DERNEKLERİN SİYASALLAŞMASI
Gönderen Fakir - Şubat 17 2009 - 03:32:28
DERNEKLERİN SİYASALLAŞMASI /Necmettin Aslan

Necmettin Aslan Bilindiği gibi sitemizde bir haber yayınlanmış ve Ardahanlıların dikkati çekilmişti.
Derneklerin siyasallaştığı ve dernek başkanı olan kişilerin kendilerine bir yer bulmak için İl, İlçe ve derneklerini kullanarak ve kullandırarak, siyasi emellere hizmet ettiğini hatırlanacağı üzere sitemizde haber konusu yaparak tüm Ardahanlıların duyarlı olması için dikkat çekilmişti.
Evet, zamanı gelmişken isterseniz biraz analiz yapalım ..
Bu kaz geceleri ve dernek gecelerinin neden yapıldığı ve Ardahan'a ne kadar faydası olduğunu gelin hep birlikte tarafsız ve objektif olarak biraz düşünelim ve sesli olarak ta konuşalım.
Bu güne kadar Ardahan İlini ve İlçelerini köylerini kurtarmaya çalışan derneklere bir bakalım, kimler nerde duruyor ve kimler hangi siyasi oluşumun içinde yer almaktadır bir görelim ..
Bilindiği gibi geçtiğimiz yaz Çıldır Derneği’nde, ‘Dernekler gecesi’ olarak bir gece düzenlenmişti.
Düzenlenen gecenin bir dernek gecesinin dışında bir siyasi partinin gecesi gibi olduğu sitemizde haber konusu olmuştu.
Maalesef bizi yanıltmadı. Çıldır’ı kurtarmak için yola çıkan Çıldır Dernek Başkanı ve Yönetimi Çıldır’ı maalesef kurtaramadı ..
Ancak, kendisini ve yönetimde olan kişileri kurtarma çabası içerisinde olarak Çıldırlıları ve Ardahanlıları kullanarak bir siyasi partiden Esenler Belediye Başkanı Adayı olduğu gibi vefalı davranıp, Dernek yönetimini de aynı şekilde meclis üyeleri olarak listeye aldı. Böylece, dernek başkanı olmaktansa siyasi bir kişi olduğunu ispat etti ..
ARVAK .. Yani, ‘Ardahan Vakfı’ adı altında lüks otellerde Ardahan’ı kurtarmaya çalışan vakıf başkanının bir dönem Ardahan Milletvekilliğini de yapmasına rağmen Ardahan’ı kurtaramadı..
Ama bir vakıf kurarak Ardahan’ı kurtarmaya çalışıp, kendisini bir partinin genel merkez üyesi yaptı. Son olarak ta İstanbul/Esenyurt’tan Belediye Başkan Adayı olup, gelen tepkiler dolaysıyla adaylıktan çekilmek zorunda kaldı, çünkü orada sadece saf Ardahanlılar yoktu .. Gerçi sayın vakıf başkanının Esenyurt’ta belediye başkan adayı olduktan sonra geri çekilme nedeni' de sitemizde açık olarak haber konusu oldu zaten ..
Yine bakıyoruz AKYAD Adı altında bir derneğin geçtiğimiz günkü Kâğıthane Toplantısı’nda tamamen siyasi bir partinin gecesini yapılmış gibi bir gece düzenlenip insanlarımızı hap başka platforma çekme çabaları olduğu halkın gözünden kaçmadığı gibi halkın tepkisini çekmiştir.
Yine, HOC-FED Adı altında dernek faaliyeti gösterip sözüm ona Ardahan adı altında dernek çalışmaları yapıldığı görülmesine rağmen, gerçekte hiçte öyle olmadığı görülmüş ve halkın gözünde dernek gibi çalışmadığı da gözlenmektedir. Yukarıda belirttiğim derneklerin dernek olarak çalışma yapmadıkları gözden kaçmadığı gibi siyasi oluşum olarak ortaya çıktıkları tüm Ardahanlılar tarafından artık bilinmektedir.
Gerçek dernek ve dernekçiliğin bu olmadığı artık bütün Ardahanlıların anladığını birilerini ya kendi çıkarları için kullandığı veya bir parti'nin Arka bahçesi olarak kullandığı artık aşikardır ..
Bu ve bu gibi Faaliyetlerin siyasi oluşumlar olduğunu anlayan Ardahanlılar ve tüm metropoller de yaşayan insanlarımızın dernek oyunları ile halkı nelere alet ettiklerini görüp bu gibi faaliyetlere artık itibar etmedikleri gözlenmekte olduğunu görmenin üzüntüsünü yaşıyoruz ..
Gerçek dernekçilik papan derneklerimiz tabi ki bu eleştirilerin dışında olarak kendilerini tenzih ediyoruz.
Ama onlarında bu gibi oluşumları görüp iyi niyetlerini kullandırmamalarını, daha dikkatli olup gerçek dernekçilik yapmalarını tüm Ardahanlıların beklediğini, dernek başkanlığının gönül işi olduğun bir basamak olarak kullanılmamasını bekliyoruz ..
Ve Gerçekte kurulan dernek adına gerçek hizmet yapılmasını bu halkın beklediğini herkesin görmesini, bizlerin de bunu halkın adına takip ettiğimizi belirterek daha dikkatli olunmasını bulundukları ve seçildikleri yeri kendi menfaatlerine siyasi oluşumlara kullandırmamalarını kullandıkları yerde suç işlediklerini bilmelerini istiyoruz ..
Aksi halde bu halkın artık gerçekleri gördüğünü, her şeyi bildiğini ve zamanı geldiğinde bunları yerden yere vuracağını bir daha öyle bir yeri göremeyeceğini bilmelidirler ..
necmettinasl@gmail.com