ESENYURT’DA SEÇİM
Gönderen Fakir - Şubat 09 2009 - 10:44:30
ESENYURT’DA SEÇİM SANCISI/Tuncer DAĞ

Tuncer Dağ Seçim atmosferi gittikçe ısınmakta ve kıyasıya bir yarış başlamış durumdadır.
Cumartesi günü Esenyurt gün boyu miting ve toplantılara ev sahipliği yaptı. İlk toplantı saat 10.00 da CHP Belediye Başkan Aday Adayı olan Selahattin Korkmaz bir kahvaltıda 1000 e yakın destekçisini bir araya getirerek durum değerlendirmesi yaptı. Selahattin Korkmaz özellikle AKP ye karşı oluşturulacak güç birliğinin bir an önce tesis edilmesini istedi. Bunu yapmak zorunda olacak tek kişi ise Dr. Bülent Kerimoğlu olduğunu söyledi. Oluşumun başarısız olması durumun da sorumlusunun Kerimoğlu olacağını vurguladı. Korkmaz’ın sitemkâr olduğu da her halinde belli oluyordu.
İkinci toplantı DTP tarafında yapıldı. DTP Adayını daha önce açıklamıştı. Aday Tuncer Bakırhan henüz Esenyurt’a gelmemişti. Binlerce insanın katılımı ve parti üst düzey yetkililerinin iştiraki ile Esenyurt Meydanında miting yaptılar. Toplanan kalabalık ve yoğun ilgi DTP nin de Esenyurt’da iddialı partiler arasında olduğunu gösterdi.
Üçüncü toplantı ise CHP tarafında organize edilmişti. Esenyurt belki de ilk defa böyle bir kalabalığa ev sahipliği yaptı. CHP nin tam kadro ile bu toplantıya katılmaları önem arz etmekteydi. Zira Faruk Demir’in CHP ne atanıp geri çekilmesinde sonra görev verilen Bülent Kerimoğlu’nun da tekrar değiştirebileceği kulislerde sık sık konuşuluyordu. İstanbul Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Kemal Kılıçtaroğlu’nun bu mitinge katılması halinde Kerimoğlu’nun adaylığı tekrar tartışma konusu olmayacaktı.
Öyle de oldu. İki saat gecikmeli de olsa CHP tam kadro Esenyurt Meydanına gelmişti. CHP de konuşma yapan her yetkili söz arasında Gürbüz Çapan’a övgülerde bulunmayı da ihmal etmediler. CHP’nin toplantısının yapıldığı ve Çapan’a övgülerin geldiği dakikalarda Gürbüz Çapan tarafında Pazar günü yapılması düşünülen mitingin ertelendiği mesajı gelmişti. Adeta uzatılan zeytin dalı yerini bulmuştu gibi CHP lileri rahatlatmıştı. Yine de Çapan’ın alacağı tavır merakla beklenmektedir.
Geçtiğimiz hafta yazdığım yazıda Kerimoğlu’nun ateşten gömlek giydiğini vurgulamıştım. Bir tarafta Esenyurt’da ciddi şekilde örgütlenmiş AKP ve diğer tarafta ise CHP içerisinde henüz giderilmeyen kırgınlıklar. Asıl önemlisi ise Gürbüz Çapan taraftarlarının tutumunda bir yumuşamanın olmamasıdır. Bu tablo karşısında Kerimoğlu’nun rahat olmadığını söylemek gerekir. Kerimoğlu meclis üyeleri arasında yapacağı sıralama ve gelecek olan tepkilerde ayrı bir sancı olacaktır.
Esenyurt hali hazırda görünen tabloya baktığımızda hangi partinin seçimi alacağını kestirmek zor bir ihtimal. Ama şu bilinen bir gerçek ki seçimi hangi parti alırsa alsın çıkaracağı meclis üyesi sayısı muhalefetin sayısından az olacak. Zira CHP-AKP- DTP-MHP hatta SP meclis üyesi çıkarabilir. İktidar olacak olan partinin belediye başkanı çok muhalefetli bir mecliste bu dönemde olduğu gibi sorunsuz kararlar alamayacaktır. Çok sesli ve çok renkli bir yapı ortaya çıkacaktır.
Esenyurt’un siyasi kaderi şu anda Gürbüz Çapan’ın iki dudağı arasındadır. Gürbüz Çapan eğer başka bir partide aday olma konusunda diretirse AKP sorunsuz birinci parti olacaktır. Gürbüz Çapan’ın bu siyasi riski üstleneceğine ihtimal vermiyorum.
Zira AKP’nin kazanması sorumluluğu Çapan’a mal edilecektir. Siyasette uzmanlaşan Çapan bunun tahlilini iyi yapacaktır. Çapan seçmen kitlesini serbest bırakması halinde seçmen kitlesi CHP ve DTP arasında tercih yapaktır. Bu durumda AKP ise kendilerini ciddi şekilde etkileyecek olan MHP ve SP sinin darbesi ile kazanma şansını kaybedebilir.
tuncerdag75@hotmail.com