Ardahan Üniversitesi
Gönderen Fakir - Kasım 25 2008 - 19:50:32
Ardahan Üniversitesi

Ardahan Üniversitesinin dünü, bugünü ve yarını ..

Kars Kafkas Üniversitesi 1992 yılında kuuruldu. Kurucu rektrör olarakta 100. Yıl Üniversitesinde çalışmış deneyimli ve birikimi olan Prof.Dr.Nihat BAYŞU getirilmiştir O zaman Kars'ta Türkiyenin sayılır Fakültelerinden biri Veteriner fakültesi vardı. Her bölümde Öğretim üyesi ve Öğretim yardımcıları vardı. Onları eğitim öğretimde, Kars Valiliğindeki Milli Eğitim Müdürlüğü binasınıda Rektörlüğüe tahsis ettiler ve bu özveriyle üniversite kuruldu. Bu gün Kars'ı ayağa kaldıran ve Havaalanı yolu üzerinde yeni bir şehir kurduran üniversitedir.
Gelelim Ardahan'a Kars Kafkas Üniversitesini Prof.Dr.Nihat BAYŞU'dan sonra yönetenler 8 yıl süreyle Prof.Dr.Necati KAYA ve şimdi de Prof.Dr.Abamüslüm GÜVEN Ardahanlıdır. Gerek bu rektörler gerekse Ardahan Milletvekilleri gayretleri yeterli olmamıştır. Sarıkamış'a bir bakınız bir Spor kompleksi ve çağın ihtiyacı meslek yüksekokulu, Artvin de bir Orman Fakültesi binası Artvin siyasileri Artvin'e hem Kafkas Üniversitesinden hem de Karadeniz Teknik Üniversitesinde yararlandırmışlardır. Ardahan'a Rektörü atanmış şehrin dışında bir yerde Üniversite kuru demişlerdir. Ardahan haberlerini endişeyle takıp ediyorum; Avukatlar Rektörü ziyaret ediyorlar, 'biz burada hukuk fakültesinde nasıl mastır yaparız? diye ..
Vali bey de 'hadi siz benim yerimde olun ne yaparsın?' diyor.
Sayın Valim ..
Sizi çaresizliklerle kıvranasınız diye atamadılar. Çözüm üretmeniz gerekmektedir. Bir kere valilik yapacağı öncelikleri sıralıyacaktır. Bu önceliklerin birinci sırası elbette üniversitedir .. O halde öncelik üniversiteye verilecektir.
Şimdi gelelim Üniversitemize yer konusuna ..
Geçici olarak eski Milli Eğitim Binası en uygunudur. Ancak, 23 Şubat ilköğretim okuluna taşınacakmış ..
Niye?
'Müdürü öyle istiyor!..'
Olmaz Sayın Valim .. Eski Milli Eğitim Müdürlüğü binası dizayn ve oda kapasitesiyle okul oluşumu için verimli olmaz. Orası rektörlük binası için bulunmaz yerdir. Tadilat ve ek masraf istemez bunun dışında nereyi verirseniz verin kendi kadar masraf çıkarır. İlköğretim okulunu diğer okullarla birleştirilebilir veya başka bir binaya taşınabilir. Sayın rektörümüzle tanıştım gerçekten çalışmayı seven ve yaratıcı kişiliğe sahip biri ..
Onu bu günlerde bina tahsisiyle uğraştıracağımıza Ardahana Üniversitesinin Kampus alanı ve 5 yıllık kalkınma planında yerini alması vede DPT ile çalışmalara başlaması için yormalıyız. Ardahan'ın şu anda en önçelikli işi üniversitedir. Ardahan'ın kaderi bu Üniversiteye bağlıdır. Üniversite hem halkın kalkınması hem de siyasilerin çalışması için olmazsa olmazlardandır. Ardahanlılar ve Ardahanı yönetenlerin silkinip ayağa kalkmaları dileğiyle ..
Ardahan Üniversitesi Rektörünü hoş geldiniz diyor. Eski Milli Eğitim Binası hayırlı olsun diyoruz.
BİR OKUR/amert@superposta.com