GÖLELİLER NE YAPIYORSUNUZ!
Gönderen Fakir - Mart 21 2009 - 14:34:31
GÖLELİLER NE YAPIYORSUNUZ!/Tuncer DAĞ

Tuncer Dağ Seçimlerin maratonunun son haftasına girdiğimiz şu günlerde siyasiler var güçleri ile çalışmakta ve son kozlarını kullanmaktadırlar.
Göçmen toplum olmamız nedeni ile yerel siyaset siyasi ideolojinin önüne geçmektedir. Siyasilerde bu kozu iyi kullanıyorlar. Yerel Dernekler siyasetin birer basamağı olarak rollerini oynuyorlar. Oysa onlara biçilen görev yerel kültürlerini yaşatmak, sosyal ve kültürel manada dayanışma içinde olmaktır. Ayrıca kendi üyelerini siyasi manada desteklemekte olsa bile her yörede birçok siyasi partide adayların olduğu derneklerin durumu tam bir komedi havasına döndü. Birçok dernek başkanı ve yöneticisi her siyasi parti adayı ile kare kare resim çektirmekte ve gazetelerde şu dernek şu adaya destek vermekte haberler çıkmaktadır. Belki de o siyasi partinin bir senaryosu da olsa dernek başkanlarının bunun farkına varmaması da düşündürücüdür.
Her toplum ve yöre belediye başkanının kendi yöresinde olmasını ister. Yöresinde Belediye Başkanı adayının olduğu bir derneğin farklı bir yöre adayını desteklemesi dernek başkanının çıkarlarına hizmet etmekten başka bir şey olmadığını kabul etmek gerek.
Geçtiğimiz günlerde birçok gazetede ve haber sitelerinde “Gölelilerden AKP li şu meclis üyesine destek” haberlerinin yazılması başta Göleliler olmak üzere birçok insani rencide ettiğini kabul etmek gerek. Özellikle bu resim karesinde olan eski başkan ve yeni yöneticilerin olması ise düşündürücüdür. Esenyurt’da 18.000 seçmeni bulunan Göleliler bu seçimlerde istikrarlı bir tablo sergiledikleri ve 12 Eylül öncesinin ruhunu yaşatmaya çalıştıkları söylenmekteydi. Oysa son çıkan haberlerdeki tablo hayal kırıklığı yaşattı. Eğer yerel siyaset yapılacaksa, eğer siyasi parti gözetmeksizin kendi bölgesindeki adaylar desteklenecekse işte Tuncer Bakırhan kendisi Karslı annesi Göleli. Adam gibi de adam. Duruşu ve kişiliği 12 Eylül öncesinin Göle’sine de uygun. İşte Bülent Kerimoğlu. Ardahanlı. 12 Eylül öncesinde ismini dağlara taşlara yazdığımız bir partide aday. İşte İşte Taner Uluğ. Karslı. Hemde özbe öz halk çocuğu. Madem başa oynuyorsunuz buyurun adaylarınız. Madem yıllardır özlemini çektiğiniz her defasında 18.000 oyumuz var adayımız Göleli olmalı deyip durdunuz hiç bir dönemde bunu başaramadığınıza göre hiç olmazsa başları oynayın. Başta olan hemşerilerinizi destekleyin. Bölgemizde ki saygın isimlerin caddelere verilen isimlerinde rahatsız olan biri ile aynı masayı paylaşıp poz vermeniz ne kadar dernekçilik anlayışınız ile örtüşüyor anlamış değilim. Her defasında “Bizi dikkate almayanlara dersini vereceğiz “ diyorsunuz. Bende olsam fazla dikkate almam. Neden mi? Eğer Göleli önce başa oynayacak sonra ikinciliğe hatta dokuzunculuğa tav olacaksa, eğer Göleli yönetici her siyasi partiye mavi boncuk uzatacaksa, eğer Göleli her mahallede birkaç tane muhtar adayı çıkaracaksa, eğer Göleli birbirlerini tahammül edemeyecekse, eğer Göleli seçildikten sonra önce ikinci adam olacak sonra da beşe kadar inecekse buna gıkı bile çıkmayacaksa, eğer Göleli her ortamda Göleliyi alt edecekse bende Gölelileri fazla dikkate almam. Derneklerin görevi önce kendi toplumunun menfaat ve çıkarlarını korumaktır. Eğer bundan aciz iseniz bırakın bu işi. Toplumun kaderi ile oynama hakkını kimse size vermedi. Değerlerini önemsemeyen insanlarla aynı masayı paylaşma görevi size verilmedi. Daha birkaç ay öncesine kadar yapacağınız geceyi iptal etmeye çalışan ve aynı zihniyet değimlidir. Gölelileri terörist ilan eden aynı zihniyet değimlidir. Ayrıca sadece Göleli Meclis Üyeleri AKP demi var…. Sakın bu ucuz hesaplarla toplumun karşısına çıkmayın. Bunun hesabını vermek kolay olmazsa gerek. Bu senaryoya kılıf uyduracaksınız biliyorum… Ama o dikiş yama tutmaz.. 21.03.2009