Ana Sayfa · Forum · Linkler · Resim Galerisi
Ana Menu
Ana Sayfa
Makaleler
Forum
İrtibat
Linkler
Arama
Ziyaretçi Defteri

ÜYELİK HİZMETLERİ

ÜYE KAYIT
ŞİFREMİ UNUTTUM

Sitenize Ekleyin
Resim Galerisi
Telefonlar
Konuk Yazarlar

ARŞİVLERİMİZ
2003 YILI
2004 YILI
2005-2006 YILI
Ulusal Haberler
Misafir
Kullanıcı Adı

Şifre

Beni HatırlaKayıp Şifre ?
Site Durumu
Kayıtlı Üyeler : 12997
Misafirler : 50
En Yeni Üyemiz : sanane757000

Kayıtlı Üye :
Fakir 3 Gün Gelmedi
abdullahank 126 Gün Gelmedi
Orhan-Bahcivan 216 Gün Gelmedi
CEVAT COSKUN 221 Gün Gelmedi
atlantis 242 Gün Gelmedi
baris dursun 242 Gün Gelmedi
yilmaz akinci 251 Gün Gelmedi
adacala 251 Gün Gelmedi
admin 254 Gün Gelmedi
yilmaz_akinci 254 Gün Gelmedi
Forum Başlıklari
En Yeni Başlık
Ardahan Köyleri ve İ...
hoçvanın genel iradesi
Sitemizi Dostlarınız...
Bize ulaşın..
Haber Arşivimiz
Ardahan Görüntüleri
Ardahan Fotoğrafları
Kürdistan Komşunuz O...
KORKAKLARA MEYDAN OK...
Teşvik Ardahan’a Uğr...
Ardahan da Devlet mi...
İMRALI’DAKİ GÖ...
Ardahan ARDAHAN
APE FEZO’NUN A...
O benim Babam..
En Yoğun Başlıklar
YALÇIN TAŞTAN HAK... [51]
TRT bölücülük mü ... [35]
KAFATASÇILAR-ARD... [34]
COCUK ÖLDÜRMEYİ K... [30]
YAZARLARIMIZIN YO... [28]
YAZICIOĞLU'NU KAY... [24]
DTP'li vekillerde... [21]
Ardahan TV [19]
kürde fırsat verm... [18]
ANADİLİMİZ KÜRTÇE... [18]
23 NISAN IRKCI C... [17]
UGAR TÜRKLRI [16]
Bim Marketlerine ... [16]
KÜRT SORUNU DEĞİL... [15]
ARDAHAN LI OLMAKT... [15]
HİT
reklam
Facebook'ta PaylaşTwittirda Paylaş Pinterest'te Fakir adlı kullanıcının profilini ziyaret edin.

Ardahan'dan Günün En son Haberleri İçin Bizi Takip Etmeye Devam Edin

<
GÖLE’ DE FUAR
Yazar Fakir - Temmuz 23 2007 - 12:55:57
GÖLE’ DE FUAR /Hülya Arık

Hülya Arık 1923 yılında Atatürk’ün emriyle İzmir’ de birinci İktisat Kongresi yapılır. İzmir’in simgesi haline gelen fuarın doğuşu da bu kongreye kadar uzanır. Kongreye yurdun çeşitli yerlerinden, çiftçiler, sanayiciler, tüccarlar ve esnaflar katılır ve mallarını tanıtmak amacıyla küçük bir sergi açarlar. Daha sonra bu sergiler 9 Eylül sergileri olarak devam eder. Burada bilinçlenen esnaf daha kalıcı ve çağdaş yöntemlerle bu işi yapmayı planlarlar.
Ardı ardına yaptıkları iki panayır onların büyük yol kat etmesine ve uluslar arası bir fuara giden yolda çığır açmalarına sebep olur. 1 Eylül de bu düşlerini o zamanki belediye başkanı Behçet Uzun yoğun çalışmaları sonucunda gerçekleştirirler. O günden sonra fuar İzmir insanın yaşamında başköşeyi alır ve İzmir’in simgesi olur.

Busene 12. si düzenlenen ulusal Göle Kaşar Festivali de Ardahan ve çevresi için tıpkı İzmir fuarı gibi büyük önem taşımaktadır. Bu festivalden sonra çevrede birçok festivalin yapılmasına ön ayak olmuştur. Ardahan merkez başta olmak üzere Ardahan’ın diğer ilçeleri de Göle Kaşara Festivalinden esinlenerek festivaller, şenlikler organize etmeye başladı..
Bu güne değin belli metot ve sitemle düzenlenen Göle Kaşar Festivalinin gerek içerik gerekse görünüm olarak değişime, yenilenmeye, çıtasını yükseltmeye gereksinimi vardır. Göle Kaşar Festivalini organize eden komite başta olmak üzere bütün Gölelilere çağrım şudur ki; Göle Kaşar Festivalini fuarlaştıralım ve bu işi daha ileri boyutlara taşıyalım. Göle ve Ardahanlılar olarak bu işe kafa yorup orda sesimizi duyurabileceğimiz bir fuar alanı oluşturalım. Amacımız sadece tek bir ürünü tanıtmak olmasın, genele yayalım festivalin alanını genişletelim. Bizler hayvancılık ve tarımla uğraşan insanlarız, yaşamımızı gerektiren kaynağın gelirini hayvancılıktan elde ediyoruz. Bu düşünce ile hareket edersek eğer birçok alanda kendimizi gösterme şansımız doğacaktır. Sadece balla ya da kaşarla tanıtımlar gerçekleştiremeyiz.
Planlı programlı ve adımlarımızı doğru bir şekilde atarsak bu işin üstesinden gelebiliriz. Neler sergileyebileceklerimiz az çok belli. Mesela Ardahan ‘da ki galeri sahipleri traktörlerini, tarım aletlerini, makinelerini sergileyerek kendi tanıtımını yapar. Tek tek stantlar düzenlenir ve buradan esnaflar istedikleri ürünün satışını gerçekleştirir. Veterinerler kendi stantlarında çiftçileri bilgilendirip, 20 tane inek yerine 10 tane aynı sütü verecek inek besleyebileceklerini anlatabilirler. Süt sağma makinelerini birçoğumuz büyük şehirlerden getirtiyoruz, bunları kendimiz sergilemeliyiz. Tarım ve havancılık üzerine ne varsa getirebiliriz. Modern tarımı ve havyacılık üzerine birçok paneller düzenleyebiliriz.
Nasıl İzmir fuarı küçük bir sergiden panayıra, panayırdan fuara kadar uzanmışsa, bizde 12 yıldır yaptığımız kaşar festivalini fuarlaştırabiliriz. Uçuk yapılması zor bir ütopya dan bahsetmiyorum. İmkânlarımız buna müsaittir yeter ki ortak akıl çevresinde birleşelim.
Hulyaarik_75@hotmail.com

Köşe Yazarları
Copyright © 2003 - 2008 Ardahan kuzeyanadolugazetesi.com
Tel: 0478 - 211 43 31 - 211 45 00
Adres: İnönü Cad. No:50 Ardahan