Ana Sayfa · Forum · Linkler · Resim Galerisi
Ana Menu
Ana Sayfa
Makaleler
Forum
İrtibat
Linkler
Arama
Ziyaretçi Defteri

ÜYELİK HİZMETLERİ

ÜYE KAYIT
ŞİFREMİ UNUTTUM

Sitenize Ekleyin
Resim Galerisi
Telefonlar
Konuk Yazarlar

ARŞİVLERİMİZ
2003 YILI
2004 YILI
2005-2006 YILI
Ulusal Haberler
Misafir
Kullanıcı Adı

Şifre

Beni HatırlaKayıp Şifre ?
Site Durumu
Kayıtlı Üyeler : 12997
Misafirler : 90
En Yeni Üyemiz : sanane757000

Kayıtlı Üye :
Fakir 8 Gün Gelmedi
abdullahank 131 Gün Gelmedi
Orhan-Bahcivan 220 Gün Gelmedi
CEVAT COSKUN 225 Gün Gelmedi
atlantis 246 Gün Gelmedi
baris dursun 247 Gün Gelmedi
yilmaz akinci 256 Gün Gelmedi
adacala 256 Gün Gelmedi
admin 258 Gün Gelmedi
yilmaz_akinci 259 Gün Gelmedi
Forum Başlıklari
En Yeni Başlık
Ardahan Köyleri ve İ...
hoçvanın genel iradesi
Sitemizi Dostlarınız...
Bize ulaşın..
Haber Arşivimiz
Ardahan Görüntüleri
Ardahan Fotoğrafları
Kürdistan Komşunuz O...
KORKAKLARA MEYDAN OK...
Teşvik Ardahan’a Uğr...
Ardahan da Devlet mi...
İMRALI’DAKİ GÖ...
Ardahan ARDAHAN
APE FEZO’NUN A...
O benim Babam..
En Yoğun Başlıklar
YALÇIN TAŞTAN HAK... [51]
TRT bölücülük mü ... [35]
KAFATASÇILAR-ARD... [34]
COCUK ÖLDÜRMEYİ K... [30]
YAZARLARIMIZIN YO... [28]
YAZICIOĞLU'NU KAY... [24]
DTP'li vekillerde... [21]
Ardahan TV [19]
kürde fırsat verm... [18]
ANADİLİMİZ KÜRTÇE... [18]
23 NISAN IRKCI C... [17]
UGAR TÜRKLRI [16]
Bim Marketlerine ... [16]
KÜRT SORUNU DEĞİL... [15]
ARDAHAN LI OLMAKT... [15]
HİT
reklam
Facebook'ta PaylaşTwittirda Paylaş Pinterest'te Fakir adlı kullanıcının profilini ziyaret edin.

Ardahan'dan Günün En son Haberleri İçin Bizi Takip Etmeye Devam Edin

<
Aleviler artık kendi celladına olmaktan vazgeçmelidir
Yazar Fakir - Temmuz 02 2007 - 20:09:00
Aleviler artık kendi celladına aşık olmaktan vazgeçmelidir/EYÜP HANOĞLU

Alevilerin Sesi Dergisi Türkiye’nin Gürcistan sınırında yer alan ve Ardahan’ın 5 ilçesinden biri olan Damal, 12 köyden oluşuyor ve köylerle birlikte toplam nüfusu 16 bin civarında…
Damal’ın nüfusunun tamamı Alevi’dir.
Türkiye’nin Gürcistan sınırında yer alan ve Ardahan’ın 5 ilçesinden biri olan Damal, 12 köyden oluşuyor ve köylerle birlikte toplam nüfusu 16 bin civarında… Damal’ın nüfusunun tamamı Alevi’dir. Ardahan merkezde ve diğer ilçelerde de önemli bir Alevi nüfusu vardır. (Damal dışında Göle ilçesinin dört köyü, Hanak ilçesinin de iki köyü Alevidir.)
Damal aynı zamanda hediyelik bebekleriyle ünlüdür. Bölgedeki Alevi kadınının giyim-kuşamına benzetilerek yapılan bebekler, çeşitli festivallerde ödül bile almıştır. İlginç olan ise eskiden bu bebeklerin erkek versiyonu yapılmıyordu. Fakat bebekler popüler olunca, duruma el atan vali halkı teşvik ettirmiş ve şimdilerde erkek bebekler de yeni yeni yapılmaya başlanmış durumda.. Erkekliğin hakim kültür olduğu ülkemizde Damal’da bebeklerin sadece kadın olarak yapılması Alevi inancında kadına, anaya verilen önemden ileri gelmektedir.
Alevilerin hakim kültür ve din sistemi içinde eritilmesinin son yıllardaki en acımasız örneklerinden biri Damal ilçesi ve köyleridir. Damal; Alevi asimilasyonunda özel uygulamalarla dikkat çeken pilot bir bölgedir, çünkü Türkiye için hayati önemde olan Bakü-Ceyhan Petrol Boru hattının Türkiye toprağındaki ilk durağı, uluslararası önemli bir geçiş noktası ve Gürcistan ile Ermenistan’la sınır bölgesidir. Devlet böylesine stratejik önemde bir bölgenin Alevi olmasını tehlikeli buluyor. Bu nedenle bölgedeki Alevi nüfusu, sunileştirmek, eritmek ve kendince dikensiz gül bahçesi yapmak istiyor. Damal örneği çok iyi incelenmelidir.


Bakü-Ceyhan Asimilasyon Hattı

Bu Proje kısaca Hazar Denizi havzasında bulunan petrolün İngiliz BP firması tarafından Azerbaycan, Gürcistan ve Türkiye üzerinden Akdeniz’e yaklaşık 1700 km.lik bir boru hattı ile aktarılıp oradan da Batı Avrupa başta olmak üzere diğer dünya pazarlarında satılmasını hedefleyen büyük ölçekli bir yatırım projesidir. Projenin büyük bir bölümü tamamlanmıştır ve yakında petrol batı Avrupa pazarına ulaşacaktır. Bu proje kapsamında BP tarafından yıllık 50 milyon ton ham petrol elde edilecek ve satışa sunulacaktır. Projenin Türkiye bölümünün inşaatı BOTAŞ firması başta olmak üzere bir konsorsiyum tarafından yapılmaktadır. BP Boru hattının geçtiği yerlerin gelişimi için bir ‘Toplum Projesi’ uygulama kararı almıştır. Bu projeyi pratikte uygulama görevi ise Mavi Hilal isimli uluslararası bir vakfa verilmiştir. Bu vakıf hakkında çeşitli dönemlerde bazı basın yayın organları tarafından misyonerlik yapan bir kurum olduğu iddiasında bulunulmuştur, sicili temiz değildir.


Topluma zarar veren bir toplum projesi

Adı geçen toplum projesi; petrol boru hattının geçtiği yerlerdeki toprakların kamulaştırılmasını, arazilerin istimlâk bedellerinin sahiplerine ödenmesini ve bu bölgelerde, okul ve sağlık ocaklarının yapılması, yol ve su, elektrik gibi temel altyapı ve üst yapı sorunlarının çözülmesini içermektedir. Buraya kadar bir sorun yok. Fakat proje uygulama sürecine girince işin rengi değişiyor.
Bu süreç içinde pek çok sorun yaşanıyor. Proje kapsamında arazisi kamulaştırılan köylülere düşük ödemeler yapılıyor, uluslararası standartlara uyulmuyor, bölgede yaşayan halka projenin olumsuz etkileri konusunda bilgi verilmiyor, tarımsal üretim için kullanılan tarlalar parçalanıyor, arazinin verimi düşürülüyor, en önemlisi de yaşanan sorunlara itiraz eden halka karşı zor kullanılıyor ve ırkçılık yapılıyor.
Damal’daki durumla ilgili dergimize bilgi veren Damallı insan hakları aktivisti Ferhat Kaya “Boru hattının Türkiye ayağının yapımını üstlenen BOTAŞ ve BTC nin finanse ettiği ve bölgemizde faaliyetlerde bulnan Mavi Hilal Vakfı boru hattının yapımına başlamadan önce bir sürü vaatlerde bulunmuştur ve istimlaklar yapılıp boru hattının yapımına başladıktan sonra hiç bir vaaadini tutmamıştır” diyor.
Batı Avrupa’da kurulu bulunan Kürt İnsan Hakları Projesi (İngiltere), Corner House-Köşedeki Ev (İngiltere), Urgewald (Almanya), Platform (İngiltere), Friends of the World-Dünyanın Dostları (İngiltere-Galler ve Kuzey İrlanda) gibi bazı çevre ve insan hakları kurumları uzun yıllardır bu projenin uluslararası standartlara uygun yürütülmesi amacıyla kampanyalar yürütüyorlar. Kampanyayı yürüten kurumların amacı projenin uluslararası alanda belirlenmiş ekonomik, sosyal ve finansal standartlara uygun olarak, sömürü ve haksızlığa yol açmadan, insan hak ve özgürlüklerini gözetecek şekilde inşa edilmesi ve projeden etkilenecek olan insanların ve yerleşim yerlerinin kayıplarının ortadan kaldırılması için çalışmalar yürütmek çerçevesindedir. Bu kurumların en çok dikkatini çeken husus ise, Alevilere karşı yapılan baskılardır.


Toplum Projesi’nin amacı Alevileri Sünni toplum içinde eritmektir.

Bu kurumlardan temsilciler birçok kez proje kapsamındaki yerleşim yerlerini ziyaret etmiş, insanlardan bilgiler almış ve bunları raporlaştırarak, ilgili kurum ve birimlere iletmişlerdir. Bu çalışmalar sırasında heyetler Alevi yerleşim bölgelerini de ziyaret etmişler ve hazırladıkları raporlarda aşağıdaki tespitleri yapmışlardır:
Toplum Projesi çerçevesinde bazı Sünni köylerine cami yapıldığı halde, Damal’daki Alevi köylerinin cemevi ve morg yapılması talebi reddedilmiştir. Toplum projesinin böyle işler yapmadığı iddia edilmiştir. Bu şekilde Alevilerin inançlarını özgürce yerine getirmeleri engellenmiş, bu haktan gelecek kuşaklar da mahrum bırakılmıştır.
Alevilerin yol, su ve elektrik gibi ihtiyaçları ile okul ve sağlık ocağı gibi talepleri karşılanmamıştır. Ancak Sünnilerin yaşadığı Posof ve Hanak ilçelerindeki bazı yerlerde bu ihtiyaçlar kısmen de olsa giderilmiştir. Aleviler bu uygulama ile ayrımcılığa maruz kalmıştır.
BOTAŞ’ın Alevi olanları işten çıkarma uygulaması da tespit edilmiştir. BOTAŞ konsorsiyumuna bağlı bulunan TEPE/NACAP şirketinde boru hattı inşaatı için çalışan İlyas Alban isimli bir kişi Alevi olduğu için işten atıldığını defalarca heyete ifade etmiştir. Bu şikâyet rapor edilmiştir.
Çok sayıda ihlal içeren bu projeden Kürt, Türk, Terekeme ve Azeri olan bütün kesimler etkilenmekte fakat bölgedeki Aleviler iki kat daha fazla ayrımcılık uygulamasına maruz kalmaktadır.
Bir süre BOTAŞ’ın yürüttüğü boru hattı inşaasında çalışan ve sonra Alevi olduğu, ramazanda oruç tutmadığı gerekçesiyle işten atılan Ardahan’ın Damal ilçesi Otağlı köyü sakinlerinden İlyas Alban’ın, BTC Boru hattında olan haksızlıkları, Hanak Şantiyesinde yapılan ırkçılığı kınayarak yazdığı bir dilekçe ile BOTAŞ ve bünyesinde çalışan firma ve yetkilileri Cumhuriyet Savcılığına, Ardahan Valiliği’ne ve BOTAŞ Genel Müdürlüğüne şikayette bulundu. BOTAŞ ve BTC yetkililerinin özellikle Alevi insanlar üzerinde baskılar yaptığını, Damal’ın bir çok köyünün arazisinden geçen hatta hiçbir Alevi’yi çalıştırmadığını, arazisini istimlak ettiği köylülerin arazi paralarını vermediğini dilekçesinde belirten İlyas Alban; bölgede bulunan şantiyelerde üst düzey görevlilerin bölge insanlarını tehdit ve şantajlarla sindirmeye çalıştığını da ifade ediyor ve ekliyor: “BOTAŞ ve BTC’nın bölgede çalıştırdığı görevliler insanlar arasında ırkçılık yapıyor” Ilyas Alban ın bu konuda ki davası hala türkiye mahkemelerinde devam etmektedir.

Devletten Damalılara: Ya Aleviliğinizi unutun, ya da hizmet almayı

Damal’da hastane yok, sadece pek işe yaramayan bir sağlık ocağı mevcut, onun da morgu yok. Doğru dürüst bir altyapı hizmeti yok, sosyal tesis yok.. Çünkü Damal bir Alevi ilçesi. Hem de kendine özgü semahları olan, folklorik değerleri içinde Alevi inanç ve yaşamının derin yeri olan, aynı zamanda üç tane Alevi halk ozanı yetiştirmiş bir ilçedir. (Aşık Veli, Aşık Eşref, Aşık Niyazi) İlçede 2 tane cemevi yaptırma derneği var fakat engellemelerden dolayı tamamlanabilmiş bir cemevi yok. İlçede hiç Sünni yaşamamasına rağmen, devletten destek gören bir Cami yaptırma derneği mevcuttur.
İlçedeki tek sağlık ocağında cenaze hizmetleri verilemiyor. Bu hizmet bitmemiş olan Damal cemevinin morg bölümünde veriliyor. Orda da tek kişilik bir morg mevcut. Eğer ilçede birden fazla cenaze olursa aynı anda cenazeler sırayla morga koyulmakta yada aynı gün yakınlarının gelmesi beklenmeksizin kaldırılmakta yada şehir mezkezine götürülmektedir.
Gelen heyetler de bu konuları garipsemiş ve ciddiye almışlar ancak henüz somut bir adım atılmamış. Bu konuda Mavi Hilal vakfına yazılı başvuruda bulunan Otağlı köyü sakinleri, cemevi talebinde bulunmuşlar ancak “biz inanç işlerine karışmıyoruz” diyerek reddetmişler. “Madem inanç işlerine karışmıyorsunuz o zaman cami neden yaptırıyorsunuz?” diye üsteleyen Alevi köylülerine verilen yanıt da ilginç: “Cami başka”
Ardahan’ın Posof ilçesinin Türkgözü köyünde halihazırda işleyen 2 adet cami olmasına rağmen, Mavi Hilal Vakfı bir cami daha yaptırmış, morg inşaatı için de yardım etmiş. Oysa bu köy, Otağlı’dan çok daha küçük bir köymüş.
Kendisi bir Sünni Türk olan Damallı Ferhat Kaya şöyle bitiriyor sözlerini; “Ardahan; Kürtlerin, Alevilerin ve Sünnilerin iç içe, birbiriyle savaşmadan barış içinde yaşadığı kozmopolit bir yerdir. Ancak ne yazık ki yıllar yılı sistem bu halkların birbiriyle kaynaşmasına bir diyalog ve hoş görü ortamı içinde yaşamasına müsade etmemiştir. Yıllarca bize Alevilerin kestikleri etin, yaptıkları yemeğin sünni olan kişilerin yiyemiyeceği ve daha bir sürü çirkinlikler öğretilmiştir. Kürtlerin de kuyruklu olukları gibi saçma şeyler. Evet bunlar saçma şeyler ama devletin uzun zamanlara yayarak ve elindeki gücü de kullanarak yarattığı bu yalanları, insanlar da malesef kanıksıyor. Ve bu halklar bütün sorunlarıyla başbaşa bırakılıp, bir de inkar edilip, yok sayılıp, asimile ediliyorlar. Bu halk öyle sindirilmiş ki...”

Cami için önerge veren Ensar Öğüt şimdi de Damallılardan cumhuriyet için oy ister, ama kendisine ... ***Vali, devlet, CHP el ele, haydi Alevileri eritmeye

Benzer bir rezalet de bizzat devletten gelmiş. Basında da geniş yankı bulan bir hadiseden bahsedelim. Damal Valiliği yaklaşık 1 trilyon lira harcayarak, hiç sunni yaşamayan Damal’a kocaman bir cami ve caminin bahçesine de 2 adet lojman yaptırmış. Fakat 5 yıldır kimse camiye gitmediği için boş kalmış ve caminin imamı da başka yere tayin edilmiş. Kimsenin ayak basmadığı camiye 1 trilyon lira kaynak ayrılırken, buna rağmen ilçedeki cemevi on yıldır parasızlıktan bitirilemiyor. Konu soru önergesi olarak TBMM’ye sunulunca, önergeyi yanıtlayan devlet bakanı Mehmet Aydın; “Cami ve mescit dışında hiçbir yer Müslümanlar için ibadethane olarak kabul edilemez” demiş. Görülüyor ki devlet sunni islamı kabullenmek dışında Alevilere başka bir seçenek bırakmıyor. Bu konuda Aleviler ya daha cesur olup, Sünni İslam egemenliğine karşı koymak ya da İslam içinde erimek durumundadırlar.
Alevilerin uzun yıllardır desteklediği CHP’nin Ardahan Milletvekili Ensar Ögüt’de Damal köylerine cami yapılmasını isteyenlerden. 27 Haziran 2005 tarihli yerel basının haberlerine göre Damal’ın problemlerini içeren bir rapor hazırlatan Ensar Ögüt, raporda acil ihtiyaç olarak cami yapılmasını talep etmiş ve Damal’lıların protestosuna neden olmuş. Doğrudur, Ensar Ögüt’ de haklıdır. Alevileri eritme yolundaki en acil ihtiyaç bizce de köylere cami yapılmasıdır. Fakat sorun şudur ki, Aleviler artık kendi celladına aşık olmaktan vazgeçmelidir.
Avrupa Birliği eşiğindeki modern Türkiye’nin arka bahçeleri Damal gibi yüzlerce ırkçı ve asmilasyoncu örnekle doludur. Batı Anadolu ve Karadeniz’de milyonlarca Aleviyi Sunnileştirmeyi başaran devlet, şimdi ırkçı ve ikiyüzlü asimilasyon politikalarını Doğu Anadolu’da zor kullanmak da dahil her türlü aracıyla uygulamaya koymuş durumda.
Bakü-Ceyhan Petrol Boru hattının geçtiği ve Alevi nüfusun yoğun yaşadığı, Sivas’ın İmranlı ilçesine bağlı köyler de bu proje kapsamında devletin hedef tahtasında duruyorlar. En azından elde kalanları kurtarmak için Aleviler artık aktif mücadeleye…


* Bu yazı Alevilerin Sesi 89. sayıda yayınlandı.
e-mail: alevilerin.sesi@alevi.com

Tel: 0049-221-9498560 - Fax: 0049-221-94985610
Adres: AABF, Stolberger Str. 317, 50933 Köln, Almanya
alevilerin.sesi@alevi.com//www.alevi.com

Köşe Yazarları
Copyright © 2003 - 2008 Ardahan kuzeyanadolugazetesi.com
Tel: 0478 - 211 43 31 - 211 45 00
Adres: İnönü Cad. No:50 Ardahan