Seçim ve İzmir ..
Gönderen Fakir - Mart 25 2009 - 07:56:27
SEÇİM ve İZMİR FARKI/Sezer Nişancı

Sezer Nişancı Yer kirliliklerine bir de gürültü kirliliği eklenmekte bu aralar.
Tüm şehirlerde olduğu gibi benim şehrimde de elbet seçim olacak. Bir telaştır aldı gidiyor… Yanlış anlaşılmasın telaş bende değil. Partililerde, adaylarda, bir de onların fanatiklerinde tabii ki.
İyi de hastası var, yaşlısı var, bebesi var. Düşünen kim?
Konvoy olmuşlar, trafiği aksatmışlar, gelişigüzel araçlarını parketmişler kimin umurunda öyle değil mi?
Söyleyeyim: Benim umurumda.
Bu dönemde bile beni rahatsız eden, bu dönemde beni düşünmeyen hiçbir partili benden yarım oy bile alamaz.

Mesela sabah uykumdan fırlıyorum mehter marşıyla. Otobüs durağına parkeden ampullü! Seçim araçlarından dolayı otobüsüm durağa yanaşamıyor ve ben kaçırıyorum bineceğim otobüsümü.
Sokaklara astıkları bayraklara bakıyorum sonra: kaç defter, kaç kitap parası bu, kaç fakirin sofrası acaba? diye geçiriyorum içimden.
Kâğıt sektörü dolar ve euroyla yerle bir olmuşken, seçimler olmasa ne basacaklardı, o sektör çalışanları ne yiyecekti? Bir yandan kızarken görselimi kirlettikleri için, bir yandan da iyi oldu diyor iç sesim. Birileri para kazanmalı mutlaka.
İyi de bizler basın yoluyla duyurulmuş mitinglere katılıp, radyo ve televizyon ekranlarından dinlediklerimizle, aklımızın erdiği, gözümüzün gördüğünü seçemiyor muyuz yahu? diye gene bir galeyan yaşıyorum.

Gözümün gördüğü dedim de aklıma geldi. İşte İzmir, işte sosyal demokrat! İnsanlar, dediğim-denecek bir mitinge şahit oldum bugün. (22 Mart 2009) İzmir Gündoğdu meydanına sadece parti merakımdan değil, İzmirliyi görmek için, katılımı anlatılanla değil, gözlerimle görmek için gittim. Oyy dedim oy! Bu ne güzelliktir? Geceden beri yağan aralıksız sağanağa rağmen ve hala devam eden yağmura rağmen, yüz binlerin buluştuğu, tek yürek tek ses olduğu İZMİR'e seslendim: İşte bu benim şehrim. Türkiyemin aydınlık yüzü.
Batlısı, doğulusuyla, her din, mezhepten insanıyla, işte bu benim şehrim. Kardeşliğin yüz akı. Seni seviyorum İzmir.

Aklım 29 Mart gecesinde şimdi ..

Bildiğim bütün duaları sıralıyorum tencereme soğan doğrarken.
-Allah'ım, namerde muhtaç etme ülkemi. Kulunu insan yerine koymayan, ona insanca yaşam koşullarını sağlamayanlara muhtaç etme. Haram yiyenle karşılaştırma bizi. Harama el uzatanla hiç ..
Yetim hakkına ekmek doğrayandan uzak tut bizleri.
Huzur ve barış gelsin ülkeme. Kardeşlik kazansın. Refah olsun dört bir yanım. Bereket gelsin toprağıma.
Aydınlık kazansın.