Ana Sayfa · Forum · Linkler · Resim Galerisi
Ana Menu
Ana Sayfa
Makaleler
Forum
İrtibat
Linkler
Arama
Ziyaretçi Defteri

ÜYELİK HİZMETLERİ

ÜYE KAYIT
ŞİFREMİ UNUTTUM

Sitenize Ekleyin
Resim Galerisi
Telefonlar
Konuk Yazarlar

ARŞİVLERİMİZ
2003 YILI
2004 YILI
2005-2006 YILI
Ulusal Haberler
Misafir
Kullanıcı Adı

Şifre

Beni HatırlaKayıp Şifre ?
Site Durumu
Kayıtlı Üyeler : 12997
Misafirler : 36
En Yeni Üyemiz : sanane757000

Kayıtlı Üye :
Fakir 7 Gün Gelmedi
abdullahank 130 Gün Gelmedi
Orhan-Bahcivan 220 Gün Gelmedi
CEVAT COSKUN 225 Gün Gelmedi
atlantis 246 Gün Gelmedi
baris dursun 246 Gün Gelmedi
yilmaz akinci 255 Gün Gelmedi
adacala 256 Gün Gelmedi
admin 258 Gün Gelmedi
yilmaz_akinci 258 Gün Gelmedi
Forum Başlıklari
En Yeni Başlık
Ardahan Köyleri ve İ...
hoçvanın genel iradesi
Sitemizi Dostlarınız...
Bize ulaşın..
Haber Arşivimiz
Ardahan Görüntüleri
Ardahan Fotoğrafları
Kürdistan Komşunuz O...
KORKAKLARA MEYDAN OK...
Teşvik Ardahan’a Uğr...
Ardahan da Devlet mi...
İMRALI’DAKİ GÖ...
Ardahan ARDAHAN
APE FEZO’NUN A...
O benim Babam..
En Yoğun Başlıklar
YALÇIN TAŞTAN HAK... [51]
TRT bölücülük mü ... [35]
KAFATASÇILAR-ARD... [34]
COCUK ÖLDÜRMEYİ K... [30]
YAZARLARIMIZIN YO... [28]
YAZICIOĞLU'NU KAY... [24]
DTP'li vekillerde... [21]
Ardahan TV [19]
kürde fırsat verm... [18]
ANADİLİMİZ KÜRTÇE... [18]
23 NISAN IRKCI C... [17]
UGAR TÜRKLRI [16]
Bim Marketlerine ... [16]
KÜRT SORUNU DEĞİL... [15]
ARDAHAN LI OLMAKT... [15]
HİT
reklam
Facebook'ta PaylaşTwittirda Paylaş Pinterest'te Fakir adlı kullanıcının profilini ziyaret edin.

Ardahan'dan Günün En son Haberleri İçin Bizi Takip Etmeye Devam Edin

<
DENİZ BAYKAL İSTİFA ET
Yazar Fakir - Temmuz 29 2007 - 23:12:41
DENİZ BAYKAL İSTİFA ET!!!/Çetin Yılmaz

Çetin Yılmaz 22 Temmuz 2007 akşamı AKP oylarını yaklaşık yüzde 13 oranında artırdı, MHP yeniden meclise girdi, CHP, DSP ile işbirliğine rağmen oyunu artıramadı, DP baraja takıldı, DTP liler meclise girdi. Peki tüm bunları nasıl okumalıyız, kamuoyu nasıl yorumlamalıdır? Gelin bunları yorumlamaya çalışalım…
22 Temmuz 2007 seçimlerinin özellikle oy verme sürecinin büyük bir olgunlukla gectiği herkes tarafından kabul edildi. AKP’nin oylarını zafer denecek oranda artırması, MHP’nin oylarını artırarak yeniden Meclise girmesi, CHP’nin DSP’yle yapılan seçim işbirliğine rağmen oy oranında bir artış olmaması, DP’nin beklenenin ötesinde barajın altında kalması ve DTP’nin bağımsız milletvekili yoluyla Mecliste grup kuracak kadar oy alması seçimin genel manzarasını oluşturmaktadır. Şimdi hepsini bir kenara bırakarak CHP üzerinde duracağım ben…
Evet, 22 Temmuz sonuçları CHP açısından tam bir hayal kırıklığı ve yenilgi olmuştur. Bu başarısızlık aslında CHP’nin demokrasiye geçiş döneminden itibaren siyasette çözüm üretmeden ziyade engelleme, süreci tıkama, gerilim ve statükonun korunması üzerine bina etmiş olmasından kaynaklanmaktadır. Komünizmin kendisinin bir şey önermeden ziyade daha çok kapitalizmin eleştirine dayanan, işçiler aracılığıyla grev gibi engelleme, devrim gibi çatışma ve gerilim yöntemlerini kabul eden temel anlayışının sol hareketlerinin ruhuna sinen bu özelliği, ortanın solunda siyaset yapan CHP’nin davranışlarının da temel özelliğini oluşturmaktadır. CHP siyasi anlayışa, sol’un bu davranış kalıbına ilave olarak kendi statüko ve halka güvenmeyen ve onların değerlerinden uzak özelliğini ekleyerek yeni bir yorum getirmiştir…
CHP’nin bu açmazı Cumhurbaşkanlığı seçimlerinde kendini açıkça göstermiştir. Asli görevi Meclis faaliyetlerine katılmak olan, bu iş için halktan oy alan CHP’nin bir aday çıkarmadan, Meclise girmemeyi bir politika kabul etmesi, demokrasi içinde demokrasi dışı bir yöntemi seçmesi, Anayasa Mahkemesi’nin görev alanına girmeyen bir konuyu yani, siyasetten çözülmesi gereken bir hususu yargıya taşıması, kendi vicdanına göre karar vermesi gereken yargıçları -ülkede kaos ve kargaşa çıkar- diye tehdit etmekten de geri kalmaması CHP’nin açmazlarından bazılarını oluşturmaktadır. CHP, Anayasa Mahkemesi kararı sonucu çıkmaza giren seçimlerin, çıkmazdan kurtulması için Cumhurbaşkanın halk tarafından seçilmesi düşüncesine de karşı çıkarak adete çözümsüzlüğü bir yol haline getirmiştir.
CHP’nin diğer bir açmazı, Cumhuriyetle yaşıt bir partiyi barajı aşamayacak duruma getirip başarısızlık nedeniyle istifa etmiş, ama kendi hizipçiği nedeniyle CHP’nin yönetilemediğini gerekçe göstererek yeniden partinin başına geçmiş Deniz Baykal’dan başka bir lider çıkaramamış olmasıdır. Deniz Baykal, Anayasa Mahkemesi’nin Cumhurbaşkanlığı seçimlerini iptal etmesinin ardından Meclisteki grubuna zafer kazanmış bir komutan gibi gelirken, aslında o zaferle (!) ilgili, 22 Temmuz seçim sonuçlarının ardından Parti Genel Sekreteri Önder Sav’ın bile arayıp bulamadığı bir ortadan kaybolmayla, başarısızlığı da üstlenme dürüstlüğünü dahi gösterememiştir. Bu yönüyle CHP açısından Deniz Baykal cephesinde değişen bir şeyin olmadığı görülmektedir.
Bir zamanlar seçimden yenilgiyle çıkan Süleyman Demirel’in büyük bir pişkinlikle -Halk bize muhalefet görevini verdi-, sözünü CHP Genel Sekreterinin de aynen tekrarlaması, hem CHP’nin ne kadar Demirelleştiğini göstermesi bakımından ilginç, hem de sanki hiçbir şey olmamış gibi yola devam edileceği şeklinde bir anlayışı barındırması bakımından da manidardır. Fakat bütün bu yaşananlardan sonra muhalefete devam etme düşüncesin en azından Deniz Baykal için hiç de kolay olmayacağı ortadır. Bir kere Başbakan Tayip Erdoğan’ın Deniz Baykal için gündeme getirdiği -70 yaşına gelmişsin- gerçeği, eğer anayasa değişikliği kabul edilirse, 4 yıllık muhalefetin ardından daha da ağır hale gelecektir. Buna yenilginin hesabını verme sorumluğunu da ekleyince Deniz Baykal’ın siyasetten ömrünün sonuna geldi anlaşılmaktadır.
CHP, 22 Temmuz seçimleri sonuçlarına göre yalnızca yenilgiyle çıkmamış, aynı zamanda Ecevit’in ölümüyle siyasi mevta haline gelen DSP’nin de yaşama şansını bitirmiştir. Bu süreçten sonra DSP kökenli milletvekillerinin kendi partilerine gelmesi DSP’yi yaşatmaya çalışmalarının uzun ömürlü olmayacağı ve partinin uzun dönemde -Ecevit’i Sevenler Derneğine- dönüşeceğini söylemek budalaca olmasa gerektir. Fakat yinede seçimler DSP açısından çok iyi bir sonuçla neticelenmiştir. DSP, bütün bu tükenmişliğe ve hiçbir seçim faaliyeti yürütmemesine rağmen 13 milletvekili meclise yollamayı başarabilmiştir.
Ya Deniz Baykal neyi başarabilmiştir. Yoksa %1,5 oy oranını artırmasını mı başarmıştır…
Ha Ha Ha güleyim bari… Deniz bey bence size yolun görünme vakti geldi… Artık doya doya torunuza vakit ayıra bilirsiniz….

ÇETİN YILMAZ(ARAŞTIRMACI-GAZETECİ)
cetinyilmaz564@hotmail.com
0536 336 02 58 – 0546 465 58 58

Köşe Yazarları
Copyright © 2003 - 2008 Ardahan kuzeyanadolugazetesi.com
Tel: 0478 - 211 43 31 - 211 45 00
Adres: İnönü Cad. No:50 Ardahan