Ardahan’ın kurtuluşu ..
Gönderen Fakir - Şubat 15 2008 - 11:55:14
Ardahan’ın kurtuluşu ..

Türkiye ' nin bu uç sınır ili ne yazık ki; Hem gözlerden, hem de gönüllerden uzaktır.
Bu gerçeği, Ardahanlı olanlar, artık bir kenara not etmelidirler. Ardahan ' a hayat vermek isteyenler , hem partilere , hem de bu ilin çıkardığı milletvekillerine umut bağlamamalıdırlar.
Zira ; görülmüştür ki , bu serhat şehrin kaderini değiştirmeye , makus talilihini yenmeye ; bura milletvekillerinin yeteneği , becerisi , bilgisi, fikri yetmemektedir. zaten kendilerinin de dişe dokunur bir projesi şimdiye kadar oluşagelmemiştir.
Ardahanlılar , derhal kendilerine rehberlik edebilecek akademisyenlerin peşine düşmelidirler.
Yöreye özgü geliştirilecek kalkınma planları ve projeleri , bu ilimizi şimdi içinden bulunduğu kısır , verimsiz ve yoksul kaderinden kurtarabilir.
Ardahan ' da bu potansiyel vardır.
Bir kere Ardahan , kendi doğusundaki eski Sovyetler Birliği ülkelerinin batısındadır. Dünya başkentlerinden Moskova ' nın batısında bulunmak ; bir avantaj değil de nedir ?
Daha önce de belirtmiştik.
Ardahan ' ı kalkındıracak olan lokomotif proje '' kaz ciğeri '' üretimi ve kaz ' ın diğer ürünlerinin işlenmesidir.
Ardahan' ın ' kaşa peynir ' i '' ve '' bal '' ını da , kaz ciğeriyle birlikte aynı sepete koyarsak ; bu bölgeye gelecek olan gelir ; saat , çikolata ve bankacılık alanında Avrupa ' nın en zengin devletlerinden biri olan İsviçre ile aynı kategoriye girecektir.
Dünyada yükselen trendin , '' otantik tatlar '' olduğu göze alınırsa ; Ardahan ' ın bu üç lezzet mamulünün ünü , önce Türkiye ' yi , daha sonra da yurtdışı sınırlarını zorlayacaktır.
Hatta , Ardahan ' ın meşhur '' kımıl '' turşusunun üretimi teşvik edilirse ; böyle bir ürün , başta Türkiye otel ve alışveriş merkezleri olmak üzere , tüm dünya masalarını kolayca işgal edebilecek bir lezzet unsurudur.
Ayrıca Ardahan , yakındığı , ağladığı , kendisini perişan eden karakışını , ya da öteki deyimiyle dondurucu soğuklarını da , bir avantaja çevirebilir.
Bugün yeryüzünde en soğuk yer olarak Sibirya bilinir.
Avrupalı ve Amerikalı turistler bu bölgeyi görebilmek için binlerce dolar ödemeyi göze almaktadırlar. Sibirya ' ya ( Trans- Sibirya ) ulaşım trenlerle yada uçaklarla sağlanmaktadır.
Her iki ulaşım da zorlu ve uzundur. Oysa Ardahan , Sibirya ile aynı özellikleri taşımasına rağmen , neredeyse Avrupalı ve Amerikalılar için , kapılarının önü demektir. İstanbul ' a ulaşan bir turist , birkaç saat sonra , kendini bir Sibirya ortramında bulabilir.
Ayrıca Ardahan ' da olan otellerin , lokantaların , fırınların , marketlerin yüzde biri Sibirya ' da yoktur.
Bütün bu argümanları bir araya topladığınızda , Ardahan ' ın önünde altın tepside fırsatlar durmaktadır.
Hükümet bu bölgeyi , milli park ilan etmelidir.
Turizm ve saydığımız ürünlerin üretimine yöneliş , bu coğrafyanın yüzünü güldürebilir.
Ancak ne var ki ; bu tepsiyi iki eliyle tutup kaldıracak akademisyenlerden Ardahan mahrumdur.
Bu nedenle doğunun bu güzel şehrine yazık olmaktadır.
Oysa orası , bir '' uç '' olmanın çeşitli avantajlarını yakalamalıdır.
Bu durum , her ile nasip olan br şans değildir.

Cemal Yeşilyurt / Ankara