Çıldır gölü ..
Gönderen Fakir - Ekim 29 2008 - 00:09:09
Çıldır Gölü Ölebilir/Tuncer Avcı

Çıldır Gölü ile ilgili kirlenme ve yok oluş haberlerini okuyunca ülkemizin değerlerini nasıl da hoyratça harcadığımız yok ettiğimiz gerçeği yüreğimi sızlattı.
Akşehir Gölü kurudu. Tuz Gölü can çekişiyor. Biz bakıyor ve gazetelerde hüzün haberleri yazıyoruz. Bir gölün ölümü insanınkinden ağır gelmelidir.
Orada bir yaşam düzeni vardır. Balıkları vardır gölün. Gölle birlikte onlar da ölecektir. Balıklarla geçinen beslenen insanlar vardır. Onların umutları da ölecektir gölle birlikte. Diğer sı canlıları vardır gölün içinde. Onların birbirlerine bağlı beslenme zincirleri kopacaktır.
Göl çevresindeki diğer hayvanlar vardır. Su içmek için göle gelen yılanlar, böcekler vardır. Hele kuşlar. Göl kenarında yuva yaparlar. Su içerler. Yeşilbaşlı ördekler nazlı nazlı yüzerler durgun göl sularında. Göller de ölebilir. Göllerle birlikte bir sürü canlı hayat yok olabilir.
Göl insanları vardır. Orada yüzen. Balık tutan. Tarlasını, bağını bostanın sulayan insanlar. Asırlardır var olan göl yavaş yavaş yok olup giderken zengin olma hırsıyla çabalayan vakit geçiren insanların çocukları bir zamanlar şu çatlak toprakların olduğu yerde bir göl varmış. Gölde balıklar yüzermiş, sazlıklarında kuşlar yuva yaparmış diye masal anlatacaklardır. Belki babalarına o gölü kurutan büyüklerine lanetler okuyacaklardır.
Siyaset yapan büyükler bir gölü kurutmamak, onca hayatları yok etmemekten daha büyük siyaset mi olur. Akşehir Gölü kurudu. Oysa haritalarımızın ortasında ne güzel bir mavilikti o. Birçok göl yok artık. Ufalarak hayatlarını bitirdiler.
Sırada Çıldır gölü var.
Önce kirlenecek.
Kıyılarına villalar kurulacak.
Göl insanları uzaktan bakacak.
Gölde yaşayan canlılar azalacak.
Suyun rengi gittikçe siyaha dönecek.
Villa artıklarıyla, fabrika kimyasallarıyla göl kirlenecek.
Sonra göl içine çekilerek küçülecek.
Büzülecek.
Küsecek insanlara.
Villada oturanlar bu işin sorumlularını arayacaklar. Kızacaklar ..
Göl geri dönmemek üzere yok olup giderken biz hala siyasetçilerin belirlediği yapay gündemleri açık oturumlarda tartışmaya devam edeceğiz.
Doğa bize sırtını döndükçe biz türbanı, Ergenekon’u, darbeleri, Avrupa birliğini tartışacağız. Toprağın öldüğü, göllerin kuruduğu, canlı hayatın yok olduğu gözümüzün önündeyken başka şeylerle uğraşacağız. Acaba toprak olmazsa sağcı ya da solcu olmak bir anlam taşıyacak mı?
Çıldır Gölünü yok etmeyelim. Küstürmeyelim. Öldürmeyelim. Kışın üzeride kızak kaymaya, yazın yüzmeye devam edelim. O kendi canlılarına hayat vermeye devam etsin.