Ana Sayfa · Forum · Linkler · Resim Galerisi
Ana Menu
Ana Sayfa
Makaleler
Forum
İrtibat
Linkler
Arama
Ziyaretçi Defteri

ÜYELİK HİZMETLERİ

ÜYE KAYIT
ŞİFREMİ UNUTTUM

Sitenize Ekleyin
Resim Galerisi
Telefonlar
Konuk Yazarlar

ARŞİVLERİMİZ
2003 YILI
2004 YILI
2005-2006 YILI
Ulusal Haberler
Misafir
Kullanıcı Adı

Şifre

Beni HatırlaKayıp Şifre ?
Site Durumu
Kayıtlı Üyeler : 12997
Misafirler : 88
En Yeni Üyemiz : sanane757000

Kayıtlı Üye :
Fakir 7 Gün Gelmedi
abdullahank 131 Gün Gelmedi
Orhan-Bahcivan 220 Gün Gelmedi
CEVAT COSKUN 225 Gün Gelmedi
atlantis 246 Gün Gelmedi
baris dursun 246 Gün Gelmedi
yilmaz akinci 255 Gün Gelmedi
adacala 256 Gün Gelmedi
admin 258 Gün Gelmedi
yilmaz_akinci 258 Gün Gelmedi
Forum Başlıklari
En Yeni Başlık
Ardahan Köyleri ve İ...
hoçvanın genel iradesi
Sitemizi Dostlarınız...
Bize ulaşın..
Haber Arşivimiz
Ardahan Görüntüleri
Ardahan Fotoğrafları
Kürdistan Komşunuz O...
KORKAKLARA MEYDAN OK...
Teşvik Ardahan’a Uğr...
Ardahan da Devlet mi...
İMRALI’DAKİ GÖ...
Ardahan ARDAHAN
APE FEZO’NUN A...
O benim Babam..
En Yoğun Başlıklar
YALÇIN TAŞTAN HAK... [51]
TRT bölücülük mü ... [35]
KAFATASÇILAR-ARD... [34]
COCUK ÖLDÜRMEYİ K... [30]
YAZARLARIMIZIN YO... [28]
YAZICIOĞLU'NU KAY... [24]
DTP'li vekillerde... [21]
Ardahan TV [19]
kürde fırsat verm... [18]
ANADİLİMİZ KÜRTÇE... [18]
23 NISAN IRKCI C... [17]
UGAR TÜRKLRI [16]
Bim Marketlerine ... [16]
KÜRT SORUNU DEĞİL... [15]
ARDAHAN LI OLMAKT... [15]
HİT
reklam
Facebook'ta PaylaşTwittirda Paylaş Pinterest'te Fakir adlı kullanıcının profilini ziyaret edin.

Ardahan'dan Günün En son Haberleri İçin Bizi Takip Etmeye Devam Edin

<
BİN UMUT ADAYLARI
Yazar Fakir - Temmuz 18 2007 - 18:28:04
SHP’li Zekeriya Çelik:
“NE AKP, NE BAYKAL… BİN UMUT ADAYLARI DESTEKLENMELİ”

Zekerişe Çelik SHP’li Zekeriya Çelik, AKP’nin ve Baykal’ın birbirinden herhangi bir farkı olmadığını belirterek, “Türkiye’deki tüm demokratların, solcuların, devrimcilerin temel sloganı ne ‘AKP ne Baykal’ olmalıdır” dedi.

“NE AKP, NE BAYKAL”

SHP’li Zekeriya Çelik, AKP’nin ve Baykal’ın birbirinden herhangi bir farkı olmadığını belirterek, “Türkiye’deki tüm demokratların, solcuların, devrimcilerin temel sloganı ne ‘AKP ne Baykal’ olmalıdır” dedi.
2007 genel seçimlerinden AKP’nin ve Deniz Baykal’ın desteklenmemesi, oyların Bin Umut Adayları’na verilmesi gerektiğini söyleyen SHP’li Zekeriya Çelik, Türkiye’deki tüm demokrat, solcu ve devrimcilerin aynı sloganda birleştiklerini belirtti.

“NE AKP, NE BAYKAL… BİN UMUT ADAYLARI DESTEKLENMELİ”

İstanbul 1. Bölge Bağımsız Milletvekili Adayı Ufuk Uras, 2 Bölge Bağımsız Milletvekili Adayı Baskın Oran ve 3. Bölge Bağımsız Milletvekili Adayı Sebahat Tuncel’in desteklenmesi gerektiğini, Bin Umut Adayları’nın Meclise girmesi ile Türkiye’de gerçek manada demokrasinin işletilebileceğini belirten Çelik, “Bildiğiniz gibi partimiz SHP seçime katılmadı. Ben SHP’nin seçime katılmamasını yanlış buluyorum. SHP baraj kaygısı taşımaksızın seçime katılmalıydı. Ülke şu an öyle bir noktada ki, “ya AKP ya CHP” dayatması yapılıyor. Bende diyorum ki, ne AKP ve ne de Deniz Baykal... Ne AKP’nin laik Cumhuriyet karşıtlığı; ne de Baykal’ın “Laik cumhuriyeti koruyorum” diye ülkeyi antidemokratik ortama sokması… O nedenle benim düşüncem; Türkiye’de ki tüm demokratların, solcuların, devrimcilerin temel sloganı, “Ne AKP, ne Baykal” olmalıdır. Devrimci, demokrat, yurtsever bağımsız adaylara veya bu özelliklere sahip partilere oy vermek gerek. İstanbul’da 1. Bölgeden Bağımsız aday Ufuk Uras’ın, 2. Bölgeden Bağımsız aday Baskın Oran hocanın, 3. Bölgeden ise Bağımsız aday Sebahat Tuncel’in desteklenmesi gerektiğini düşünüyorum” dedi.

“BİZİM SAVAŞA DEĞİL, BARIŞA İHTİYACIMIZ VAR. HALKIMIZ SAVAŞI TERCİH ETMEYECEKTİR”

Ülkenin ciddi tehlikeler ile karşı karşıya bulunduğunu ve Türkiye’nin barışa ihtiyaç duyduğunu söyleyen SHP’li Çelik, “Ülkemiz tehlikeli ve ciddi bir noktaya götürülmeye çalışılıyor. Bu ülkede barışa ihtiyacımız var. Suya, havaya olduğu kadar, barışa da ihtiyacımız var. Ülkede akıl, mantık rafa kaldırılmış adeta. Tüm partiler ve genel başkanları savaş tam tamları çalmaktadır. Bugün ülkede milliyetçi olmak, ırkçılık yapmak, şovenizmi körüklemek adeta ayrıcalık haline getirilmiştir. Doğruları söylemek, savaşa karşı çıkmak, barışı savunmak ise vatan hainliği olarak algılanıyor. Bize düşen görev; barışı savunmak, savaşa karşı çıkmak, ülkenin gerçek anlamda bağımsızlığını ve demokrasiyi savunmak, laik demokratik cumhuriyeti savunmaktır. Bunlar ne AKP ne de Baykal’dan geçer. İkisine de hayır. Bağımsız demokrat solcu, devrimci adayların desteklenmesi gerektiğini düşünüyorum” şeklinde konuştu.

“SAVAŞTA HİÇBİR LİDERİN ÇOCUĞU ASKER OLMAYACAK, BUNUN İÇİN BU KADAR RAHAT SAVUNUYORLAR”

Ordunun Kuzey Irak’a girmesinin büyük kayıplara yol açacağını, bugün savaşı savunan hiçbir liderin Kuzey Irak’taki savaşa katılacak çocuklarının olmadığını da belirten Zekeriya Çelik, “Kuzey Irak müdahalesi gündemde, bütün liderler bunu şiddetle savunuyorlar. AKP’den tutun, CHP’ye kadar bütün partilerde savaştan yana bir tavır var. Savaşı savunan liderlere bakıyorum, hiçbirinin o savaşa katılacak, savaşacak çocukları yok. Bence bu çok önemli. Orada yine Mehmetçik gidip şehit olacak. O bölgede yaşayan insanlar mağdur olacaklar, kayıp verecekler, liderlerin hiçbiri bir şey kaybetmeyecek. Halka soralım, bizim halkımız eminim ki “Kuzey Irak’a gitmeyelim” diyecek” dedi.

“İSTİFACI MECLİS ÜYELERİNİN BENZİNİ BİTMİŞ”

SHP’li Meclis Üyeleri Ziyattin Yılmaz, Asım Karabacak ve Yaşar Acar’ın partilerinden istifalarını da “Bu arkadaşların benzini bitmiş” diye değerlendiren SHP’li Zekeriya Çelik, “Meclis Üyelerinin istifa gerekçelerini okudum. Bence bu arkadaşların benzini bitmiş. Partide demokrasi olmadığı gerekçeleri ile istifa ettiklerini söylüyorlar. Birincisi, bu arkadaşlar meclis üyesi seçildikleri zaman nasıl bir yöntemle geldiklerini kendileri bilirler. Meclis üyesi sıralaması için önseçim yapılmadı. Onları Gürbüz Çapan sıralamaya koydu, atadı, halk da Gürbüz Çapan’ın listesine oy verdi. Yani bunları halk seçmedi. Asım Karabacak’la Ziyattin Yılmaz’ın bence benzinleri bitmiş. Zaten onlar yerel seçimlerden 5 - 6 ay sonra yalpalamaya başlamışlardı. Özellikle Asım Karabacak’ın Mimarsinan’daki işyerinin açılışına tüm bölgedeki AKP’li belediye başkanlarını ve belediye meclis üyelerini çağırması; keza yaptığı bir düğünü Büyükşehir tesislerinde yapması, oraya belirli çevrelerden insanların çağrılması manidardı. Bu aslında bir tercihtir. Diğer vatandaş da ne olduğunu şaşırdı. Getirdik meclis üyesi yaptık, Belde Başkanı yaptık, kendisinin çok büyük bir siyaset adamı olduğunu düşündü. Yaşar Acar da aslında solcu değil, sağcı. Kimliğini ben seçimden sonra öğrendim. Eminönü Doğru Yol Partisi İlçe Yönetim Kurulu Üyeliği yapmış.

“BU TİPLEMELER ‘ZÜBÜK’ TİPLEMELERİDİR, TÜRKİYE’NİN HER YERİNDE BUNLARDAN BULUNUR”

Diğer iki arkadaşa gelince… Bundan iki yıl önce Büyükçekmece ilçe başkanına bizzat söyledim, bunlar partimize uygun değil diye. Bunlar AKP ile flört etmekte. Özellikle Asım Karabacak... Ben yerel medyadan takip ediyordum. AKP’li Belediye Başkanlarının tüm açılışlarına SHP’li Meclis Üyesi kimliğiyle Asım Karabacak ve Ziyattin Yılmaz başta katılıyorlardı. Ama AKP’nin meclis üyeleri gibi davranıyorlardı. Ben bundan yaklaşık 2 yıl önce SHP Büyükçekmece İlçe eski Başkanı Yadigar Eldiven ve SHP eski Grup Başkanı Erdal Dönmez’e “Bu arkadaşları partiden atalım, bu arkadaşlar bize uygun değil” demiştim. O arkadaşlar da “Konuşuruz, tavırlarını düzeltirler” demişlerdi. Şimdi gelinen noktada anlaşılan o ki tavırlarını tamamen düzeltmişlerdir. Kimi insanlar beyinleri ile çalışırlar, politika üretirler, kimi insanlar ise kursaklarıyla uğraşıp nemalanmayı düşünürler... Dediğim gibi, bu arkadaşların benzini bitmiş. Bunların bizim partiden gitmesi çok çok iyi olmuştur. Bir kayıp olarak görmüyorum. Bunlar kalkmışlar partiyi eleştiriyorlar, demokrasi yok diye. Kendileri demokrasi kurallarına uyuyorlar mı acaba? Necmi Kadıoğlu’nun şakşakçılığını yapıyorlar. 2004 yılında Gürbüz Çapan seçimleri kazanmış olsaydı, bu arkadaşlar Başkan Çapan’ın yanından ayrılmayacaklardı. Bu tiplemeler zübük tiplemeleridir. Türkiye’nin her yerinde vardır böyle tipler. Bu bize bir ders olsun” şeklinde sözlerine son verdi.

İŞTE ÇELİK’İN SEÇİM TAHMİNİ

Bence bu seçimde AKP, Türkiye genelinde % 28 - 30 oy alır. CHP % 20 - 22 oy alır. MHP % 12 - 14 oy alır. Demokrat Parti ve Genç Parti baraj sınırındalar. Ama, Genç Parti’nin %10 – 12, Demokrat Parti’nin ise % 8 – 10 oy alacağını tahmin ediyorum. Şimdilerde mecliste üç parti gözüküyor. Demokrat Parti ve Genç Parti barajı aşamazlarsa, AKP 300 civarı bir milletvekili çoğunluğu ile iktidarı oluşturur. Ama beş parti barajı aşarsa AKP tek başına iktidar olamaz. Böyle bir tablo görünüyor.
Haber: Cihan Güner/İstanbul

Köşe Yazarları
Copyright © 2003 - 2008 Ardahan kuzeyanadolugazetesi.com
Tel: 0478 - 211 43 31 - 211 45 00
Adres: İnönü Cad. No:50 Ardahan