Köroğlu vakası ..
Gönderen Fakir - Mayıs 23 2008 - 21:34:39
Köroğlu vakası/Cevdet Şentürk

Cevdet Şentürk Kars’ta çıkan ölçek gazetesine ve araştırmacı yazar Salih şahin e teşekkür ediyor, iddalarınının doğruluğuna bizde şahit oluyoruz. Yanalız sarı gelin türküsü değil, birçok türkülerimiz tahrip edilerek, Erzurumlular gibi daha bir çok yöre Ardahan türkülerimizi kendilerine mal etmektedirler. Örneğin ÜÇ BEYAZ GÜVERCİN OLSAM ÇADIRIN DAMINA KONSAM,TAŞLAN BENİ TAŞLAR İLE UÇAM GİDEM KUŞLAR İLE. Bu Türkü tamamen Ardahan Türküsüdür. Dedelerimiz ve ninelerimiz yayla çıkımında ve iniminde bu Türküyü bar tutup söylerlerdi. Şimdi Erzurum türküsü olarak geçmektedir. TRT Sanatçısı Tekin Büyükkaya ve eski Ardahan Milletvekili ve TRT Sanatçımız Faruk Demir'e, radyo sanatçımız ve sunucumuz Recep ERGÜL'e bu konularla ilgili uğraşılarından ötürü teşekkür ediyoruz.
Bu üç sanatçımızın büyük uğraşıları ile,
BU DAĞLAR DEMİRDENDİR GEÇEN GÜN ÖMÜRDENDİR ve ARDAHANDAN GELEN TATAR KAMÇISINI ATAR TUTAR türkülerimiz Ardahan'a tekrar kazandırılmıştır. Bu Sanatçılarımız olmasaydı bu türkülerimizde diğerleri gibi gasp edilecekti. Örneğin Ardahan'dan gelir tatar isimli türkü İstanbul'dan gelir tatar diye okunuyordu. Hem de Sarıkamış’lı hemşerimiz Yavuz BİNGÖL'ün kaset ve Cd'lerinde halen bulunmaktadır. Sorarım? Medeniyetin beşiği İstanbul'da, tatarın ve kamçının ne işi var?
Bir acı gerçek daha, Erciyes Dağına tırmanırken elim bir kaza sonucu kaybettiğimiz eski Dağcılık federasyonu başkanı merhum Prf.Dr .Mecit DOĞRU, Köroğlu'nun Rusya ile Erzurum horasan arasında yaşamını sürdürmüş bir halk kahramanı olduğunu, Kiziroğlu Musatafa beyin de Kars'a bağlı Kiziroğlu Köyündeki Şamiloğlu ailesinden olduğuna dair elinde kesin delileri olduğunu söylemekte idi. Nigar, Ayvaz ve Rüstem isimlerinin yöremizde halen kız ve erkek çocuklarımıza verilen isimler olduğu da bilinmektedir.
Ben Bolu'yu yakinen biliyorum. Bolu'da böbreğe "godeleg" derler. Hiç terekeme lehçesinin Bolu'da kullanıldığı duyulmuşmudur. Şimdi rahmetli Murat ÇOBANOĞLU'nu hatırladım. HAY EDENDE HAYA TEPER, HUY EDENDE HUYA TEPER PEH PEH PEH,KÖROĞLUNU SUYA TEPER , KİZİROĞLU MUSTAFA BEY, BİR BEYİN OĞLU ZOR BEYİN OĞLU, Hanım kim? canım kim? Nigar kim? şivesinin Bolu'da kullanılması mümkünmüdür? Bolu'daki Köroğlu tamamen efsanedir.Bolu beyine yakıştırmadır. Rahmetli araştırmacı Pr.Dr.Mecit DOĞRU sağ olsaydı, bu olayı yargıya taşıyacaktı ve tarihi yanlışlığı düzeltecekti.Tıpkı yukarıda gasp edilen türkülerimizin kazandırıldığı gibi, Kars'a ve Ardahan'a mal edileceki.
21.05.2008 günü gecesi TRT 3'te Meclis saatinde, Türkiye'nin son 9 İline de Üniversite açılması kararlaştırılması konusu ile ilgili olarak, söz konusu illerin bölge Milletvekilleri, bölgelerinin sorunlarını anlatıyor ve memnuniyetlerini belirtiyorlardı. Sadece, Ardahan Milletvekilleri Sayın Safet Kaya ile Sayın Ensar Öğüt meclis kürsüsünden birbirlerine etmediklerini bırakmadılar. Diğer Milletvekillileri olmasa idi, ceketlerini çıkarıp yumruklaşacaklardı. Bu durum Sayın Saffet KAYA tarafından kaynaklandı. Kıskançlığın bu kadarına da pes doğrusu demekten kendimi alamıyorum. İki defa Meclis oturumu kapatıldı. Bu davranışlar Ardahan Halkını çok üzmüştür. Ardahan halkı bu Milletvekillerimizin kamuoyu önünde birbirlerinden özür dilemelerini beklemektedir. Eğer Ardahan'a hizmet etmek istiyorlarsa, Yukarıdaki bahsettiğimiz başta KÖROĞLU vakası ve benzeri kültürel sorunlarımıza, gazeteci ŞAHİN ve diğer ses sanatçılarımız gibi sahip çıkıp, eğer kavga edilmesi gerekiyorsa Bolu Milletvekilleri ile kavga etsinler. Kars ve Ardahan halkına KÖROĞLU kavramını taşısınlar ki, merhumlarımız DOĞRU ve ÇOBANOĞLU'nun ruhları şad olsun. Saygılarımla...

**Emekli Başkomiser