Bir Süvari
Gönderen Fakir - Mart 21 2009 - 14:23:54
Bir Süvari Gözüyle 1968’li Yıllarda ARDAHAN

Bir zamanlar Ardahan .. 1966-1968 yılları arasında askerliğini Ardahan da yapan Tokat’lı Hasan Asıltürk, Ardahan’ı hala unutamadığını dile getiriyor. Tokat ili Yeşilyurt ilçesinde ikamet eden Hasan Aslıtürk ile Anadolu Ajansı Yeşilyurt Temsilcisi Ramazan Sarıcan küçük bir söyleşi yaptı.
Samimi ve sıcak bir sohbet havasında geçen söyleşide Hasan Aslıtürk 2 yıl askerlik yaptığı Ardahan hatıralarını tekrar yaşadı. Soğuk bir mart akşamı AA temsilcisi Ramazan Sarıcan’ı evinde misafir eden Hasan Aslıtürk ile bir yandan çaylar yudumlarken bir yandan sohbete başlandı. Sorulan her soruda gözleri dolan Aslıtürk hem anlattı, hem de çok sevdiği Ardahan’a doğru daldı gitti…

**İŞTE O RÖPÖRTAJ

R.S - Merhabalar Hasan Bey, bizi kabul ettiğiniz için çok teşekkür ederiz öncelikle kendinizi bize biraz tanıtır mısınız?

H.A - Merhabalar Ramazan Bey, hoş geldiniz. Ben de size ve sizi benimle röportaj yapmak için gönderen sayın Kaymakamımız Salih Altun beye çok teşekkür ederim, ben 1946 Tokat ili Yeşilyurt ilçesi doğumluyum ve halen Yeşilyurtta ikamet ediyorum.

R.S - Hangi yıllarda Ardahan da Askerlik yaptınız?

H.A - 1964 yılının Mart ayının 18’inde Tunceli ili Hozat ilçesine askere gittim. Acemiliğimi orda yaptıktan sonra Kars iline dağıtım oldum. Kars’ta çok fazla kalmadan Ardahan’a verdiler. Ardahan’da tam 20 ay kaldım 4 ayda Hozat’ta acemi birliğinde kaldım toplam 24 ay yaptım. Askerliğimi süvari olarak yaptım hatta atımı da şahsıma ait almıştım.

R.S - O yıllarda asker gözüyle Ardahan’ı anlatır mısınız?

H.A - Ardahan çok güzel bir yer haklı da aynı derece güzel iyilik sever bir halk. Bizleri yeniden askere alsalar ben yeniden Ardahan’a giderim, (bu sırada derin bir iç çekti ve sonra devam etti.) Benim askerlik zamanımda Ardahan Kars’a bağlı ilçeydi ama şimdi il oldu. 2 ay kadar kamera yaylasında atları otlatmak için kaldım. Eski ismi Pişazgom yeni ismiyle Kazlıköy’ün yaylasında da kaldım. (Hasan Aslıtürk bunları anlatırken bir taraftan da fotoğraf albümünün sayfalarını teker teker çeviriyordu. Sanki her sayfada o günleri tekrar yaşıyor gibiydi) Hanak ilçesi ile Sazğara köyünün ortasında geniş bir arazi vardı ve arazi davalı olduğu için orada kaldım bir süre. Bu süre içinde o köylüler bizlere çok iyi baktılar babamın evi gibi rahat ettirdiler. İyiliklerini hiç unutmadın Allah onlardan razı olsun.

R.S - Peki Hasan Bey, Yazılı ve Görsel basında Ardahan’ın ismini duyduğunuz anda neler hissediyorsun veya aklına ilk gelen şeyler neler oluyor bizlerle paylaşmak ister misiniz?

H.A - Ben her akşam fırsat buldukça Vatan TV’yi izlerim. Orda Ardahan’ın ve tüm kazalarının programları var sürekli onları izliyorum. Geçenlerde Sulakyurt eski ismi Sarzeplilerin bir programı vardı Alagöz köyü ile de ilgili yayın çıktı hemen ordaki tanıdıkları arayıp şu an sizleri izliyorum Vatan TV’de deyince ne kadar sevindiler, biz de aynı kanalı izliyoruz dediler, Askerden geleli 41 yıl 3 ay oldu şimdi oralara gitsem burada gördüğüm ilgiyi orda da görürüm bundan hiç şüphem yok.

R.S - Unutamadığınız anılarınız oldumu, anlatmak istermisiniz?

H.A - Hiçbir anımı unutmadım ama bunlardan birini sizlerle paylaşayım. At yokuşu olarak bilinen bir mevkiden bize bir ihbar geldi. Orda bir çocuğu öldürmüşlerdi. İki kişi süvari olarak oraya gitmiştik o çocuğu orda bulunca hiç aklımdan çıkmıyor daima gözümün önüne gelir o anı hiç unutamıyorum. (Hasan bey bu sırada arkasına yaslanıp çayından bir yudum daha aldıktan sonra anlatmaya devam etti.) Bir de kamera yaylasının sularını hiç unutmuyorum. Erzağımız bittiği zaman Sarzepli İsmail ağa vardı, o zamanlar otobüs yok taksi yok onun eski bir kamyonu vardı onunla bize erzak getirirdi Allah razı olsun.

R.S - Oralarda tanıdıklarınız var mı, var ise isimlerini hatırlıyor musunuz ve onlarla haberleşebiliyor musunuz?

H.A - Yavuz Mostura vardı. Soy isimlerini hatırlayamadığım Pişazgomlu Nurettin emmi vardı, biz ona Nurittin abi diye hitap ederdik. Salman emmi vardı , Seddar emmi vardı bunlar yaşlı kişilerdi bizlerle bayağı bir ilgilenirlerdi. Eğerki ölmüşlerse Allah bol bol rahmet eylesin yaşıyorlarsada Allah sağlık sıhhatler versin. Telefonla görüştüğüm kişiler muhakkak var Alagöz köyünden Nizam vardı Kadir Taçyıldız, Büyükarziyen’de Osman Aydın, Ali Rıza Aydın, Ömer Aydın, Mahmut Uygur, Aziz Işık vardı, hala da görüşürüm, hatta 5 yıl oldu Ardahan’a gittim geldim tüm tanıdıklarla tek tek görüştüm beni hemen tanıdılar sağ olsunlar. Ardahanlılar çok vefalı insanlar.

R.S - Hasan amca,sayın Kaymakamımız Salih Altun da Ardahan’lı ve ilçemizde 2 yıldır görev yapıyor. Kaymakamımız hakkında söylemek istediğiniz bir şeyler var mı?

H.A - Tabiî ki var… Sayım Kaymakamımızla geçen yıl tanışmıştık. Kaymakam beyimizin Ardahan’lı olduğunu öğrenince çok sevindim onu bir 23 Şubat günü ziyarete gitmiştim malum bilirsiniz, 23 Şubat Ardahan’ın kurtuluş günü olarak kutlanır. Kaymakam beyimiz benim bu ziyaretim karşısında çok mutlu oldu ve duygulandı. Bu 23 Şubat’ta gene gittim Ardahan’ın kurtuluş günü dolayısıyla kutladım, çayını içtim sağ olsun çok iyi birisi halkımız da kendisinden çok memnun biz de. Bana bazen soruyorlar Kaymakam bey’in memleketinde askerlik yaptın diyorlar. Halkımız da gerçekten sever sayın kaymakamımızı Allah ondan razı olsun. 41 yıl önce askerlik yaptığım memleketten birisinin benim memleketimde kaymakamlık yapması beni çok duygulandırdı, ben Kaymakamlığa gittim zaman oradaki tüm görevlilere benimle özel ilgilenmeleri için talimat verdi sağ olsun var olsun…

R.S - Son olarak Ardahan halkına ve Ardahanlılara mesajınız var mı?

H.A - Ben askerden geleli 41 seneyi geçti ama oraları hala unutamadım gene gidip görmek isterim . Sağ olsun sayın kaymakamımızda bana söz verdi beni bu yaz Ardahan’a gönderecek inşallah vakti müsait olursa kendisi de gelecek inşallah. Oraları tekrardan göreceğim. Şimdiden teşekkürlerimi bildirir. Ardahan halkına da bolca selamlarımı söylerim, hepsinden Allah razı olsun, Ardahan benim de memleketim.

Yazarlarımızı okuyormusunuz?
Kaymakam beye mektup ..

Ardahanlı kaymakam, bir zamanlar Ardahan'da askerlik yapan Hasan emmi ile birlikte görülüyor .. Sevgili Kaymakam hemşerim Salih ..
Öncelikle Ardahan'a, görev yaptığın Tokat/Yeşilyurt insanlarına ilgin ve alakan için teşekkür ederim.
Senin bu güzel çalışmalarını görüp, öğrendikçe bir Ardahanlı olarak çok mutlu olduğumu, bir o kadar da gurur duyduğumu bilmeni isterim.

*Sevgili Salih Kaymakam;

Gecenin bu saatinde, yani 05.05 bana gelen mesajını aldığımda, yerel gazetemi yapıyordum, senin ve binlerce insanın okuduğu sitemi yeniliyordum.
MSN'ne ye gelen mesajları kontrol ettiğimde 5. sayfamı dolduran, bir o kadar da gözlerimi dolduran, senin tarafından gönderildiğini gördüğüm, o eski Ardahan'ın anılarını okudum.

Sevgili Salih Kaymakam..

Öncelikle sitemizde de takip ediyorsan, sitemizin sağ köşesinde ve MAKALELER linkinde bulunan, 'Ardahan Öykülerini' yayınlarken hep ağladığımı ve içimin dolup, taştığını bilemeni isterim.
Buna neden ise tarihi, kültürü adeta kayıp olan, bir müzesi bile bulunmayan Ardahan'ı mın geçmiş yıllarına ait fotoğraf, anı, belge ve bilgilerden çok yoksun olduğunu bir Ardahanlı olarak bilmeni ve biz yeni nesil Ardahanlıların resmi kayıtların dışında Ardahan'ın o eski yılarını yeni nesillere, geleceği taşımak zorunda olduğumuzu his etmemiz gerektiğini düşünüyorum ..

*Sayın kaymakam ..

Bu nedenle; Sitemizde, 'Ardahan Öyküleri' başlığıyla yazılar yazan Yaylacıklı Tapucu Şero amcamızın oğlu öğretmen, Yalçıner Yılmaz gibi hepimizin Ardahan'ın geleceğini olduğu gibi, geçmiş tarihinide bulup, ortaya çıkarmak ve geleceğe taşıma görevini üstlenmeliyiz diye düşünüyorum.

İşte senin bulup, bana gönderdiğin ve bir kez daha o güzelim anı ve fotoğraflarla gözümü, gönlümü doldurduğun, 'Bir Süvari Gözüyle 1968’li Yıllarda ARDAHAN' adlı röportaj gerçektende büyük bir kayıt ve belge olduğunu bilmeni isterim.
Ve sana bir kez daha teşekkür ettiğimi de söylemek isterim.
Bu ve buna benzer daha güzel çalışmalarla yeniden buluşmak ve de mektuplaşmak umuduyla, başarılarının devamını diliyor, senin gibi burada ki genç kaymakamlarımız, tecrübeli vali, savcı ve de yöneticilerle daha güzel bir ülke, bir Türkiye, kayıp tarihinin yeniden yer yüzüne çıkarılmış bir Ardahan ümidiyle hoşçakal ..

**NOT: Sayın kaymakam ..
Ardahan'da askerlik yapan ve o güzel anılarını Hasan emmi ile onunla röportaj yapan gazeteci arkadaşa da teşekkür ettiğimizi kendilerini iletmeni ve Hasan emmi ile birlikte önünde fotoğraf çektiğiniz Atatürk portresinin yerine Ardahan'ın Damal ilçesinde her yılın 15 Haziran ve 15 Temmuz günleri ortaya çıkan, Atatürk kadar doğa harikası Atatürk siluetini asmanı da bir Ardahanlı olarak önerir ve de isterim ..
*Fakir Yılmaz/Gazeteci