Ana Sayfa · Forum · Linkler · Resim Galerisi
Ana Menu
Ana Sayfa
Makaleler
Forum
İrtibat
Linkler
Arama
Ziyaretçi Defteri

ÜYELİK HİZMETLERİ

ÜYE KAYIT
ŞİFREMİ UNUTTUM

Sitenize Ekleyin
Resim Galerisi
Telefonlar
Konuk Yazarlar

ARŞİVLERİMİZ
2003 YILI
2004 YILI
2005-2006 YILI
Ulusal Haberler
Misafir
Kullanıcı Adı

Şifre

Beni HatırlaKayıp Şifre ?
Site Durumu
Kayıtlı Üyeler : 12997
Misafirler : 67
En Yeni Üyemiz : sanane757000

Kayıtlı Üye :
Fakir 6 Gün Gelmedi
abdullahank 129 Gün Gelmedi
Orhan-Bahcivan 219 Gün Gelmedi
CEVAT COSKUN 224 Gün Gelmedi
atlantis 245 Gün Gelmedi
baris dursun 245 Gün Gelmedi
yilmaz akinci 254 Gün Gelmedi
adacala 255 Gün Gelmedi
admin 257 Gün Gelmedi
yilmaz_akinci 257 Gün Gelmedi
Forum Başlıklari
En Yeni Başlık
Ardahan Köyleri ve İ...
hoçvanın genel iradesi
Sitemizi Dostlarınız...
Bize ulaşın..
Haber Arşivimiz
Ardahan Görüntüleri
Ardahan Fotoğrafları
Kürdistan Komşunuz O...
KORKAKLARA MEYDAN OK...
Teşvik Ardahan’a Uğr...
Ardahan da Devlet mi...
İMRALI’DAKİ GÖ...
Ardahan ARDAHAN
APE FEZO’NUN A...
O benim Babam..
En Yoğun Başlıklar
YALÇIN TAŞTAN HAK... [51]
TRT bölücülük mü ... [35]
KAFATASÇILAR-ARD... [34]
COCUK ÖLDÜRMEYİ K... [30]
YAZARLARIMIZIN YO... [28]
YAZICIOĞLU'NU KAY... [24]
DTP'li vekillerde... [21]
Ardahan TV [19]
kürde fırsat verm... [18]
ANADİLİMİZ KÜRTÇE... [18]
23 NISAN IRKCI C... [17]
UGAR TÜRKLRI [16]
Bim Marketlerine ... [16]
KÜRT SORUNU DEĞİL... [15]
ARDAHAN LI OLMAKT... [15]
HİT
reklam
Facebook'ta PaylaşTwittirda Paylaş Pinterest'te Fakir adlı kullanıcının profilini ziyaret edin.

Ardahan'dan Günün En son Haberleri İçin Bizi Takip Etmeye Devam Edin

<
Nereye ey güzel Damallılar?
Yazar Fakir - Haziran 28 2007 - 13:48:40
Nereye ey güzel Damallılar?

Öztürk Polat Seçim treni gardan hareket etti ya, partiler hızla Anadolu’yu tavaf etmeye başladı. Önümüzdeki genel seçimi kurtuluş olarak görenler, 22 Temmuzda önümüze konulacak sandığı son şans olarak belirleyenler, memleketin bekası için başka alternatifin olmadığını deklare edenler heybelerine vaatlerini koydu ve yollara düştü. Yola düşen siyasi partilerin gündeminde “Alevi oylarını nasıl heba ederiz” hesabı var. Bu nedenle ne hikmetse seçim vakti dışında pek hatırlanmayan Aleviler seçime sayılı günler kala parti vitrinlerinde, ekranlarda, gazetelerde konuşmaya, konuşulmaya başladı.

Bu güne kadar Aleviler hep "CHP'nin oy deposu" olarak görüldü. Ancak bu seçim farklı... CHP'nin söz verip çağırdığı bazı Alevi kökenli adayları arka plana itmesi, hele bazılarının yerine eski MHP'lileri getirmesi, Alevi örgütlerinde tepki yaratmış. Kafalar iyice karışmış. CHP'nin bu tavrı Alevilerin samimi bir şekilde cumhuriyete ve demokrasinin erdemlerine olan bağlılığının suiistimal edildiğini gösteriyor.

CHP'nin Alevileri rencide edici politikaları Aleviler arasında: "Bunca yıl oy verdik de ne oldu? Başka çare arayalım" tavrını geliştirdi. ... CHP'ye itimadı kalmayan kimi Alevileri bağımsız sol veya Alevi adaylara meylediyor, kimisi diğer partilerden medet umuyor. Alevi-Bektaşi toplumu çok kimlikli bir kültür yapısına uygun politikalar oluşturulması, Diyanet yönetiminde Alevilerin de yer alması, camilere tanınan avantajların cem evlerine de tanınması gibi taleplerine bugüne kadar yanıt alamadı bu nedenle Alevi toplumu bu seçim sürecinde kendini ifade etmenin yollarını arayacaktır. Alevilerin gündeminde de bu var…

Türkiye genelinde olduğu gibi Ardahan’da yaşayan Alevilerde aynı kaygıları yaşıyor. Ardahan’da Alevilerin kitlesel olarak yaşadığı ve kitlesel olarak tercihlerini yaptığı tek yerleşim merkezi Damal! Damal seçmeni de Türkiyenin dört bir yanında yaşayan mezhepdaşları gibi CHP’ye kırgın. CHP’ye olan kırgınlıklar Damallı Alevilerin kafasını karıştırmış olacak ki; Damallılar AKP gibi suni İslamı dayatan bir partiyle yakınlık kuruyor. Çok ciddi bir çelişki örneğinin yaşandığı bu yakınlaşma Damal’ı çıkmaza sürüklüyor, Damal’ı dejenere ediyor ve Damal’ı tüketiyor.

Ola ki Damallı seçmen CHP’den intikam alacağız mantığıyla hareket ederde AKP’ye oy verirse işte o zaman Damal’ın tükendiği belgelenir… Eğer ki Damal seçmeni AKP’ye oy verirse işte o gün Damal’ın kendini reddettiğini görürüz… Damal seçmeninin AKP’ye vereceği her oy Damal’ın: Sivas Katliamını, Sivas’ta yanan 37 canını, Maraş’ta, Çorum’da kurşuna dizilen halkını yok saydığının resmidir… Eğer 22 Temmuz günü Damallılar AKP’ye oy verirse Gazi saldırısında can veren mezhepdaşlarına ihanet ettiklerini beyan edeceklerdir. Olası bir durumda Damal seçmeni AKP’ye oy verirse işte o gün Damallı; Pir Sultan’ı, Hacı Bektaş-i Veliyi, Hazreti Ali’yi ve İmam Hüseyin’i inkâr ettiğini belgeler.

Damallılar, her ne kadar iç dünyasında CHP’ye karşı haklı bir kırgınlık beslese de bütün kırgınlarına, umutlarının sömürülmesine, uğradıkları ihanetlere, karşılatışları inkâr politikalarına rağmen; Damallıların kendilerini inkâr etmeyeceğine sağcı, gerici, yobaz ve kafatasçı partilere itimat etmeyeceğine dair güvenimi yitirmedim. Bu nedenle CHP’ye kırgın olan Damallıların, CHP’nin kendilerine ettiği onlarca ihanete karşı BİN UMUDUN ADAYI YAVUZ YILMAZ’DAN” yana tavır koyacağını biliyorum.

Tarihin her sürecinde özgürlükten, demokrasiden ve eşitçe paylaşımdan yana tavır koyan Damallı dostlarım dün olduğu gibi bugünde beni haklı çıkaracaklardır. Ben umudumu henüz yitirmedim.

Öztürk POLAT
ozturkpolat75@msn.com

Köşe Yazarları
Copyright © 2003 - 2008 Ardahan kuzeyanadolugazetesi.com
Tel: 0478 - 211 43 31 - 211 45 00
Adres: İnönü Cad. No:50 Ardahan