Ana Sayfa · Forum · Linkler · Resim Galerisi
Ana Menu
Ana Sayfa
Makaleler
Forum
İrtibat
Linkler
Arama
Ziyaretçi Defteri

ÜYELİK HİZMETLERİ

ÜYE KAYIT
ŞİFREMİ UNUTTUM

Sitenize Ekleyin
Resim Galerisi
Telefonlar
Konuk Yazarlar

ARŞİVLERİMİZ
2003 YILI
2004 YILI
2005-2006 YILI
Ulusal Haberler
Misafir
Kullanıcı Adı

Şifre

Beni HatırlaKayıp Şifre ?
Site Durumu
Kayıtlı Üyeler : 12997
Misafirler : 54
En Yeni Üyemiz : sanane757000

Kayıtlı Üye :
Fakir 2 Gün Gelmedi
abdullahank 125 Gün Gelmedi
Orhan-Bahcivan 215 Gün Gelmedi
CEVAT COSKUN 219 Gün Gelmedi
atlantis 241 Gün Gelmedi
baris dursun 241 Gün Gelmedi
yilmaz akinci 250 Gün Gelmedi
adacala 250 Gün Gelmedi
admin 252 Gün Gelmedi
yilmaz_akinci 253 Gün Gelmedi
Forum Başlıklari
En Yeni Başlık
Ardahan Köyleri ve İ...
hoçvanın genel iradesi
Sitemizi Dostlarınız...
Bize ulaşın..
Haber Arşivimiz
Ardahan Görüntüleri
Ardahan Fotoğrafları
Kürdistan Komşunuz O...
KORKAKLARA MEYDAN OK...
Teşvik Ardahan’a Uğr...
Ardahan da Devlet mi...
İMRALI’DAKİ GÖ...
Ardahan ARDAHAN
APE FEZO’NUN A...
O benim Babam..
En Yoğun Başlıklar
YALÇIN TAŞTAN HAK... [51]
TRT bölücülük mü ... [35]
KAFATASÇILAR-ARD... [34]
COCUK ÖLDÜRMEYİ K... [30]
YAZARLARIMIZIN YO... [28]
YAZICIOĞLU'NU KAY... [24]
DTP'li vekillerde... [21]
Ardahan TV [19]
kürde fırsat verm... [18]
ANADİLİMİZ KÜRTÇE... [18]
23 NISAN IRKCI C... [17]
UGAR TÜRKLRI [16]
Bim Marketlerine ... [16]
KÜRT SORUNU DEĞİL... [15]
ARDAHAN LI OLMAKT... [15]
HİT
reklam
Facebook'ta PaylaşTwittirda Paylaş Pinterest'te Fakir adlı kullanıcının profilini ziyaret edin.

Ardahan'dan Günün En son Haberleri İçin Bizi Takip Etmeye Devam Edin

<
4 Partiyi kapatalım ..
Yazar Fakir - Haziran 22 2007 - 11:15:30
Gelin dört partiyi kapatalım../Mustafa Küpeli

Mustafa Küpeli **Selam

Kendisini değiştirirken zorlanan bir toplumuz biz. 17 yıllık gazetecilik hayatımın 12 yılı Kars Ardahan Iğdırlı hemşehrilerimizin arasında geçti. Bu uzun süre zarfında gördüğüm en büyük zaafımız kendi kalıplarımızın dışına çıkamayışımızdı. Özellikle dernek ve vakıf mücadelemiz çerçevesinde ailelerimizi işin içine katma konusunda geç kalmış durumdayız.

Buna karşın Kars Ardahan Iğdır Vakfının düzenlediği bayram kutlamalarına katıldığımda gördüklerime inanamadım. Vakfın içi güzel giyimli hanımlar, gözleri parlayan gençlerle dolu. KAI'lı kadınlarla dolu. Erkelere çok az sayıda. Toplantı başladı. KAI erkeği her zaman olduğu centilmenliğin gösterip, yerlerini verdi. Yer olmadığı için ayakta kaldılar.

İçim içime sığmıyordu. Yıllardır örgütlü toplumumuza katılmayan kadınlarımız gençlerimiz bu bayramda vakıf merkezinde toplanmışlardı. Değişimin rüzgârları yüzüme vurdukça mutluluğum artıyordu. Üzerimizdeki ölü toprağı artık aralanıyordu. İstanbul'a göç etmiş bir milyondan fazla Kars Ardahan Iğdırlı hemşehrimizin örgütsüzlüğü sona ereceğe benziyordu. Çünkü toplantıda her konuşan "memleketim için elimden geleni yapacağım" diyordu.

Kurban bayramı kutlaması için gelen herkes gibi ben de şaşkındım. Yoksa hanımlar ve gençler vakfı ele geçirmek için bir hareket mi başlatmışlardı. O toplantıda isteğimle yaptığım konuşmada köy politikasından bahsetmiştim. İşte bu toplantıda köy politikasının da iflas ettiğini hissediyordum.

Her zaman çağdaş, medeni, aydın diye kendimizi överiz ama vakfımıza, derneğimize, dernek gecelerimize giderken kadınlarımızı da yanımıza almayı hiç düşünmüyorduk. Erkekler yoğun çalışıp geç saatlerde eve geldiği için zaten eşlerine zaman ayıramıyorlar. Bunun yanı sıra vakfımızın, derneğimizin meselelerini de, önemini anlatma fırsatımız da olmuyor. Aslında vakıf ve derneklerin gündemlerinin evlere taşınması bizim için bir dönüm noktasıdır. Buraya ulaşmamız da kadınlarımızın ve gençlerimizin dernek ve vakıflarda aktif rol alması bağlıdır. Böylelikle KAI evlerde de konuşulmaya başlanmış olacaktır.

KAI Vakfının kadın komisyonunun kurban bayramı nedeniyle düzenledikleri etkinlikte yoğun bir kalabalık olmuştu. Aralarında en mutlusu Vakıf Başkanı Yıldız Laçinel'di. Vakfın kuruluşundan bu güne kadar geçen 15 yıl tek başına erkeklerin arasında mücadele ederek geçirmişti. Usanmamış, vakfın başkanı olmuş, kendini kanıtlamıştı. Bayanların çoğunlukla katılımı onu son derece memnun etmişti. Paslı bir zincir kırılmıştı. Artık kadınlar da bu mücadelede yerini alacaktı.

Değerli hemşehrilerim, şimdiye kadar sayısız toplantıya katıldım. Fakat bu kadar mutlu, umutlu geleceği aydınlık gördüğüm bir toplantı olmadı diyebilirim. Çünkü kadınlar evde oturmayacak, gücünün enerjisinin büyük bölümünü vakıf için harcayacaklardı. Gençler de yeni bir çizgi çizmeye başlamış, ücretsiz ÖSS-LGS kursları verip, "gençlerimizi geleceğe hazırlayacağız" diyarlardı. Bu da önemli bir gelişmeydi. Bir geleneğin temeli atılıyordu. Gençlerimiz de kadınlarla birlikte taşın altına elini koymaya başlamışlardı.

Gelelim sılaya. Türkiye'nin 50-60 partisi var. Açılır kapanır. Ama KAI'ın Yerli, Terekeme, Kürt, Azeri Partisi. Seçim sürecinde Kars Ardahan Iğdır bölgesinde yaptığı ırkçılık, ayrımcılık, zümreciliği tetiklediği için bu partiler hiç kapanmaz. Yapılan bu kirli siyaset yüzünden ayrımcılık alevlenir. Ta gelir gurbetteki derneklerin içerisine dayanır. Diyorum ki gelin bu dört partiyi kapatalım. Buna karşın Kars Ardahan Iğdır Partisini güçlendirip eskisi gibi Türkiye'nin aydınlık yüzü olalım. Büyük bedeller ödediğimiz cumhuriyetimize sahip çıkalım.

mustafakupeli36gmail.com
Siyasal Birikim Gazetesi İmtiyaz Sahibi

Köşe Yazarları
Copyright © 2003 - 2008 Ardahan kuzeyanadolugazetesi.com
Tel: 0478 - 211 43 31 - 211 45 00
Adres: İnönü Cad. No:50 Ardahan