Böyle olmamalıydı ..
Gönderen Fakir - Kasım 30 2008 - 21:50:53
ARDAHAN VE ARDAHANLI BÖYLE OLMAMALIYDI/Tuncer DAĞ

Tuncer Dağ Ardahan'da yıllardır Türk, Kürt, Azeri, Terekeme, Zaza, Alevi, Laz, Gürcü gibi farkı etnik yapıda olan insanlar Türkiye'ye örnek olacak şekilde kardeşçe yaşamışlardır. Biz Ardahanlılar olarak her toplumda bunda gururla bahsetmekteydik.
Ardahan'ın il olmasından bu yana birçok parti mensubu Ardahan'ı ziyaret etti. Her gelen parti mensubu parti farkı gözetmeksizin tüm partiler tarafında karşılanıyordu. Bu tabloda örnek gösterilmekteydi.
Bu hoşgörü ve kardeşlik tablosu birilerinin işine gelmedi. Bu tablo siyaseti kan üzerine kurmaya çalışanlar için kâbus gibiydi. Nitekim bu hoşgörü tablosuna neşter vurdular.
Türkiye Cumhuriyeti Kanunlarına göre kurulmuş bir partinin mensuplarının Ardahan İlini ziyaret etmeleri kadar doğal bir şey olamaz. DTP 2002 Genel Seçimlerinde DEHAP adı altında seçime girmiş 9 bin 142 seçmenin oyunu almıştır. AKP ise 6 bin 746 seçmenin oyunu almıştır. Oranlanacak olursak DTP %15.93 oranına sahiptir. Bu oran çeşitli baskılara rağmen seçmenin kısıtlanan özgür iradesine rağmen ortaya konulan bir sonuçtur. Ardahan'da DTP Mensuplarına karşı yapılan saldırı bu seçmen kitlesine karşı yapılan bir hakarettir.
Bun kanın hesabını kim verecek? Kardeş kavgasında medet uman, siyaseti kan üzerine oluşturanlar unutmamalılar ki Ardahan böyle ucuz siyasete fazla pirim vermemiştir. Vermeyecektir de.
Ardahan'da yaşanan nahoş olayların hemen akabinde İstanbul'da Ankara Ardahan Vakfı tarafında yapılan siyasi şov ağırlıklı gecede bu olaya değinilmemesi ise ayrı bir muammadır. Bazı Derneklerimiz tarafında hazırlanan metnin okutturulmaması da aynı bir durum. Demek ki Ardahan'da yaşanan olaylar kimsenin umurunda değilmiş.
ARVAK'ın yapmış olduğu gecenin siyasi bir durum olacağını ben günler önce yazdım. Bu geceye katılacak olan derneklerin bu siyasi şovun bir parçası haline geleceğini de belirtmiştim. Ben bu geceye katılmadım. Bireysel tepkimdi. Katılan derneklerin karşılaştıkları tablonun ve kendilerini sadece bilet satma aracı olarak kullanıldıklarını ve birilerinin siyasi şovuna çanak tuttuklarını sanırım anlamışlardır. Yerel Seçimlerin yaklaştığı bir dönemde yapılan bu gecenin hem de merkezi Ankara'da bulunan bir Vakfın İstanbul'da böyle bir gece yapmasının amacını anlamamak içten değil.
ARVAK tarafında yapılan geceye birçok dernek açık tavır koyarak katılmadı. Bazı dernekler ise katılmayı görev olarak kabul ederek katıldılar. İyi ki katıldılar. En azında kendilerine ne kadar değer verildiğini anladılar sanırım. Anlayacaklarını pek sanmam ama yinede öyle sanalım.
tuncerdag75@hotmail.com