Ana Sayfa · Forum · Linkler · Resim Galerisi
Ana Menu
Ana Sayfa
Makaleler
Forum
İrtibat
Linkler
Arama
Ziyaretçi Defteri

ÜYELİK HİZMETLERİ

ÜYE KAYIT
ŞİFREMİ UNUTTUM

Sitenize Ekleyin
Resim Galerisi
Telefonlar
Konuk Yazarlar

ARŞİVLERİMİZ
2003 YILI
2004 YILI
2005-2006 YILI
Ulusal Haberler
Misafir
Kullanıcı Adı

Şifre

Beni HatırlaKayıp Şifre ?
Site Durumu
Kayıtlı Üyeler : 12997
Misafirler : 37
En Yeni Üyemiz : sanane757000

Kayıtlı Üye :
Fakir 2 Gün Gelmedi
abdullahank 126 Gün Gelmedi
Orhan-Bahcivan 215 Gün Gelmedi
CEVAT COSKUN 220 Gün Gelmedi
atlantis 241 Gün Gelmedi
baris dursun 242 Gün Gelmedi
yilmaz akinci 250 Gün Gelmedi
adacala 251 Gün Gelmedi
admin 253 Gün Gelmedi
yilmaz_akinci 254 Gün Gelmedi
Forum Başlıklari
En Yeni Başlık
Ardahan Köyleri ve İ...
hoçvanın genel iradesi
Sitemizi Dostlarınız...
Bize ulaşın..
Haber Arşivimiz
Ardahan Görüntüleri
Ardahan Fotoğrafları
Kürdistan Komşunuz O...
KORKAKLARA MEYDAN OK...
Teşvik Ardahan’a Uğr...
Ardahan da Devlet mi...
İMRALI’DAKİ GÖ...
Ardahan ARDAHAN
APE FEZO’NUN A...
O benim Babam..
En Yoğun Başlıklar
YALÇIN TAŞTAN HAK... [51]
TRT bölücülük mü ... [35]
KAFATASÇILAR-ARD... [34]
COCUK ÖLDÜRMEYİ K... [30]
YAZARLARIMIZIN YO... [28]
YAZICIOĞLU'NU KAY... [24]
DTP'li vekillerde... [21]
Ardahan TV [19]
kürde fırsat verm... [18]
ANADİLİMİZ KÜRTÇE... [18]
23 NISAN IRKCI C... [17]
UGAR TÜRKLRI [16]
Bim Marketlerine ... [16]
KÜRT SORUNU DEĞİL... [15]
ARDAHAN LI OLMAKT... [15]
HİT
reklam
Facebook'ta PaylaşTwittirda Paylaş Pinterest'te Fakir adlı kullanıcının profilini ziyaret edin.

Ardahan'dan Günün En son Haberleri İçin Bizi Takip Etmeye Devam Edin

<
MAFYAYA DARBE
Yazar Fakir - Haziran 05 2007 - 21:30:20
MAFYAYA DARBE NE ZAMAN AKP/Çetin Yılmaz

Çetin Yılmaz Haftalardır medyada mafya haberleri ve yorumları çarşaf çarşaf yayınlanıyor. Mafya, bürokrasi, işadamı ve yargı mensupları arasında geçen diyaloglar deşifre ediliyor. Yazılanlara ve söylenenlere bakanlar, mafyanın derinlemesine sorgulandığını ve yargılandığını zanneder. Halbuki gerçek hiç de öyle değil. Gündeme getirilen konular temelden ve özden yoksun…
Masum ve kendi halinde olan bir il görüntüsü veren Balıkesir aslında fokur fokur fokurduyor, özellikle de mafya alanında. Dönemin Başbakanı Tansu Çiller’i dolandırarak örtülü ödenekten hesabına para geçiren Selçuk Parsadan’ın Altınoluk beldesinde yakalanması; uyuşturucu ve silah kaçakçısı Sarı Avni lakaplı Avni Musullu’nun Havran ilçesinde yakalanması ve bölgeyi 10 yıl süre ile kullanması; Malki cinayetinin azmettiricisi Erol Evcil’e ait Eze Zeytinlerinin Havran’da bulunması; Abdullah Çatlı’nın ölmeden önce Erdek’te tatil yapması ve sürekli olarak bölge ile bağlantı içinde olması; Abdullah Çatlı ve Hüseyin Kocadağ’ın Susurluk kazasından önce Ayvalık’ta mekan araması basında günlerce tartışıldı. Balıkesir’de bulunan yerli mafyaların aralarındaki ilişkileri düzeltmek için Drej Ali de (Ali Yasak) sık sık şehre gidip gelenlerden.
Balıkesir’deki mafyalar bu isimlerle sınırlı değil elbette. Öyle ki kenar mahallelerde işsiz genç bulmak çok zor. Çünkü; Balıkesir’in sivil toplum örgütü haline gelen mafya grupları 18 yaşın altındaki gençleri bünyelerine alıyorlar. Çünkü, suç işledikleri zaman bu insanlar yaşlarının küçük olması dolayısıyla daha az ceza alıyorlar.
Balıkesir’in mafya tarafından böylesine rağbet görmesinin iki sebebi var: coğrafi konumu ve özgür ortamı. Metropoller arasında kavşak noktasını oluşturmasının yanısıra dağınık ve dağlık bir bölge olması da kanun kaçaklarının iştahını kabartıyor. İlçelerinin durumu ise mafya güçleri için bulunmaz nimet. Ayvalık, Burhaniye, Edremit, Havran, Erdek, Gönen ve Bandırma gibi ilçeler kara ve deniz bağlantıları sebebiyle en çok tercih edilen yerler. Sındırgı, Bigadiç, Savaştepe, İvrindi, Kepsut, Dursunbey gibi dağlık ilçeler sadece geçiş noktaları olarak kullanılıyor. Dağlık ilçelerde takibin zor olması kaçaklara kolaylık sağlıyor. Emniyet güçleri de bu alanlarda zorluklar çektiklerini sık sık dile getiriyorlar. Susurluk ve Manyas dağınık olarak konuşlandığından ve Bursa Ovası ile iç içe bir durum arz etmesinden dolayı uyuşturucu mafyası tarafından tercih ediliyor. Bandırma’dan denizyoluyla İstanbul’a yakın olması da Balıkesir için önemli durumlardan birisi. Adalarla olan bağlantısından Yunanistan’a adam ve uyuşturucu kaçakçılığında yararlanılıyor. Ayrıca Balıkesir’in bir çok turizm beldesine sahip olması da mafyanın mekan edinmesinde etkili sebep.
Balıkesir coğrafi konumu kadar halkının yabancılara karşı tutumuyla da ilginç bir yer. Yabancıya alışkın olan ve bire bir ilişkilerde soğuk davranan Balıkesir
halkının bu özelliği sayesinde bir çok yabancı bu yerleşim yerini rahatça kullanabiliyor. Özellikle turistik bir belde olan Körfez bölgesindeki yazlıklar yabancıların burayı tercih etmesinde etkili oluyor. Mesela hemen her gün televizyon kanallarında arandığı belirtilen Selçuk Parsadan Altınoluk’ta rahatça geziyordu. Çünkü bölge halkı yabancılara alışıktı.
Cadı kazanı: Körfez
Balıkesir’de kanun kaçakları genel olarak şehir merkezinden çok daha dağınık bölge olan Edremit, Ayvalık, Havran ve Burhaniye’den oluşan Körfez bölgesini kullanıyorlar. Erol Evcil’in faaliyetlerini bu bölgede sürdürmesi, kaçakçı Sarı Avni lakaplı Avni Musullu’nun, dolandırıcı Selçuk Parsadan’ın, bir çok kanun kaçakçısının ve katil’in bu bölgede yakalanması dikkatlerin bu bölgeye çekilmesine neden oldu. Susurluk kazasından önce Kocadağ ve Çatlı da yazlık almak için bölgedeki birçok emlakçı ile görüşmüşlerdi. Bu olayın basında yer almasından sonra buranın üs olarak kullanılmak istendiği bir kere daha gözler önüne serildi. Son olarak da uyuşturucu, silah kaçakçılığı ve kadın ticareti yapmak suçlarından Aydın Kapalı Cezaevinde tutuklu bulunan Alaaddin Karaca’nın adamları olduğu belirtilen 7 kişi Edremit’te yakalandı.
cetinyilmaz564@hotmail.com
0536 336 02 58 – 0546 465 58 58

Köşe Yazarları
Copyright © 2003 - 2008 Ardahan kuzeyanadolugazetesi.com
Tel: 0478 - 211 43 31 - 211 45 00
Adres: İnönü Cad. No:50 Ardahan