NEWROZ-NEVRUZ
Gönderen Fakir - Mart 21 2009 - 14:27:44
NEWROZ-NEVRUZ /Tuncer DAĞ

Tuncer Dağ Yıllar önce iletişim araçlarının olmadığı ilkel bir yaşamın hüküm giydiği yıllarda Zemheri (Ocak ) ve Gucuk (Şubat) zor ve zahmetli geçerdi. Mart ayının gelmesi ile gözlerimiz leyleğin gelişini gözlerdi. Leylek 7 Mart günü tarına iner laklaklardı. Azgın kediler dışarı çıkar damların üstünde tür atar miyavlar eş ararlardı. Mart ayının ortalarına doğru ot yığınlarında kesilen tarların dibi ve mereklerdeki samanların artığı kalırdı. Babalarımızın üstünde titizlikle durduğu ve fersiz kalan hayvanların nafakası olan otları samanları alır damın üstüne çıkarır yakardık. Çocuklar ateşin etrafına toplanır “ECUK CUCUK DIŞARI HAYIR BEREKET İÇERİ” diyerek yanan ateşin parçalarını damın bacasında içeri atardık. Annelerimiz sarı kırmızı yeşil valaları 21 Mart için saklar boynumuza sararlardı. Efsanesi atalarımız tarafında bilinen bir bayramdı 21 Mart günü.
21 Mart yasaksız sorunsuz kutlanırdı o yıllarda. Zaman geçti teknoloji gelişti. Evlere radyo televizyon girdi. Böylelikle ecuk cucuk dediğimiz newroz (nevruz) yasaklar listesine girdi. Bir zamanlar hayvanlarının nafakasına kızan azar azar nevroz ateşini yakmak için ot saman veren babalarımız bu defa “Aman oğlum çabuk ateşi söndürün jandarma gelir” demeye başladılar. Bizlerde anlamamıştık jandarmanın bu ateşle ne alakası var. Neden yasakladılar.
Zamanla o damların üzerinde yaktığımız ecuk cucuk ateşi ve boynumuza sardığımız kırmızı sarı yeşil valalar bölücülük damgasını yedi. Okuma yazma bilmeyen, televizyon radyo yüzü görmeyen, belki de hayatında ilçesine bile gitmeyen atalarımız bölücümüydü acaba…
Türkiye yasaklar listesinde olan Newroz (Nevruz) u 1990 lı yıllarda sonra bayrama dönüştürdü. Malum bu bizim her zaman yaptığımız bir alışkanlık. Aynen sürgüne gönderdiğimiz Nazım Hikmet gibi, sürgüne gönderdiğimiz Ahmet Kaya gibi. İdam ettiğimiz Denizler Yusufler Hüseyinler gibi. İdam sehpasına gönderdiğimiz sonrada anıtını yaptığımız Menderesler gibi. Önce kabullenmeyiz sonra “SEN HAKLISIN ÖZÜR DİLERİM” deme alışkanlığı gibi. Ama Newroz (Nevruz) ne hikmetse paylaşılamayan bir bayram oldu. Kürtler yıllar boyu bu bayramı kutladılar. Türkiye önce yasaklar listesine aldı. Sonra da “Benim Bayramımdır” dedi.
Varsın bu bayram herkesin olsun yeter ki kan akmasın. Türk, Kürt, Azeri, Çerkez, Zaza, Laz her toplum, her dil, ırk, mezhep bu bayramı kutlamalı. İster adı Newroz ister nevruz olsun ne fark eder ki. Eğer sorun “w” harfi ise varsın dünyanın olsun. Bize fazla gelir zaten 29 harf bize yeter 30 olursa kıyamet kopar… 21 MART 2009