Seçim adil olmayacak ..
Gönderen Fakir - Mart 20 2009 - 04:14:32
ESENYURT'DA SEÇİM ADİL OLMAYACAK/Tuncer DAĞ

Tuncer Dağ Esenyurt siyaseti üzerine görüşlerini belirten Tun cer Dağ "Esenyurt'da adil bir seçim yapılamayacaktır" dedi.
Esenyurt'da AKP'nin maratona şanslı başladığını söyleyen Dağ "AKP iktidarın nimetlerini sonuna kadar kullanarak seçime adım farkıyla hazırlanıyor. AKP'nin en fazla iddialı olduğu ilçelerden bir tanesi de Esenyurt'dur. Esenyurt'da birbirinde güçlü rakipler yarışmaktadır. Ama en rahat olan da AKP Adayı Necmi Kadıoğlu'dur. Kadıoğlu ev ev dolaşmıyor, sokağa çıkmıyor, işyerlerini ziyaret etmiyor. Kadıoğlu esnafı, dernekleri, mahalleliği yanına çağırıyor. Belediye Kültür Merkezi şu günlerde sadece AKP ye ev sahipliği yapıyor. Grup grup tüm seçmenleri Kültür Merkezi'ne çağırıyor, söyleyeceğini söylüyor çekip gidiyor.
Toplantıya katılanlara önceden danışmanları aracılığı ile ön şartta koşuyor. Şartları; Önce Kadıoğlu konuşacak ve soru sormak yasaktır. İki şartı kabul etmeyenlere tavizde yok.. Zira adamcağız işini garantiye almış. Çok çalıştığı için mi? Hak ettiği için mi? Elbette ki hayır." dedi.
Esenyurt'da hayali seçmenlerin olduğunu vurgulayan Tuncer Dağ "Türkiye'deki mevcut nüfusun % 60,63 u, İstanbul'daki mevcut nüfusun % 58,90 u ve Esenyurt'da ki mevcut nüfusun % 67,76 sı seçmen konumundadır. Esenyurt, İstanbul ve Türkiye ortalamasının 7 puan üstünde bir seçmene sahiptir. Esenyurt'da 16.840 seçmen hayalidir. 355.000 nüfusu olan Esenyurt'un 240,576 seçmeni bulunmaktadır. Türkiye'de 100 kişide 60 kişi, İstanbul'da 100 kişiden 58 kişi ve Esenyurt'da 100 kişiden 67 kişinin seçmen olması gerçekleri ortaya koymaktadır. Bu tabloya bakıldığında Esenyurt'a seçmen nakli yapılmıştır. Seçmen olmayanlar yaşamış olduğu bölgede kalmıştır" dedi.
Güvenlik nedeni ile Esenyurt'da gelen güvenlik mensuplarının Esenyurt seçimini etkileyeceklerini söyleyen Tuncer Dağ "Çok sayıda güvenlik mensubunun İstanbul'un belirli bölgelerine nakil edileceği iddia edilmektedir. Bunların başında da Esenyurt gelmektedir. Esenyurt'a 10.000 dolayında güvenlik mensubunun görevli olarak getirileceği, bu güvenlik mensuplarının da görev yapacakları bölge de oy kullanacakları dikkate alındığında durum ortaya çıkmaktadır. Görevlilerin kullanacakları oy seçimin seyrini değiştirecektir. Bu güvenlik güçleri siyasi otoritenin yönlendirilmesine maruz kalmamalarını umarım" dedi.
Esenyurt Belediyesi tüm imkanlarını seçim için kullandığını söyleyen Tuncer Dağ "Necmi Kadıoğlu'nun son günlerde kumanya ve nakdi yardımları artırarak devam etmektedir. Özellikle yerel dernekler kullanılmaktadır. Yerel Derneklere yönelik maddi destek Necmi Kadıoğlu'nun hanesine oy olarak yansımaktadır. Başta Esenyurt Kültür Merkezi olmak üzere belediyeye ait mekânlar seçim boyunca kullanıma açıldı. Seçmenler guruplar halinde burada ağırlanıyor. İkramlar burada yapılıyor. Kadıoğlu ciddi bir finansal destek almaktadır. Esenyurt Belediyesi ile iş yapan müteahhitler başta olmak üzere birçok kurum ve kuruluş seçim propaganda giderlerini karşılamaktadır. Esenyurt'daki seçimin galibi kim olursa olsun adil bir seçimin olmayacağını söylemek gerek" dedi.