Ana Sayfa · Forum · Linkler · Resim Galerisi
Ana Menu
Ana Sayfa
Makaleler
Forum
İrtibat
Linkler
Arama
Ziyaretçi Defteri

ÜYELİK HİZMETLERİ

ÜYE KAYIT
ŞİFREMİ UNUTTUM

Sitenize Ekleyin
Resim Galerisi
Telefonlar
Konuk Yazarlar

ARŞİVLERİMİZ
2003 YILI
2004 YILI
2005-2006 YILI
Ulusal Haberler
Misafir
Kullanıcı Adı

Şifre

Beni HatırlaKayıp Şifre ?
Site Durumu
Kayıtlı Üyeler : 12997
Misafirler : 54
En Yeni Üyemiz : sanane757000

Kayıtlı Üye :
Fakir 8 Gün Gelmedi
abdullahank 131 Gün Gelmedi
Orhan-Bahcivan 220 Gün Gelmedi
CEVAT COSKUN 225 Gün Gelmedi
atlantis 246 Gün Gelmedi
baris dursun 247 Gün Gelmedi
yilmaz akinci 256 Gün Gelmedi
adacala 256 Gün Gelmedi
admin 258 Gün Gelmedi
yilmaz_akinci 259 Gün Gelmedi
Forum Başlıklari
En Yeni Başlık
Ardahan Köyleri ve İ...
hoçvanın genel iradesi
Sitemizi Dostlarınız...
Bize ulaşın..
Haber Arşivimiz
Ardahan Görüntüleri
Ardahan Fotoğrafları
Kürdistan Komşunuz O...
KORKAKLARA MEYDAN OK...
Teşvik Ardahan’a Uğr...
Ardahan da Devlet mi...
İMRALI’DAKİ GÖ...
Ardahan ARDAHAN
APE FEZO’NUN A...
O benim Babam..
En Yoğun Başlıklar
YALÇIN TAŞTAN HAK... [51]
TRT bölücülük mü ... [35]
KAFATASÇILAR-ARD... [34]
COCUK ÖLDÜRMEYİ K... [30]
YAZARLARIMIZIN YO... [28]
YAZICIOĞLU'NU KAY... [24]
DTP'li vekillerde... [21]
Ardahan TV [19]
kürde fırsat verm... [18]
ANADİLİMİZ KÜRTÇE... [18]
23 NISAN IRKCI C... [17]
UGAR TÜRKLRI [16]
Bim Marketlerine ... [16]
KÜRT SORUNU DEĞİL... [15]
ARDAHAN LI OLMAKT... [15]
HİT
reklam
Facebook'ta PaylaşTwittirda Paylaş Pinterest'te Fakir adlı kullanıcının profilini ziyaret edin.

Ardahan'dan Günün En son Haberleri İçin Bizi Takip Etmeye Devam Edin

<
NE OLACAK BENİM HALİM?
Yazar Fakir - Haziran 08 2007 - 09:54:18
NE OLACAK BENİM HALİM?/Sezer Nişancı

Sezer Nişancı Kırk değil seksen tilki dolanıyor bugün gene kafamın içinde. Kalabalık oldukları için midir bilinmez,mecbur değiyor kuyrukları birbirine. Hem de ne değmek.Düğüm oldular yeminle.Bir de sanki ayrı sülalelerden değilde,hepsi aynı aileye mensup.Kardeş ya da amcaoğlu.Nasıl benziyorlar birbirlerine?
Konu yalan ve yalancılar.
Tilkilerin hepsi yalancı ve kurnaz. Ama unuttukları bir şey var ki,onlar tilki , ben Sezer. Kurnaz ya da yalancı değilim ama, seksen tilkinin aklı, bir ben etmez. En azından bunun bilincindeyim. Aklımın erdiği yaştan itibaren,hiç ama hiç kimse yüzüme bakarak bana yalan söyleyememiştir. (Arkamdan söyledikleri bana ulaşmamışsa sorun yoktur) Bunu yaparlarsa da sonuçlarına katlanacaktır. (benim gibi gülen suratı kaybedeceklerdir)
İnsanlara söyledikleri konular konusunda güvenim tamdır aslında.”KİŞİ KENDİNDEN BİLİR İŞİ” sözü burada devreye girmeli.Kendine güvenmeyen kişi başkasına güvenmez. Yalan söyleyen kişiler başkalarının da sürekli yalan söylediklerini düşünür.Parasal zafiyeti olanlar da karşısındakiler tarafından sürekli kandırılacaklarına inanırlar.Ben bu gurupta değilim. Kandırılma konusunda üstüme yoktur.Hele de parasal anlamda.Piyasaya çarpıldıklarım bir anda elime geçse, şu an bir daire sahibi olurum inanın.Çünkü sadece güvenmişimdir. Hatta çoğu kez kendi mutfak harçlığımı, evimin kirasını o an işi görülsün diye birilerine vermişimdir ve gelmemiştir geri.Bu benim insanları kendim gibi bildiğim için, güvendiğimden kaynaklanmıştır ve her kişi beni sadece bir kez çarpabilmiştir.
Hani küçükken anne babalarımız bizi kandırırdı ya, “seni leylekler getirdir” diye.İçimden hep derdim ki salak mı bunlar?(Bebeğin nasıl olduğunu bildiğimden değil,mantık yürütürdüm demek ki..köpeğimiz yavrusu karnında taşıyıp,doğuruyor da, bizi neden leylek getiriyor ? derdim yani)Bir şey söylemezdim yüzlerine karşı tabii,gülümserdim .Salağa yatma bende o zamanlardan başlamış demek ki. Benimle yaşayanlardan en şansız olan çocuklarım tabii.Ya,insan bir kez olsun annesini kandıramaz mı? Pes yani. İlkinde kandırsalar ikincide avucumdadırlar.Hiç yolu yok,doğru söylenecektir. Eşim,çocuklarım,kardeşlerim,akrabalarım,eşimin ailesi,arkadaşlarım…Beni kandırdıklarını sandıkları her zaman kendilerini kandırmışlardır.Her yalanlarında kendilerine olan güvenim biraz daha eksilmiştir.Biraz daha uzak durmuşumdur onlardan.
Hep birşeyler söylenir yaşama dair,günlük hayata dair.Aklımıza gelebilecek her konuda ama.Ciddi anlamda inanırım da,yalansa,yalan olduğunu da hemen anlarım niyeyse.En ufak açık vermemek lazım bana. Aslında bana zeki denmez de,sanki sezgilerim fazlaca. Hani bir de ayık olmak mı denir?
İşte öyle bir yapım var.Bir yere gitmek zorundasın ama gitmek istemiyorsun.Neden hemen yalan söylenir çok merak ederim? Kendinle ilgili gerçek sebebi söylesen karşındaki küser mi,darılır mı? İyi de bunun bir uygun dili vardır yani.İllaki” ben seni sevmiyorum onun için gelmeyeceğim “denmeyebilir belki ama ben bunun yerine:” Bugün bu buluşmayı istemiyorum” derim mesela.İkinci kez de aynı şeyi söylediğinde karşındaki aptal değilse anlayacaktır zaten.Dobracıyım ama o kadar da dan! diye söyleyip karşındakini kırmanın da bir gereği yoktur kanımca.
Benimle yakın temas halinde olan kişilerin yapmacık/yalan/ kandırmaca davranışlarını hemen uygun bir dille uyarsam da, bazen sonucu görmek için, bazen de yanlış anlaşılmamak için salağa yatmayı tercih ettiğim zamanlar da hayli çoktur.Anlamazdan gelmek denir bunun adına sanırım. Özellikle kişilerin çok özelleri ya da parasal durumlarda en çok uyguladığım yöntemlerden biri.Ama bir bakışımla da itiraflar aldığım çok olmuştur hani.Şöyle hafifçe müstehzi bir gülüşle-ha öyle mi? dediğim anda,gelebilir itiraflar bazen.
Bir de dillendirmediklerim var ki onlar pek acıtır içimi. Bu kişiler elbette en değer verdiklerimdendir.Bana ne kadar yakın oldukları değildir önemli olan.Benim onlara ne kadar değer verdiğim,önemsediğim,saygı ve sevgi duyduklarımdır.
Yalanı/kandırmacaları bu kişilere hiç kondurmak istemezsin ama gene de seni kandırmaya çalışmıştır.Küçücük belki gereksiz bir yalandır ama yalandır işte.
Madde de değil de manen söylenmiş yalanlar daha da mı çirkindir bana mı öyle gelir hiç bilemedim.
Lütfen beni ya da başkalarını kandırırken iki kez düşünün olur mu?
Bana,üzülecek olsam bile doğruyu söyleyin olur mu?
Çünkü ben size hiç yalan söylemedim.
(Yalan söylememek için sustuğum zamanlar çoktur)

Sezer NİŞANCI
7 Haziran 2007
Karardıkça karardı körfez.Yağmur yağamıyor.
Küresel ısındık hep birlikte!!!

Köşe Yazarları
Copyright © 2003 - 2008 Ardahan kuzeyanadolugazetesi.com
Tel: 0478 - 211 43 31 - 211 45 00
Adres: İnönü Cad. No:50 Ardahan