SEBEBİ NEDİR?
Gönderen Fakir - Kasım 05 2007 - 01:44:15
ŞİİRLERİM/Sırrı Arpaç
SEBEBİ NEDİR?

Sırrı Arpaç Aya neden uçakla gidilmez?
Uçakların uçabilmesi için havaya ihtiyaçları vardır. Hava, hem uçağın hareket etmesini sağlayan yakıtın yanmasını, hem de kanatlara destek olarak uçmasını sağlar. Atmosferin ötesinde hava olmadığı için, uçaklar her türlü uçma özelliğini kaybeder. Bu bakımdan aya gidemezler.
Gökyüzü neden mavidir?
Dünyamızı çevreleyen atmosfer tabakası güneşin bütün ışıklarını geçirmez. Bazı zararlı ışınları tutar. En çok geçirdiği mavi ışınlardır. Bu bakımdan gökyüzü hava açık olduğu zaman mavi görünür. Uzaydan bakınca da hava mavi görünür.
Pırasanın yarısı neden beyazdır?
Bitkilerin yeşil rengini veren güneşin ışınlarıdır? Işık görmeyen bitkiler yeşermez. Pırasanın beyaz bölümü toprağın altında olan kısımdır. Bu bakımdan beyazdır. Taze soğanın altındaki kısımda bu sebepten beyaz kalır.
Uyuşma neden olur?
Uyuşma bir organımıza kan gitmesi sonucu olur. Uzun süre dizlerimiz bükülü durursa, ayaklarımız kanla beslenmez ve duyma özelliğini kaybeder. Bu hale uyuşma denir. Ayağa kalktıktan bir süre sonra uyuşma geçer. Çünkü ayağımız yine kanla beslenmeye başlar.
Atlar ayakta uyur mu?
Eve atlar genellikle ayakta uyur. Peki nasıl olur da uyuyunca düşmezler? Bunun sebebi atların denge duygusu ve bir çeşit kilit düzenidir. Bu hayvanlar uyudukları zaman, kasları adeta kilitlenir. Bu da onarlın düşmelerini önler.
Ağaç yapraklarındaki çizgiler nedendir?
Herhangi bir ağacın yaprağını incelersek, üzerinde ortadan kenarlara doğru yayılan damarlar, çizgiler görürüz. Bu çizgiler neden vardır diye hiç düşündünüz mü? Bunlar bitkinin damarları, suyollarıdır. Yaprak için gerekli olan su bu yollar yardımıyla gelir.
Balıklar neden ağızlarını açarlar?
Balıkların ağızlarını açıp kapatmaları nefes alıp vermeleridir. Balıklar ağızlarından alıp, solungaçlarından dışarı verirler. Bu arada sudaki oksijen kanlarına karışır. Böylece nefes almış olurlar.
Su niçin yanmaz?
Su yanmaz, mangalda kül nasıl yanmıyorsa suda onun için yanmaz. Çünkü su da, mangaldaki kül gibi bir yanma sonucu meydana gelir. Başka bir deyişle suda bir çeşit küldür. Hidrojen gazının yanması sonucunda su meydana gelir. Yani bir çeşit kül demektir. Bu bakımdan yanmaz.
sirriarpac06@hotmail.com