Sarıkamış şehitleri
Gönderen Fakir - Ocak 09 2009 - 01:09:53
AKP Sarıkamış Şehitlerine Verdiği Sözü Yerine Getirmedi/Mustafa Küpeli

Mustafa Küpeli 1996 yılından beri ısrarla Çanakkale Şehitleri şehit, Sarıkamış Şehitleri şehit değil mi? Neden Sarıkamış Şehitlerini ikinci sınıf şehit statüsüne koyuyorsunuz? Sorularımızı unutan yetkililer, şehit yakınlarının feryatlarını bir türlü dindiremedi.

Sarıkamış Şehitleri konusunda Sivil inisiyatifte duyarlı davranmalı, yapılan etkinliklerde bütün Türk halkı ortak takip edilmesi için çaba gösterilmeli. Sarıkamış Şehitleri anma etkinliklerinin tarihi yaklaşınca herkes eline bir şehit resmi alıp bir etkinlik yapmaya çalışıyor. Ama şehitlerin devlet töreniyle anılması için ortada bir komisyon yok. Eline bir afiş alıp Sarıkamış Şehitleriyle reklamını yapan bazı kişiler, Sarıkamış şehitlerinin anma etkinliklerinin bir blok halinde yapılması için çaba göstermediğinden dolayı, şehit yakınlarını ve devlet erkanını Sarıkamış’a götürmeyi bir türlü başaramıyoruz.

Sarıkamış Dramının 93. yıl dönümü anma etkinliklerin katılan Kültür Bakanı Sn. Ertuğrul Günay’la Bayrak Tepe’nin tepesinde Sarıkamış Şehitleri’nin Çanakkale Şehitleri gibi devlet töreniyle anılması için bir sürü sitemli soru sorduğumda, Sn. Bakan Sarıkamış Şehitleri 94. yıl dönümünde devlet töreniyle anılacak diye Türk basınının karşısında söz verdi. Ama Sn Bakan gittiğiyle unuttuğu bir oldu.

Sarıkamış Şehitleri’nin 93. anma etkinliğine katılıp şehitleri anlatan tiyatroda göz yaşlarını tutamayan MEB Sn. Hüseyin Çelik; “Biz bakanlık olarak her yıl Çanakkale’deki şehitleri ziyaret için sadece bu yıl 4 milyon öğrenci götürdük” deyince ben de Sn Bakana gelecek yıl bu 4 milyon öğrencinin Sarıkamış Şehitlerini ziyarete gelmesi için talimat verir misiniz? soruma çok mutlu oldu ve neden olmasın dedi. Sn. Bakanın Sarıkamış’taki göz yaşları kuruduktan sonra, oda Sarıkamış Şehitlerine verdiği sözü unuttu gitti.

AKP bir adaylık tanıtım programını için bir telefonla Bolu Abant’ta 550 milletvekili ve binlerce partili bir araya geliyor. Ama Sarıkamış Şehitlerine Kars’ın iki milletvekiliyle sadece bakan Mehmet Aydın’ın katılması, gerek Sarıkamışlı, gerek şehit yakınlarının tepkisine neden oldu.

Törene katılmayan hükümet yetkililerine isyan eden şehit yakınları, onlar olmasaydı belki siz TBMM’de, Abant’ta rahat oturamazdınız. Milli duygularımızın yaşatılması bu vatanın hangi şartlarda kurtarıldığını gelecek kuşaklara aktarmazsak, kefensiz yatan şehitleri anmazsak, sahip çıkmazsak, vatan vatan olur mu? diye sitemlerini dile getirmeyi de ihmal etmediler.

Şimdi, Cumhuriyetimizin köşe taşını oluşturan Sarıkamış Hareketinde 22 Aralık’ta başlayıp 8 Ocak’a kadar kendinden üstün Rus ordularıyla ve -40 derece soğukta Misaki Milli sınırlarını çizmek için 15 gün yatmadan, aç, susuz, yırtık çarıkla hayatını seve seve feda eden 90 bin şehidi unutmak, unutturmak istemek, es geçmek, ertelemek, oyalamak, uzak durmak o şehitlere saygısızlık anlamına gelmez mi?

Bu yazımız belki incitebilir. Bu tür sitemlerin olmaması için AK Parti ayrım yapmadan Çanakkale Şehitleri gibi Sarıkamış Şehitleri’nin de devlet töreniyle anılması için şimdiden düğmeye basmalıdır.

Bu olumsuzlukları dikkate almadan bütün şehit yakınlarını gelecek yıl yani Sarıkamış Dramının 95. yıl dönümünde birer avuç toprakla Sarıkamış’a bekliyoruz.

Türkiye’deki 81 ilin valisini, 922 ilçe Kaymakamlarını, bütün Belediye Başkanlarını, Sivil inisiyatifi birer temsilciyle Sarıkamış’a bekliyoruz.

En önemlisi hükümet yetkilileri ve komutanlarında bu anmalara katılıp aynı safta yer almalarını istiyorum.

mustafakupeli36@gmail.com