Ana Sayfa · Forum · Linkler · Resim Galerisi
Ana Menu
Ana Sayfa
Makaleler
Forum
İrtibat
Linkler
Arama
Ziyaretçi Defteri

ÜYELİK HİZMETLERİ

ÜYE KAYIT
ŞİFREMİ UNUTTUM

Sitenize Ekleyin
Resim Galerisi
Telefonlar
Konuk Yazarlar

ARŞİVLERİMİZ
2003 YILI
2004 YILI
2005-2006 YILI
Ulusal Haberler
Misafir
Kullanıcı Adı

Şifre

Beni HatırlaKayıp Şifre ?
Site Durumu
Kayıtlı Üyeler : 12997
Misafirler : 65
En Yeni Üyemiz : sanane757000

Kayıtlı Üye :
Fakir 6 Gün Gelmedi
abdullahank 129 Gün Gelmedi
Orhan-Bahcivan 219 Gün Gelmedi
CEVAT COSKUN 224 Gün Gelmedi
atlantis 245 Gün Gelmedi
baris dursun 245 Gün Gelmedi
yilmaz akinci 254 Gün Gelmedi
adacala 255 Gün Gelmedi
admin 257 Gün Gelmedi
yilmaz_akinci 257 Gün Gelmedi
Forum Başlıklari
En Yeni Başlık
Ardahan Köyleri ve İ...
hoçvanın genel iradesi
Sitemizi Dostlarınız...
Bize ulaşın..
Haber Arşivimiz
Ardahan Görüntüleri
Ardahan Fotoğrafları
Kürdistan Komşunuz O...
KORKAKLARA MEYDAN OK...
Teşvik Ardahan’a Uğr...
Ardahan da Devlet mi...
İMRALI’DAKİ GÖ...
Ardahan ARDAHAN
APE FEZO’NUN A...
O benim Babam..
En Yoğun Başlıklar
YALÇIN TAŞTAN HAK... [51]
TRT bölücülük mü ... [35]
KAFATASÇILAR-ARD... [34]
COCUK ÖLDÜRMEYİ K... [30]
YAZARLARIMIZIN YO... [28]
YAZICIOĞLU'NU KAY... [24]
DTP'li vekillerde... [21]
Ardahan TV [19]
kürde fırsat verm... [18]
ANADİLİMİZ KÜRTÇE... [18]
23 NISAN IRKCI C... [17]
UGAR TÜRKLRI [16]
Bim Marketlerine ... [16]
KÜRT SORUNU DEĞİL... [15]
ARDAHAN LI OLMAKT... [15]
HİT
reklam
Facebook'ta PaylaşTwittirda Paylaş Pinterest'te Fakir adlı kullanıcının profilini ziyaret edin.

Ardahan'dan Günün En son Haberleri İçin Bizi Takip Etmeye Devam Edin

<
Baykal Alevilere ne demişti?
Yazar Fakir - Haziran 26 2007 - 17:13:07
Baykal Alevilere ne demişti?

CHP 15 ve 16.dönem Erzincan vekili Nurettin Karsu BAykala ulaşamayınca mektup gönderdi.
Sayın Deniz BAYKAL,

(CHP Genel Başkanı)

Sosyal Demokrat bir parti olarak aday tespitiniz, tüm sosyal demokratları şaşırtmıştır.

Partimize oy verecek kesimlerin görüşlerini gözardı edilerek ve parti meclisi de dışlanarak yapılan aday seçimi birçok olumsuzluklara yol açacaktır. Bunu size bildirmeyi, bir sosyal demokrat olarak görev bildim.

Halkın oy vereceği kişilerin, halkın içinden değil de, tepeden ve genellikle halkla hiç ilgisi bulunmayanlardan aday gösterilmesi toplumu tedirgin etmektedir.

Özellikle Alevi Toplumuna karşı son davranışlarınızla, bardağı taşırdığınızın farkında olduğunuzu sanıyorum.

Bu nedenle daha önce size yazdığım üç mektubun sizi etkilemediğini gördüğüm için bu son mektubumu, eski bir Milletvekili ve 12 Eylül tutuklu koğuş arkadaşınızın uyarısı olarak yazıyorum.

Alevi Toplumu, CHP’nin omurgasını oluşturmaktadır. Atatürk İlkelerinden, hele Laik’likten ödün vermeden, yıllardan beri bu nedenle de sağın hedefi haline geldiğini ve bu yüzden sağ iktidarlardan hizmet görmeden, yaşamını hep muhalefet çilesini çekerek sürdürmektedir.

Yoksul halkımızın bizden beklediğini ne iktidarda, ne de muhalefette yapabildik. Onların derdini ve çaresini bilen adaylara hep engel olundu. Ölçüt; en sessiz milletvekili, en iyisidir(!)

Halka yararlı olanı değil, kendinize itaat edeni yeğlediğiniz için parti bu hale geldi.

Hiçbir Alevi yurttaşımız ırkçılık ve mezhepçilik yapmadığı halde, siz her konuşmanızda Alevileri ima ederek mezhepçilik yapılıyormuş havasını vererek, onları partiden uzaklaştırdınız, dışladınız ve partiden soğumalarına neden oldunuz. Bunu niçin, neden yaptığınızı, sizi tanıyan ben anlıyorum, ama halkımız anlamış değil.

Çerkez kökenli olduğunuz halde, Çerkez yurttaşlarımızdan oy alamıyorsunuz. Ama Alevilerin Atatürk’e ve CHP’ye olan tutkusu, sizin oy deponuz. Bunu bir türlü görmek istemiyorsunuz.

Bazı demeçlerinizde Aleviliği Şiilikle karıştırdınız.( Mecliste, ‘Kerbela’da Hz. Hasan şehit oldu’ dediğiniz yanlışlar gibi...)

Anadolu Alevisi “72 ulusu bir gözle görmeyen, Şeriat evliyası da olsa, hakikatta asidir.” diyen Yunus’un bu öğretisine bağlı olarak, tüm insanlara aynı gözle bakmaktadır.

1992’de CHP’yi yeniden açarken Erzincan İl Başkanı olarak, sizi Genel Başkan seçmek için, harcadığım çaba, verdiğim kavgaların karşılığını hiç beklemedim, aksine zararını gördüm.

O zaman, Kongre’de yaptığım konuşmada, ‘Şimdi sizi Genel Başkan seçiyoruz. Umarım bir gün lider de olursunuz.’ demiştim. İlerleyen yıllarda, sosyal demokratların ve halkın lideri olmak yerine genel başkanlık koltuğunuzu korumak için mücadele etmeyi yeğlediniz.

Şimdi düşünüyorum da, o gün sizi desteklemekle büyük günah işlemişim.O Kurultayda sizi desteklemeseydik, belki de CHP bugün başka yerlerde, belki de iktidarda olurdu.

O Kurultayda çok çaba gösteren Rahmetli Mahmut Türkmenoğlu’nun Amerika’dan gönderdiği mektuplar da bu söylediklerimi kanıtlamıyor mu? (Belgeleri internet arşivlerinde)

CHP İstanbul İl Kongresinde, İl Başkanlığına (desteklediğiniz) Ahmet Ketenci’yi seçtirince, sevinç ve coşku ile basına,” İşte İstanbul İl Başkanlığına seçtiğimiz arkadaşımız hem Türk, hem de Sünni’dir. Alevi değil...” diye mutlulukla verdiğiniz beyanat, tüm Alevileri yaralamıştı.

Sizinle ilk kavgamız, o zamana kadar hiç hizmet götürülmemiş ve ayrıma uğramış Erzincan Alevi köylerini elektriklendirmem nedeniyle olmuştu.

AP Enerji Bakanı arkadaşım Selahattin Kılıç’ın bana sağladığı olanaklarla kısa sürede Erzincan’ın çoğu köylerini elektriğe kavuşturmuştum. Siz Bakan olunca, bir AP Milletvekili TBMM Bütçe Komisyonunda, “Karsu, hep Alevi köylerine elektrik verdi. Siz ne diyorsunuz ?” sorusuna sizin yanıtınız ilginçti “Maalesef Timuçin arkadaşımızın dediği doğru. Ben de çok üzüldüm.” Bu cevabınız da haklı olarak beni çok üzmüştü. (Meclis Tutanakları tanıktır)

Bakanımız olarak, CHP’li köylere verilen elektrikten memnun olmanız gerekirken üzüntünüzü belirtiyordunuz. Bu konuyu guruba getirip, sizi haklı olarak eleştirmiştim. Yıllarca kininizin esiri oldunuz ve bana cephe aldınız.Taki 12 Eylül askerleri ikimizi Merkez Komutanlığında tutuklayıncaya dek. Ancak kininizin yıllarca süreceğini hiç düşünmemiştim. Bunu hiç unutmadınız. Sizde kin baskın geldi. Bende ise, halkımın sevgisi ve bağlılığı. Fırsat buldukça intikam almağa kalktınız. Bu davranışınız bana değil, hemşerilerime zarar verdi. Onları hizmetimden yoksun bıraktınız. O fakirler, Ulu divana verdiler sizi...

CHP’nin oy potansiyelini teşkil eden Alevilerin, en kutsal saydığı “HACI BEKTAŞ” şenliklerini hafife alarak, oraya katılmayı aklınıza bile getirmediniz. Madımak’a yanan canlar için, bir kez olsun feryadınızı duymadık. Yanan yansın (!)

AKP İktidarının gericiliğini, anti laik davranışlarını ve küçük çocukların kuran kurslarında beyinlerinin yıkandığını eleştiren CHP, Genel Başkanının ramazan bayramında, iki küçük torununu alarak bayram namazına götürme görüntüsü ve çabasıyla neyi anlatmak istiyordu?

Camide namazını kılan CHP Genel Başkanı, Alevilerin ibadet yapacağı Cemevleri gereksinmelerini hiç düşündü mü acaba? Cemevi sözcüğü hiç ağzınızdan çıktı mı? Ben duymadım, duyan da yok. 20 milyonu aşkın Alevinin hiç sorunu yok mu? Neden sesiniz çıkmadı?..

CHP’nin oy deposu Alevilerin ibadet yeri olan Cemevleri için “cümbüş yeri” diyen iktidar mensuplarına gerekli yanıtı, siz veya listelerinize aldığınız taraftarlarınız neden vermediniz? Şeyhülislam fetvalarından mı korktunuz?

8 Bakanlık bütçesine eşdeğer bir bütçeye sahip olan Diyanet’in Cemevlerini tanımaması sizi hiç ilgilendirdi mi? Bu hakkı kim savunacak? Atadığınız adaylar mı?..

Bu seçim öncesi AKP sola el uzatırken sizin sağa kucak açmanız, sosyal demokratlıkla ne ölçüde bağdaşıyor?..

Başarısızlığınızdan, yoksul halkı sola çekemediğinizden, sağa kaçan seçmeni yakalamak için sağa gitmeyi yeğlediğiniz anlaşılıyor.

Yarın Ertuğrul Günay Şeriatı savunurken, bizim cephede de sağdan aldığınız kişiler, CHP’yi ve İLKELERİNİ savunacaklar (!) ve Sosyal Demokrasinin de ruhuna okuyacaklar. Ama olsun, siz Başkan kalın da, gerisi önemli değil (!)...

Aleviler CHP’den uzaklaştıkça rahatladığınızı duyumsuyorum ve birazda şaşırıyorum. Galiba Alevilerin bıraktığı boşluğu sağa giderek dolduracağınızı umuyorsunuz.

Avrupa gidişi uçak seyahatinde bile ( Tayibin tutmadığı ) oruç tuttuğunuzu, çocuklarla camiye gittiğinizi halka göstermekle sağdan oy alacağınızı sanıyorsanız, yanılıyorsunuz. Zira bu işi sizden çok daha iyi yapanlar, sağda fazlasıyla var.

Üç kişi eliyle hazırladığınız listeler, halk tarafından tepkiyle karşılanmaktadır. Parti Meclisinin dahi kabullenemediği bu listelerin başarısı 22 Temmuzda görülecektir.

22 Temmuz seçiminde Erzincan’da halkın kimi istediğini bildiren ve Erzincan’dan size gönderilen 200’ün üzerinde Muhtarın mühürlü faksı, sizi hiç ilgilendirmedi. Ama halkı ilgilendirmektedir...

Halk tarafından sevilen, sayılan saygın Atatürkçüleri ve Alevileri dışlayıp atmanın, seçimlerde bir bedeli olsa gerek... Ama sizin zaten onlara ihtiyacınız yok. Umudunuzu sağdan devşirdiklerinize bağlamışsınız.

Yoksula, düşküne, kimsesize, ezilene, horlanana kim sahip çıkacak? ZOR OLAN da bu!..

Sosyal Demokrat CHP’nin görevi bunlara sahip çıkmak, yolsuzluğun ve yoksulluğun çemberinden halkı kurtarmaktır. Bu da sırça köşkte oturma ile olmaz!.. Emek gerek.

Saygılar.

Nurettin Karsu/15.-16. Dönem Erzincan Milletvekili

NOT: Bu yazdıklarımı telefonla size söylemek için, 34 yıl bir partide çalışmış arkadaşınız (sevmeseniz de ) olarak, 16 kez telefonla aramama karşın, telefona çıkma inceliğini benden esirgediğinizden, e.posta ile size gönderiyorum. Suçlu ben olmam sanırım.


07.06.2007/Ankara

Köşe Yazarları
Copyright © 2003 - 2008 Ardahan kuzeyanadolugazetesi.com
Tel: 0478 - 211 43 31 - 211 45 00
Adres: İnönü Cad. No:50 Ardahan