi Albay Kerem Avşar, Erbakan’ın iyi adamı, hocaya gitmiş Hoçvan’ın ilçe olması için rica etmiş, Erbakan’da talebesi Başbakanı aramış Başbakanda tamam demiş.
Köylüler hep bir ağızdan bu deli yalan söylüyor deyince.
—Olur mu? Siz siyasilere inanmıyorsunuz. Gazeteci Çetin Yılmaz’a da mı inanmıyordunuz.
—Ola deli Çetin Yılmaz kim?
-Bobıllardan İsmet’in torunu Gazeteci Çeto varya, gözlüklü olanı,gözü kara genç gazeteci Çeto.Geçen yıl da Hoçvan festivalinde Birikim gazetesi adına Hoçvan ilçe olsun diye imza kampanyası başlatmış, o imzaları Cumhurbaşkanına sunmuş Çeto. Cumhurbaşkanı Hoçvan’ın 21 köyü var neden olmasın demiş ve emri vermiş. Hoçvan ilçe olacakmış. Zaten Çeto bu haberi gazetede yayınlamış.
—Olan oğlum sen yalan söylüyorsun
—Hacı Emmi bu haberi ahali duymuş. İstanbul’da ki Hoçvan Dernek Başkanı Osman Avşar Hoçvanlıları dernek binasında toplamış, halaylar çekilmiş, kutlamalar yapılmış. Kutlamalar sonucu Osman Avşar İstanbul’da kurulan Hoçvan derneklerinden Binbaşar Köyü Dernek Başkanı Önder Aktürk, Otbiçen Köyü Dernek Başkanı Cemil Şit, Nebioğlu Köy Dernek Başkanı Bülent Kılıç, Çobanlı Köy Dernek Başkanı Adil Özer, Leymli Köy Dernek Başkanı Kemal Sanin, Haci Ali Dernek Bakanı Rüstem Karabıçak toplamış bir plaket yapmış Ankara’ya gidip ilçe yapana vereceklermiş
Ankara’daki Hoçvan Dernek Başkanı Balabey Yavuz, Hoçvanlıları bir araya toplamış meclisin önünde halaylar çekip, siyasilerin gözüne girip bir an evvel Hoçvan ilçe kararını almak için çalışıyorlar. Hoçvan festivalinde otobüslerle Hoçvan’a gelip ilçe olmayı kutlayacaklar. Köyümüzün büyüğü sensin kurdeleyi sana kestireceğim söz.
-Olan zır deli sen kim oluyorsun da bana kurdale kestiriyorsun.
Deli Hamme o ara duvarın dibinde çişini yaptıktan sonra beni kandıran siyasilere bunu y…..
—Olan deli,sana mesaj çeken dünyanın örnek tuvaleti yapıldı. Neden orda işemedin de duvarın dibinde işedin.
—Hacı Emmi ilçe olmanın hazırlığını yapıyoruz. Son protesto etmek için işedim ki her eve tuvalet yapılsın. Sen az önce vekilin tuvaletini yasakladın ya. Ben bir tuvalet değil her eve tuvalet getiren siyasileri uyarmak için işedim.
—Ama Hacı Emmi ben kaymakam olacağım. Sen merak etme artık hiç kimse duvarın dibine işemeyecek.
—Olan oğlum bu haber doğru olsaydı o vekillerin adamları şimdi bir masa alıp köyün ortasına koymuş çocuklar alkışlasın diye para bile dağıtmışlardı.
—Olan deli vekiller bir şey yapamadığı için, bu önemli haberi 5 ay biz getirdik diye reklâmını yaparlardı. Bak sana bir şey hatırlatacağım. Sana mesaj çeken milletvekili var ya; festival zamanı bir kaza yaptı. Hastaneden çıktıktan sonra Ardahan’a gelip partisinin önünde reklâm olsun diye kurbanlar kesti. Halk bu etleri almadı, alanlarda kedisinin itine yedirdi. Bunlar halkı nasıl oyalamak için malzeme arıyorlar. İlçe haberi doğru olsa şimdi onlar köyde bağıra bağıra gezerdi sana sıra kalmazdı.
Deli Hamme, Hacı Emmiyle baş edemeyince Hasların sokağından geçerken duvarın dibinde yine romatizmaları tutmuş sızlarken inleyen Neneyle karşılaştı. Hame Deliydi ama, köyünün delisiydi. Hame yürekliydi. Çocukken hep söylenirdi, okuyup Kaymakam olacağım ve Hoçvan’ın 21 pare köyün yolunu, suyunu, hastanesini yapacağım.
Hamme’i bu hale yoksulluk getirmiş. Hamme çocukken yüksek ateşi olmuş. Babası fakir olduğu için Erzurum’a götürememiş. Hame’i karların içinde saklamışlar fayda etmemiş ve bir gece yüksek ateşten kafayı sıyırmıştı. Hamme’in anası yılarca sabah namazını kılar bacanın üzerine çıkar kıbleye döner ellerin açar siyasilere beddua ederdi. Daha sonra bacanın üstünde ağıt yakardı. Köylü Hamme’in anasının ağıtıyla uyanırdı. Hamme’in derdi onu verem etti ve öldü.
Laoo… perişanoo ez bırındare deme… ez derdette vereme kettım…ooyyy lavooo Hamme can…
Hamme Deli ama yüreği yukkaydı. Rukiye Nineyi bu haliyle görünce gözleri doldu. Bir sen ağlama kaymakam oldum mu ilk olarak hastane yapacağım, seni tedavi edeceğim. Artık Hoçvan da kimse yüksek ateşten deli olmayacak. Anam gibi siyasilere kimse beddua etmeyecek. Artık Hoçvan ağıt duymayacak hadi alkışla beni.
Rukiye Nine; Oğul akıllı ol. Ben doğdum doğalı bu köyde siyasiler dinledim. Hepsi yol,su ,elektrik,hastanene,fabrika yapacaklarını söylüyorlardı. Bak benim deli oğlum biz yıllardır dere suyu içiyor, anıksız aş yiyor, kurban bayramını et bekliyoruz. Hastalarımızın çoğu hastane olmadığı için Erzurum yolunda öldü. Göç kamyonları giderken köyümüzde şivanlar kopuyordu. Ben niye bu duvarın dibindeyim oğul.
Zozan Nene: ‘’Hoçvaneme berree pır şenmuu naga kesek nemaye halike sar miyee, bese gençe mee varen em vırada tenin’’
Besse Hala:’’Hoçvan eskiden çok şendi göç bizi bu hale getirdi. Göç mavi gözlü dilberlim Hülyamızı da bizden kopardı.Avşar Kızının köyüne köyünü Avşar Kızına haram etti kahrolası gurbet,kahrolası göç,kahrolası yoksulluk…‘’
Eskiden çeşme başında güzel kızlarımız olurdu, yaylalarımızı gençler süslerdi. Düğünlerimizde halaylarımız gençler başı çekerdi. Şimdi duvarın dibinde bırakılan yaşlılar gurbet yolu bekliyor, acı çekiyoruz.
Hamme Binbaşar köyünde duyuruları yaparken, yaşlı gözleri görmeyen bir nene bağırdı;
—Oğlum Kaymakam Bey yanıma gel yanıma. İşsizlik yüzünden oğullarım biri gurbete diğeri dağa gitti. Şimdi tek başıma bu virane evlerde ölümü bekliyorum.
Deli Hamme nenenin yanına geldi, elini öptü.
—Bak nene biraz sabret, ben bu Hoçvan’ı yoksulluktan kurtaracağım. Bir daha göç olmayacak, kimse dağa çıkmayacak.
Rukiye Nine Hamme’in elini bırakmadı.
—Oğlum ayrılıkla ölümü tartmışlar, ayrılık 2 Gram ağır gelmiş. Yalnızlık ölümden beter, hele yaşlı olursan.
Deli Hamme 21 pare köyü dolaşıp Hoçvan’ın ilçe haberini ve kendisinin kaymakam olacağının müjdesini verirken, köy muhtarları elbiselerini giydi, kravatlarını takıp Ardahan valiliğinin yolunu tuttular. Ardahan caddeleri Deli Hamme’in Hoçvan ilçe olacak haberiyle çalkanıyordu.
Hamme çocukken kaymakam olma hayallerine kavuşmak için sabah namazından kalkmış, akşama kadar sevincinden bir şeyler yemek akılına gelmemiş, açlıktan yorgun düşmüş. Bayramoğlu köyünde bir çeşmenin başında soğuk suyu içince karın ağrısı tutmuş ve halsiz yere yıkılmış. Olayı duyan bütün Hoçvanlılar Bayramoğlu köyüne koşmuş.
Hamme bir taraftan çırpınıyor, bir taraftan çeşmeden akan suların çıkarttığı hışırtı bir taraftan çocukların ya ya ya şa şa şa Kaymakam Hamme çok yaşa sloganlarıyla gözlerini açıp kapatıyor. Gözlerinde mutsuzluğunu umutsuzluğunu sabahtan beri çaldığı çürük tenekesine bakarak işaret ediyordu
Hamme yerde çırpınırken Ankara’dan yeni gelen bir haber ortalığı vel veleye vermiş kadınlar bir taftan Kaymakam Hamme’e ağıt yakıyor, bir taraftan Ankara’nın 8 Mart dünya kadınlar gününe destek amaçlı gönderdiği haberine seviniyor ve çığlık atıyorlardı. İşte sevindirici haber
Sn. Hoçvan’ın Emekçi Hanımları öncelikle 8 Mart Dünya Kadınlar Gününüzü kutlar mutluluklar dileriz. Biz parti olarak bundan sonra kadınların arkasında olacağımızı bildiriyoruz.
Bizim siyasiler çok beceriksiz sizlerden oy almak için gözlerinize bakıp yalan söylerken eşleriniz sinirlenip televizyonlara tükürüyor Siz değerli han fendiler bez alıp televizyonları silerken kollarınız yoruluyor Bu yüzden biz parti olarak hanımların fazla yorulmaması için silecekli televizyon gönderiyoruz haydi hayırlı olsun
Köylüler kara kara düşünürken 95 yaşındaki Hasköylü Ferik dede ola ne yüzünüzü asmışsınız birden sissizliği deldi Hamme gitti. Hoçvan köyleri daha çok ıssız sessiz kaldı diye mi düşünüyorsunuz. Siz merak etmeyin Bu siyasiler daha çok Hamme yaratırlar.
Bütün Hoçvan köylüleri yasa bürünmüş Hoçvan’lılar bir taftan Hamme’nin mezarını kazarken diğer taraftan sileceksiz televizyonları için çukur kazıyorlardı. 8 Mart Günü hem eski televizyonlarını hem de Hamme’i mezarlığa defin ettiler.

mustafakupeli36@gmail.com

Köşe Yazarları
Copyright © 2003 - 2008 Ardahan kuzeyanadolugazetesi.com
Tel: 0478 - 211 43 31 - 211 45 00
Adres: İnönü Cad. No:50 Ardahan