YOK BE ABİ ..
Gönderen Fakir - Ekim 25 2007 - 14:44:38
YOK BE ABİ BU İŞ BANA GÖRE DEĞİL/Tuncer Dağ

Tuncer Dağ 
Yıl 1987 yanı 20 yıl önce ilk kalemi elime aldığımda makale yazmaya başladım. Başladım ama nerede ve nasıl başlayacağıma bir türlü karar veremedim. Yazığım makaleyi defalarca yazdım ve yırttım. Kafamda canlandırdığım yazı ile kaleme aldığım yazı birbiri ile örtüşmüyordu. Zorlanmama rağmen ilk yazımı İstanbul Büyükçekmece Bölgesinde yayınlanan Hürbakış Gazetesine yazdım. Yavaş yavaş elim kalem tutmaya, ağzım laf yapmaya başladı. Uzun sürmedi iki yıl içinde gazeteciliğin bazı önemli detaylarını öğrenmeye başladım. Yazı dilimi de geliştirmeye çalıştım. 1989 yılında kendi gazetemi çıkarmaya başladım. Dizgi mizanpaj ve montajına hatta dağıtımına kadar bir gurup arkadaşla üstlendik.
Zaman su gibi akıp geçti. 20 yıl oldu. 20 yıllık süre içerisinde binlerce makale yazdım. Onlarca gazeteye köşe yazısı yazdım. Sosyal ve Kültürel amaçlı sivil toplum örgütlerinde yöneticilik başkanlık yaptım. Bu süreç beni istemezsem de siyasi arenaya çekti. 2003 yılında aktif siyasi ortama girdim. Keşke girmez olsaydım denecek türdeydi. Siyasete ilk girişim ve ilk siyasi toplantımda kongre dönemlerine denk gelmişti. Siyasi arenadaki insanların birbirlerine karşı olan rekabetleri, birbirilerinin şahsiyetlerine yönelik tasvip edilmeyecek eleştirileri ilk günde midemi bulandırmıştı. Keşke bu işe girmezseydim denilecek türdeydi. Bir kere yola çıkmıştık ya geri çekilmeyi gururuma yedirmedim. Ama kendi kendime söz verdim. “Ya bu işi adam gibi yapacağım. Yada yapabildiğim kadarını yapıp çekileceğim” dedim. Partinin çeşitli kademelerinde bulundum. Bulunduğum her kademede düşüncelerimde taviz vermedim. Taviz vermediğim gibi de gelmem ile gitmem bir oluyordu. Sabah atanıyor akşam alınıyordum. Bu durum defalarca devam etti. Sırt sırta verdiğimiz ve mücadele ettiğimiz bir çok insan bir anda 360 derece dönüş yapıyordu. Siyasette bir kural vardı. Bir yere gelmek için birilerini heba etmek zorundasın. Bu mantık bana pek iç açıcı gelmiyordu. Bende arkadaşlarımı heba etmemek için kendimi heba ediyordum. Süreç geçtikçe siyasetin çirkin yönleri daha da belirginleşmeye başladı. Guruplaşmalar, hemşericilik, etnik yapıya dayalı siyaset anlayışı daha fazla ön plana çıkıyordu. Benim istediğim siyaset anlayışı bu değildi. Olmayacağı da zaman geçtikçe daha net anlaşılmaya başladı.
Eski günlerimi özlemeye başladım. Gerçek dostlukları aramaya başladım. Zaman zaman bu siyaset bana göre değil en iyisi yine makalelerimi yazmaya başlayayım. Kitaplarımı hazırlamaya başlayayım. Amaç bir şeyler üretmekse bu en mantıklısıdır. Kararımı vermek üzereyim. Ya siyasette devam yada 2003 öncesindeki yaşama devam. Bende sizler gibi bekleyip göreceğim zaman ne getiriyor ne götürüyor bilinmez. Pes etmedim. Etmeyeceğimde. Sadece iyi bir gazeteci olmak için her ortama girmek gerekiyor. Bende siyasete girerek siyasetin iç yüzünü de böylelikle öğrenmiş oldum. Belki de önümüzdeki süreç içerisinde ders alacağım kısa bir dönem oldu. Siyasetin iç yüzünü dönen dolapları topluma aktarma şansını elde ettim.
tuncerdag75@hotmail.com