Tuncer Dağ'ın izlenimleri ..
Gönderen Fakir - Ocak 11 2009 - 23:18:32
YEREL DERNEKLER 'SEÇİM PLATFORMU' KURDULAR .. /Tuncer DAĞ

Tuncer Dağ Yerel Yönetimlere yönelik hararetlilik ve belirsizlik devam ederken yerel konumda olan derneklerde doydukları bölgelerde sağlıklı bir yerel yönetimin oluşması için güç birliği yapma çalışmalarına başladılar.
Esenyurt'da kurulu bulunan Muş, Isparta, Ardahan, Erzincan, Bingöl, Tokat, Kastamonu, Batman, Siirt ve Iğdır İl Dernekleri yerel seçimlerde yaşanabilir bir Esenyurt için bir araya gelerek "Demokratik Platform" adı altında oluşumun zeminini oluşturdular.
Periyodik toplantılar yapan ve her gün biraz daha çember genişleten derneklerin bu oluşumu, yerel derneklerin çoğalması ile ortaya çıkan yerel şovenizmin körüklendiği, siyasi ideolojinin bölgesel siyasete yenik düştüğü günümüzde önemsenmesi gerek bir gelişmedir.
Derneklerin artık sadece doğdukları bölgenin değil de doydukları bölgelere de sahip çıkmaları önemsenecek bir konudur. Dernek Başkanlarının konuşmaları da önemsenecek ve dikkate değer görülecek derecedeydi.
Çoğrafik konumları itibarı farklı bölgelerde olan, farklı kültürlere, farklı etnik yapıya sahip olan derneklerin yaşamış oldukların bölgenin kaderinin belirlemesinde söz sahibi olmaları ve fikir beyan etmeleri alışılmış bir durum değildi. Dernekler sadece hemşerileri arasında sosyal ve kültürel dayanışma için kuruldukları ve siyaset yapmayacakları söylenir. Ama yaşamış oldukları bölgelerde insanca yaşamak talebinde bulunmak ve bunun için seslerini yükseltmek kadar doğal bir şey olamaz. Onlar siyaset yapmıyor aksine üyelerine karşı olan sorumluluklarını yerine getiriyorlar.

**Gazeteciler Gününün hediyesi DAYAK ..

10 Ocak Çalışan Gazetecilerin günüydü. Gazetemiz Haberdar aynı gün iki kutlama yaptı. Mülkiyeti kendisine ait olan mekana taşındı. Aynı gün tüm siyasiler gazeteye akın etmişlerdi. Kimileri içinde gelerek, kimileri ise boy göstermek için.
10 Ocak Gazeteciler Günü için başta belediye başkanları olmak üzere bol bol ziyafetler verme yarışına girdiler. Biri var ki yerel gazetecilerin her toplantısına katılır ve onları yalnız bırakmazdı.
10 Ocak günü Yerel Gazeteciler Derneğinin verdiği kahvaltının onur konuğu oldu. Ayrıca ev sahipliği yaptı. Her zaman gazetecilerin yanında olduğunu söyledi. Söyledi Söyledi ama daha söylediklerinin üstünde iki gün geçmeden korumaları görev yapan gazeteci İbrahim Küpeli'ye saldırarak tartakladı. Sayın Kadıoğlu ve korumaları bunu hep yaparlar. Alışkanlık ya can çıkmadan huy çıkmaz.