Eşeklerin aşkı ..
Gönderen Fakir - Ekim 13 2008 - 11:32:19
EŞEKLERİN YADA KÖPEKLERİN AŞKI/Önder Aktaş

Önder Aktaş İnsanları hayvanlardan ayıran en önemli farkın insanların beyinlerinin oluşudur. Düşüne bilme,konuşa bilme, akıllarıyla düşünebiliyorlar yaşam biçimlerini çağın gereğine göre şekilendirirler.

İnsanların piskolojik yapısında; sevinçler, hüzünler,kederler, sevdalar,aşklar, isyanlar gibi piskolojik hallerde vardır.

İnsanların umut içinde hayal ettikleri gerçekleştirmek istedikleri, kendi iç dünyasında sakladıkları,umutla filizlenen;gerçekleştirmek istedikleri sevdaları vardır.Sevda üzerine kitaplar yazılır,filimler çekilir.Kimbilir, belkide o romantik anı yaşarsınız. Kaleme yada filme alamasınız. Belkide o an sevinçten bulutların üzerinden uçuyorsunuzdur. O heycanla bütün yasakları,bütün korkuları yenmişsinizdir. Canınızı korkmadan sevda uğruna tehlikeye atmışsınızdır. İnsan canını niye tehlikeye atsınki? Değermi!?

Belkide güzel olduğuna inandığı, mutlu olacağına inandığı,gerçek,saf,temiz,onurlu bir sevdayla insan olmanın farkındalığına varmıştır.

Tabi kimi sevdalar zamana kişiye göre değişir; Kimi insanlar hayran olduğu birisine, bir güzele sevdalıdır. Kimisi memleket sevdalısıdır. Kimisi Ana Baba sevdalısıdır. Kimisinde ilahi sevda vardır.

Birazda günümüzün gençliğin aşklarından birşeyler söylemek isterim. Günümüzde pırıl pırıl, onurlu,değerli,dürüst,vede sevdalı arkadaşlarımız hiç şüpesiz vardır.Ama gençliğin diğer bir kısmı için, üzülerek söylüyorum; kültürel yozlaşma, gerileme içerisindeler.Yarının genç beyinleri ne alemdeler? Ne kadar onurludurlar? Yada bu bilince varmışlarmıdır? Onuruyla vicdan muhasebesi yapmışlarmı? Ne kadar gerçekçiler? Topluma nekadar faydalıdırlar,örnektirler.? Yada ne kadar bilgili ahlaklıdırlar,duyarlıdırlar.?

Günümüzdeki bazı aşkaları görün bilin; Dört tane sevgiliyide ayrı ayrı idare eden erkek aşık ve aldatılmış kızlara ne demeli? Gündelik sevgili değiştiren erkek ve kızlara ne demeli?Buna aşk sevda diyemeyiz. Olsa olsa bir hatadır. Yada bir ihtiyaçtır. Ya yetmişlik bazı dedelerin bayanları, kızları dikizlemelerine ne demeli?

Birde sözde çapkınya iki güzel kardeşide birbirinden habersiz sevgili diye idare eden gençliğe nedemeli?

Böyle davranışlar; dürüst onurlu delikanlı gençliğe yakışmaz. Sosyal aile yapısına aykırıdır. İnsani değerlere aykırıdır.


Şimdi sıra eşeklerin yada köpeklerin aşklarında; kimbilir eşekler, köpeklerde aşık olur. Aşkları on sekiz saat yada bir gün sürer. Belkide buna ihtiyaç duyarlar. Bir günde aşklarını,işlerini halederler. Hemde herkesin gözü önünde, utanmaları sıkılmaları yoktur. Çünkü onlar hayvan düşünemezler, insanlar gibi beyinleri yoktur.

Eşekler yiyer içer sırtlarında heybe ile yükleri, taşıt gibi hayatlarını sürdürürler. Köpeklerse bir parça kemik için yalakalık üstüne yalakalık,yapar havlar dururlar.

'' İnsan olmak; Topluma,insanlığa, faydalı saygılı, onurlu, yüreği gerçek aşkala sevgiyle dolu, demokrasi sevdalısı olmak, insan olmak yüce bir değer olsa gerek.
onderaktas75@hotmail.com