Ana Sayfa · Forum · Linkler · Resim Galerisi
Ana Menu
Ana Sayfa
Makaleler
Forum
İrtibat
Linkler
Arama
Ziyaretçi Defteri

ÜYELİK HİZMETLERİ

ÜYE KAYIT
ŞİFREMİ UNUTTUM

Sitenize Ekleyin
Resim Galerisi
Telefonlar
Konuk Yazarlar

ARŞİVLERİMİZ
2003 YILI
2004 YILI
2005-2006 YILI
Ulusal Haberler
Misafir
Kullanıcı Adı

Şifre

Beni HatırlaKayıp Şifre ?
Site Durumu
Kayıtlı Üyeler : 12997
Misafirler : 21
En Yeni Üyemiz : sanane757000

Kayıtlı Üye :
Fakir 7 Gün Gelmedi
abdullahank 130 Gün Gelmedi
Orhan-Bahcivan 220 Gün Gelmedi
CEVAT COSKUN 225 Gün Gelmedi
atlantis 246 Gün Gelmedi
baris dursun 246 Gün Gelmedi
yilmaz akinci 255 Gün Gelmedi
adacala 256 Gün Gelmedi
admin 258 Gün Gelmedi
yilmaz_akinci 258 Gün Gelmedi
Forum Başlıklari
En Yeni Başlık
Ardahan Köyleri ve İ...
hoçvanın genel iradesi
Sitemizi Dostlarınız...
Bize ulaşın..
Haber Arşivimiz
Ardahan Görüntüleri
Ardahan Fotoğrafları
Kürdistan Komşunuz O...
KORKAKLARA MEYDAN OK...
Teşvik Ardahan’a Uğr...
Ardahan da Devlet mi...
İMRALI’DAKİ GÖ...
Ardahan ARDAHAN
APE FEZO’NUN A...
O benim Babam..
En Yoğun Başlıklar
YALÇIN TAŞTAN HAK... [51]
TRT bölücülük mü ... [35]
KAFATASÇILAR-ARD... [34]
COCUK ÖLDÜRMEYİ K... [30]
YAZARLARIMIZIN YO... [28]
YAZICIOĞLU'NU KAY... [24]
DTP'li vekillerde... [21]
Ardahan TV [19]
kürde fırsat verm... [18]
ANADİLİMİZ KÜRTÇE... [18]
23 NISAN IRKCI C... [17]
UGAR TÜRKLRI [16]
Bim Marketlerine ... [16]
KÜRT SORUNU DEĞİL... [15]
ARDAHAN LI OLMAKT... [15]
HİT
reklam
Facebook'ta PaylaşTwittirda Paylaş Pinterest'te Fakir adlı kullanıcının profilini ziyaret edin.

Ardahan'dan Günün En son Haberleri İçin Bizi Takip Etmeye Devam Edin

<
CHP+MHP
Yazar Fakir - Temmuz 07 2007 - 10:00:00
CHP'nin Kalesinde CHP&MHP Sesleri /Güler Kömürcü

***CHP'nin Kalesinde CHP&MHP Sesleri

CHP&MHP koalisyonu tartışması sürerken, Güler Kömürcü'den ilginç analiz. CHP'nin kalesi değişiyor: "Bu yıl İzmir’in tercihi ‘CHP-MHP’ ittifakına destek yönünde olacak."

İzmirli, CHP-MHP’yi kucaklıyor

Gazetemiz AKŞAM ile SKY Türk TV’nin ortak düzenlediği seçim otobüsü turlarının İzmir durağına katıldım. Salı ve çarşamba günü (yaklaşık 1.5 gün) boyunca aldığım notlara bakılırsa bu yıl İzmir’in tercihi ‘CHP-MHP’ ittifakına destek yönünde olacak. 2002 seçimlerinde CHP, Genç Parti ve AKP arasında geçen yarış, bu yıl ise CHP, MHP ve de kamuoyu yoklamalarında İzmir genelinde üçüncü sırada gözüken GP arasında şekilleneceğe benziyor. AKP ancak dördüncü sıraya tutunabiliyor ve unutmayalım İzmir her zaman iyi bir laboratuvar olmuş durumda.

Tam bu noktada hemen bir önemli ara notumu da eklemeliyim; 2002 seçimlerinde DEHAP İzmir’de yaklaşık yüzde 5 civarı oy almıştı, bu yıl 22 Temmuz’da ise DEHAP’a giden bu oranın AKP’ye yönlendireceği öngörüsü ise sıralamada sürpriz yer değişikliklerine neden olabilir elbet. Eski adıyla DEHAP yeni haliyle DTP’li seçmen, AKP ile ittifaka oldukça sıcak bakıyor. İzmir’in, uzun yıllardır Mardin’den ve de Güneydoğu’nun diğer illerinden göçe kucak açtığı semtlerinde yaşayan, konuştuğum vatandaşların bilincinde. Bugün, DTP-AKP ittifakı, çooktan hayat bulmuş durumda. DTP’li seçmenin tercihini belirleyen ise yolsuzluk işsizlik ve benzeri yöndeki seçim vaatleri değil ‘etnik zeminde son dönemde olan malum tartışmalar’ diğer bir ifadeyle İzmir’deki DTP seçmeni ‘etnik, dinsel’ temelli politik aidiyetler nedeniyle oyunu bu dönem AKP’ye vermeye hazırlanıyor. Araştırmalar, izlenimlerim gösteriyor ki AKP’nin bu dönem İzmir oylarının bir bölümü ‘DTP’nin emanet’ oylarından oluşacak. Diğer bir açıyla da 23 Temmuz itibarıyla Türkiye genelinde AKP ve de DTP’li bağımsızların ittifakı Meclis’te son derece dikkat çekici bir tabloyu karşımıza getirecek...

Diğer yanda ise tırmanan terör özellikle MHP’nin oylarını ciddi oranda artıracağa benziyor. MHP’ye merkezden önemli oranda bir oy kayması olabilir. Terörün yaptığı tetikleme dışında geleneksel sağ oyları temsil eden DYP-ANAP birleşmesinin de son anda fiyasko ile sonuçlanması İzmirli’yi bu anlamda MHP’ye yönlendirmiş durumda. 22 Temmuz seçimlerinde İzmir’de MHP’nin en büyük rakibi Genç Parti olabilir. Bu arada MHP’nin 22 Temmuz’da hem AKP’den hem de CHP’den de oy kapması bekleniyor.

Şurası bir gerçek ki İzmir her zaman genel seçimlerde Türkiye genelinin dışında bir yol izlemiş ve özellikle sosyal demokrasinin kalesi olarak bilinmektedir. İzmirli bu yılki seçimleri ise adeta bir rejim referandumu gibi algılıyor ve İzmir’deki Gündoğdu mitinginin CHP’ye gidecek oyların temelini daha da güçlendirdiği ileri sürülüyor.

İzmirli bu seçim dönemindeki ‘devletin kurumları arasında yaratılmak istenen çatışma görüntüsü ve tezkere haberlerinin’ seçim malzemesi yapılmasından ise son derece rahatsız. İzmirli’nin rahatsız olduğu bir diğer konu da ‘ithal vekil adayları’ yani kendi bölgesinden olmayan, İzmir’i tanımayan isimlerin seçimlerde karşısına vekil adayı olarak sunulması, bu durumu şiddetle reddediyorlar... İlaveten... 2002 seçimlerinden sonra AKP’li milletvekillerin seçim bölgelerini, özellikle de İzmir çevre ilçe ve de köylerine nadiren uğramasından da son derece rahatsızlar.

MHP’nin Genel Başkan Yardımcısı ve İzmir Milletvekili adayı Sayın Oktay Vural ile DP’nin İzmir Milletvekili adayı eski Bakanlarımızdan Sayın Işılay Saygın, İzmir’de yaptığımız sohbetlerde son derece önemli bir iddiayı aktardılar; özellikle İzmir taşrasındaki esnaf, AKP’nin, vergi memurları kanalıyla baskı altına alındıkları ve AKP’ye oy vermeleri yönünde uyarıldıklarından şikayet ediyorlarmış, hatta devlet memurlarına da oy pusulalarında AKP’ye evet bölümünü mühürleyip cep telefonlarınızın kameralarıyla görüntüleyip bize gösterin talimatı geliyor iddiaları yoğun olarak ortada dolaşmaktaymış...

İzmir’den Türkiye geneline dönüp son noktayı koyalım; seçime geri sayımın başladığı bu dönemde AKP’nin ‘son seçim vaadi’ de TEZKERE’ye dönüşmüş durumda, ne diyelim ‘’PES” artık. Ülkenin acil terör gerçeği, ulusal güvenliğimiz üzerinde Kuzey Irak kaynaklı tehdit algısı yerini ‘AKP’nin de Ecevit’in Kıbrıs Fatihi taklitiyle Irak Fatihi olma’ hevesine dönüşmesinin değerlendirmesini de artık siz değerli seçmene bırakıyorum efendim.

**Akşam Gazetesi Yazarı

Köşe Yazarları
Copyright © 2003 - 2008 Ardahan kuzeyanadolugazetesi.com
Tel: 0478 - 211 43 31 - 211 45 00
Adres: İnönü Cad. No:50 Ardahan