Kars Ardahan Iğdır Erzurum
Gönderen Fakir - Kasım 19 2008 - 14:31:12
Ardahan Valisi Kars Ardahan Iğdır Erzurum Sömürgesinden kurtarılmalıdır/Mustafa Küpeli

Mustafa Küpeli 24 Temmuz 2008 tarihinde Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev ve Gürcistan Cumhurbaşkanı Mihail Saakaşvili, Bakü-Tiflis-Kars Demiryolu projesinin Türkiye ayağının temelini Kars'ta atarken büyük bir coşku, heyecan ve sevinci hep birlikte yaşamıştık. Törenden sonra bir Karslı, Ardahanlı, Iğdırlı'dan Kars Tiflis Bakü Demiryolu için bir açıklama gazetemize gelmedi. Çok önemsiz bir projeymiş gibi Kars basınında da böyle bir açıklamaya rastlamadık.
Halbüki Kars- Tiflis Bakü Demiryolu hattı, kentin kaderini değiştirecek kent için, yepyeni başlangıç demekti...
" Kars- Tiflis Bakü Demiryolu projesi Türkiye, Azerbaycan ve diğer Orta Asya ülkeleriyle ilişkilerini bu sayeda geliştirecek, bölge için stratejik öneme sahip. bu demir yolu hattı, Marmaray Projesi'nin de tamamlanmasıyla Avrupa'dan Türkiye üzerinden Çin'e kadar demiryoluyla ucuz yük taşınması başlayacak.
Bu hatla Avrasya açılımı sağlanacak. En önemlisi Türkiye enerji ve petrol kaynaklarında yaşadığı sıkıntıyı, Hazar Gazını Avrupa'ya taşıması için hazırlayacağı alternatif projelerde Orta Asya ülkeleri arasında kilit rol oynayacak.
Kars- Tiflis Bakü Demiryolu projesi Kars'a ne getirecek
Bizim istediğimiz şey Kars- Tiflis Bakü Demiryolu sadece geçişi değil Antrepoların Kars'ta yapılmasıyla birincisi Kars'ta etiketli nitelikli bir organize sanayisi yapılacak. Bütün mallar Kars'tan depolardan ihracat ve ithalatı yapılacak. Karslılar olarak şimdiden bu Demir yoluna sahip çıkmalıyız. Çünkü Bu hat önce göçü durduracak Burada sanayi gelişecek, bir sürü işsiz iş sahibi olacak, istihdam olacak" Batıya göç duracak.
En önemlisi;
1. Gümrük Müdürlüğü ve İhracatçılar Birliği'nin çevre illerde değil, Kars'ta kurulması
2. Kentin yalnızca bir transit geçiş noktası olmaktan çıkarılması ve kente depo ve antrepoların kurulması.
3. Kente serbest bölge kurulması.
Kars- Tiflis Bakü Demiryolu projesi Türkiye'ye 220 milyon dolara mal olacak hat, 2010 yılında devreye girdiğinde 1.5 milyon yolcu ve 3 milyon ton yük taşıyacak. Kars da bu geçişten payına düşeni almayı ve bu yolla bölgede öncü şehir olmayı hedefini ısrarla sürdürmelei ve takip etmelidir. Bunun için Kars Ardahan Iğdır'ın siyasetçileri bürokratları, sivil toplum örgütleri; Gerek Sıladaki KAI'lılar gerek gurbetteki KAI'lıların önüne geçip güçlü bir lobi oluşturup bütün gelişmeleri takip etmeli yoksa hayati önemi olan bu projeyi kaçırdıktan sonra dizimize vurmanın bir fayda sağlamayacağını hepimiz bilmeliyiz.
Erzurum Kars- Tiflis Bakü Demiryolu projesine feci sulanıyor
Şimdi Kars Ardahan Iğdır bir asırdır Erzurum'a göbekten bağlı durumda. 100 yıldır hastalarımız Erzurum'a götürülürken tamamına yakınını yollarda kaybetmişiz. Bütün Bölge Müdürlükleri Erzurum'da olduğu için Kars'ın ve diğer doğu illerinin kalkınmasından veya hizmetin yıllar sonra gitmesine vesile olmuştur. Kars Demokrat kimliğiyle şimdiye kadar hep bedel ödedi. Sınır ili olması ve Rusların sürekli Kars'a sahiplenmek istemesi yüzünden yatırım yapılmadı
Merhum Alparslan Türkeş, Kars Kalesi'nde Rus Bayrağı asılmış açıklaması ve Kars'ta yaşayan Malakanları yüzünden Kars hep yanlış tanıtıldı
.Kars'ta Rus casusları var. Tren raylarıyla telsiz görüşmeleri yapıyorlar gibi aslı olmayan söylentiler, yatırımları Erzurum'a çekti. Ve 85 yıl Kars'a yatırımı engelledi. Bu yüzden Kars demokrat kimliğiyle hep bedel ödeyen bir şehir oldu. Bütün olumsuzluklara rağmen Kars Demokrasiye, Cumhuriyete olan sevdasından hiç vaz geçmedi ve hiç rüzgar estirmedi.
1970'lerde başlayan Erzurum Kars kavgalarının beraberinde getirdiği kırgınlıklar yüzünden ve en önemlisi Bölge Müdürlükleri Erzurum'da olan devlet kurumları da tam kapasite ile 50 yıl sonra hizmet vermeye başladı.
Bu olumsuzluklar yüzünden bir asırdır yatırım ve hizmetler Erzurum'a geldikten 50 yıl sonra KAI'a gelmiştir. Yine Şehirlerarası yollarımız Erzurum'dan 50 yıl sonra yapıldı.
Yine Köylerimizin yolları 50 yıl sonra yapıldı. Köylerimiz ve bazı ilçelerimize 50yıl sonra su geldi. Hastane ise 85 yıl sonra gelecek. Bunun gibi bir sürü yatırım.
8 ay kış, 4 ay yazı olan KAI'de Kamuya ait hizmet araçları bozulduğunda aylarca Erzurum'dan tamir olup geç geldiği için hiç bir hizmet tamamlanamadı. Bana göre bir asır Karslılarla dalga geçildi.
Iğdır Kars Nahçivan tren yolu yapılacak o zaman Kars buluşma noktası olacağı için antrepoların ve serbest bölgenin Kars'ta yapılaması halinde firmalar rahatça ithalat ihracatı yapacak, burada hem bölge hem de Türkiye kazanacaktır.
Erzurum yıllardır Kars ve çevre illerinin siyasilerinin ve devletin toleranslarıyla sömürmüş ve adeta Doğu'nun Paris'i olmuştur.
Şimdi KAI ve bölgenin siyasileri bu önemli konuları dikkat alarak gece gündüz çalışıp, Kars Ardahan Iğdır'ı Erzurum sömürgesinden kurtarmalıdırlar.
mustatafakupeli36@gmail