YOLUN AÇIK OLSUN AKP
Gönderen Fakir - Ocak 18 2009 - 21:23:56
ESENYURT'DA YOLUN AÇIK OLSUN AKP /Tuncer DAĞ

Tuncer Dağ Yerel seçimlerin yapılacağı 2009 yılına girdiğimiz bir dönemde partilerin adayları da yavaş yavaş netleşiyor.
İstanbul/Esenyurt'daki Yerel Seçimler AKP ve CHP nin arasında geçeceğini söyleyip durduk.
Diğer Partileri fazla dikkate almadık ama gün doğmadan neler doğar hesabı MHP, DTP ve Saadet Partisinin aday açıklamaları ve mevcut adayları Esenyurt'un seçim hesaplarını alt üst edecek konumdadır.
AKP nin Esenyurt adayı Necmi Kadıoğlu olduğu kesinlik kazandı. Necmi Kadıoğlu terfi edilmedi. Kadıoğlu'nun aklında geçen Arnavutköy hesapları tutmadı. Yardımcısı ve siyaset arkadaşı Mustafa Akboğa'yi önerdiği Arnavutköy Adaylığı da olmadı. Görünen o ki Necmi Kadıoğlu artık AKP içersinde fazla söz hakkına sahip olamadı.
Hepimiz hatırlarız. Esenyurt'un İlçe olması ile önerdiği ilçe başkanı atanmamış, Hamit Öncü'nün önerdiği isim ilçe başkanı olmuştu.
Esenyurt AKP yi en fazla zorlayacağı düşünülen Saadet Partisi adeta AKP yi zorda çıkaracak ağabeyliğini gösterdi. Saadet Partisine atanan Gani Rüzgar Şavata Kadıoğlu'nun mumla aradığı adaydır.
MHP de Ahmet Karasu'nun atanması ile tedirgin olan AKP Saadet Partisine Şavata'nın atanması ile moral buldu. Zira Şavata dindar kimliğinde ziyade sol söylevlerle meydana çıktı.
Sinema Yönetmeni ve Sanatçı Gani Rüzgar Şavata, 29 Mart mahalli idareler seçimi için Sultangazi Belediye Başkanlığı için bağımsız aday olduğunu açıklamıştı. Sonra da karar değiştirerek adeta şok etkisi yaratacak bir adım atarak Saadet Partisinde Esenyurt Adayı oldu.
Toplumun nabzını tutan filmlerde oynayan, yöneten, senaryolar yazan Şavata sol kesim ile Doğu ve Güneydoğu oylarını ciddi şekilde toplayacak konumdadır.
Kilit noktasında olan DTP ve Esenyurt Belediyesini alacağını iddia eden CHP nin oylarını ciddi şekilde etkileyecek güce sahiptir.
DTP de ismi sıkça gündeme gelen Tuncer Bakırhan'ın da DTP de aday olması halinde Necmi Kadıoğlu 30 Mart sabahı mazbatasını rahatlıkla alır.
Aday belirleme konusunda sıkıntı yaşayan CHP aday belirleme ile uğraşırken oy potansiyeli DTP ve SP tarafında parsellenmiş durumdadır. CHP de Kars veya Ardahan kökenli bir adayın atanacağı kesin gözü ile bakılı yor.
DTP de ismi gündemde olan Tuncer Bakırhan'ında Karslı olması CHP ye önemli bir darbe vuracaktır.
CHP Esenyurt'da uzun süredir siyaset yapan mevcut aday adaylarında ziyade Esenyurt'la alakası olmayan iki isim daha değerlendirme alanına aldı.
Bunlardan biri Yavuz Bingöl ve diğeri ise Faruk Demir'dir.
CHP mevcut adayların dışında bu iki sanatçı isimde herhangi birini ataması halinde AKP ye bol şans dilemekten başka çare kalmıyor.
Kadıoğlu'nun fazla masraf yapmasına da gerek yok.
Esenyurt sanatçılarla gününü geçirirken Kadıoğlu iki ümre ziyaretini daha yapar ve almış olduğu manevi güç ile 30 Mart sabahı yeniden mazbatasını alır.
Bize de bu yakışır zaten.
Başka ne denir ki!..
tuncerdag75@hotmail.com