NEREDEYDİN KERİMOĞLU?
Gönderen Fakir - Mart 12 2009 - 11:04:32
NEREDEYDİN KERİMOĞLU?/Cihan Güner

Cihan Güner, CHP'nin Alevi Belediye başkan Adayına sordu, 'Neredeydin?' Esenyurt Belediye Başkanı Necmi Kadıoğlu, Alevi öğrencinin Esenyurt Belediyesinde çalışan babası Z.K.'yı yanına çağırarak, "Gelecek Gazetesi'nden Cihan Güner, Akşam Gazetesi'nden Ercan Öztürk ve Dr. Yavuz İren provokatördür, onlarla görüşmeyeceksin, bu olayı da bir an önce kapat" talimatını verdi.
AKP'li Zafer Üskül'ün raporuyla ortaya koyduğu Alevi ayrımı, yine bir başka AKP'li Necmi Kadıoğlu tarafından kapatılmak istendi...

***

Sonrasında sivil toplum örgütleri tarafından Salon Seremoni’de düzenlenen protesto toplantısı binlerce ayrımcılık karşıtının katılımıyla gerçekleştirildi.
Protesto toplantısında konuşan Esenyurt Kurucu Belediye Başkanı Dr. Gürbüz Çapan, "Biz kendi yobazlarımızla, bağnazlarımızla mücadele etmeye hazırız. Bu tür olaylara fırsat vermeyin, teşhir edin. Onlara karşı birlik olun. Adlarınız iktidardakiler ve baskı uygulayanlarınki ile aynı ise değiştirin" tavsiyesinde bulunmuştu.
2004 öncesi bir meczup tarafından Alevi düşmanı gibi gösterilmeye çalışan Dr. Çapan, devamla, "Bir taraftan Alevilere iftar veriyorlar, bir taraftan ise Alevi öğrenciye baskı yapan öğretmene sahip çıkıyorlar. Ben sizden direnmenizi istiyorum" diye konuşmuştu.

***

Esenyurt'ta ayrımcı siyasetin mimarı olduğunu hepimizin bildiği CHP Esenyurt Belediye Başkan Adayı Bülent Kerimoğlu ise davet edildiği halde katılmadığı toplantıyı yerel bir gazetede eleştirmiş, düşman tavrını bir kez daha ortaya koymuştu.
Aylarca gündemde kalan "Aleviysen benden çekeceğin var" skandalıyla ilgili herhangi bir açıklama yapmayan, o tarihlerde Esenyurt'a uğramaktan bile çekinen sözde "Alevi" temsilcisi politikacımız, Yeni Umut Gazetesi'ne verdiği röportajda, Alevilik karşıtı öğretmene tepki göstereceğine, düşmanlığının dozunu artırarak Dr. Gürbüz Çapan'ı mahalle baskısı yaratmakla itham ediyordu. Alevi - Sünni ayrımına tepki koyanları provokatif davranmakla suçlayan Kerimoğlu, toplantıyı düzenleyen Erenler Eğitim Vakfı'na da "Çapan'ın sözcüleri bunlar" diye sataşmıştı.

***

Bugün geldiğimiz nokta itibariyle, 2004 yılında başlayan Alevi furyası, şimdilerde Kürt, Türk, Göçmen, Çingene ayrımı olarak karşımızda utanç abidesi şeklinde duruyor.
Sorumlusu ise CHP'nin adayı...
DTP'yi (HEP'i, HADEP'i, DEHAP'ı) yıllardır "Kürt milliyetçisi" olmakla suçlayanlara; CHP'yi Aleviliğin, AKP'yi Sünniliğin, Saadet'i İslamcılığın, MHP'yi Türklüğün temsilcisi olarak eleştirenler eklendi.
Yıllardır iç içe, yan yana, kol kola, barış içinde yaşadığımız, kimsenin kimseye dinini, dilini, ırkını, mezhebini sormadığı Esenyurt'umuzda Kerimoğlu'nun 2004 yılındaki çıkışı sonrası alt kimlikler konuşulmaya, aynı alt kimliğe mensup olmayan insanlar arasında bile diyalog bozulmaya başladı.

***

2004 hezimeti sonrası 4yıl boyunca Esenyurt'a uğramayan, Esenyurtlu'nun sorunları ya da sıkıntılarıyla ilgilenmeyen, AKP zulmünün ezdiği Esenyurt'a dair hiçbir cümlesi olmayan Bülent Kerimoğlu'na buradan sormak istiyorum...
Neredeydin hemşerim?
İnsanlar mücadeleleri uğruna dayak yerken, küfür işitirken, aşağılanırken, hakarete uğrarken neredeydin?
Alevi olduğun için politikanın sana hak olduğunu iddia ettiğin günlerden sonra... 2004'ten sonra Esenyurt talan edilirken neredeydin?
Parklarımız satılırken, Uğur Mumcu adı Osmanlı ile değiştirilmek istenirken neredeydin?
Nazım Hikmet heykeli yerinden kaldırılırken, dahası çalınırken neredeydin?
Muhalif gazeteciler milyarlarca liralık tazminat davalarıyla boğuşurken, yazdıkları uğruna tartaklanırken neredeydin?
Demokrasiyi işaret eden üçlü kompozisyon Atatürk heykeli Cumhuriyet Meydanından kaldırılıp belediyenin otoparkına sürüklenirken neredeydin?
Deniz Gezmiş Caddesi tabelasına onlarca saldırı olmasına ve hatta çalındığı iddia edilen tabelanın parçalanmış halde belediye bahçesinde görüntülenmesine rağmen sesin çıkmadı. Neredeydin?
Esenyurt Belediyesi zabıtaları Yenikent'teki aileye linç girişiminde bulunduğunda neredeydin?
Kürtlerin Kürtlüğüyle, Alevilerin Alevilikleriyle, Çingenelerin Çingenelikleriyle yargılandıkları ve horlandıkları günlerde neredeydin?

***

Yoktun...
Bugün de bizim için yoksun...
5 yıl sonra "Selamünaleyküm, ben geldim" ile kabul göreceğini sanıyorsan...
Yoksun...
Yok sayıyorum seni...
Ve sen, özeleştiri vermediğin her gün, her dakika daha bir yok oluyorsun.
Seçimi kaybetmek için elinden geleni ardına koymadığın bugünlerde...
Yokluğun AKP'ye, AKP'nin sureti CHP'ye hayırlı olsun.
Kaynak: www.yeniumut.net