KOLAY MIDIR ..
Gönderen Fakir - Mart 31 2009 - 04:33:38
KOLAY MIDIR İZMİR'İ ALMAK ?/Sezer Nişancı

Sezer Nişancı Daha önce bir yazımda da yazmıştım. Sayın başbakan İzmir'i istiyorum demiş de , seni istiyorum! diyememişti bir türlü.)))
Kedi ulaşamadığı ciğere mundar! dermiş ya, baktı ki olmuyor, Gavur! da deyiverdi İzmir'liye. Çıktı ağzından bu söz, duydu tüm ülke.
Konu benim, bizim ne kadar gavur veya Müslüman olduğumuz değil elbette.
Defalarca dedim, herkes dedi ki "İzmir'li olmak için, burada doğmak şart değildir" İzmir'li olmak martılara gevrek atmaktır. Bölüşmektir karabataklarla iyotu. Nereli olursan ol, yürüdün mü bir kez kordon boyunda, buluştun mu bir kez saat kulesi altında, tescilli İzmir'li oldun bitti, gitti. Özgürlüğün kalesidir İzmir.

İzmir'i almak değil, İzmir'den kız almak ne meşakkatli iştir bilir misin sen sayın başkanım?
Başka yörelerdeki gibi başlık parası değildir İzmirlinin derdi. Çeyiz çimen hiç değil.
Kızı isteyen adama bakarlar adam mı? diye önce. Ne iş yapar, derler?
Çok parası olması dert değildir kız babasına. Helal mi kazanır, ona bakar.
Damat adayında şartlar ararlar… Kavgacı olmayacak, küfürbaz olmayacak.
Fazla malı oldu mu sorarlar adama mesela, nerden buldun? diye. Tok gözlü olacak ve de bonkör. Kibar olacak. Nazik olacak. Belediye otobüsünde hiç tanımadığı birine para yerine geçen kartını okutacak ve teşekkürü, kibarca "önemli değil" diye geçiştirecek adamlar arar İzmirli. Adam gibi adamlar kısacası.
Tek başına karar vermez kız anası babası. Bu cevaba evet! diyecek, Agop amca ve Maria teyze de vardır. Komşuların onayı olmadan olmaz bu iş.
Sonra, 'meltem esmez hep burada. Bir lodosu vardır ki, ne oldum ben?' dedirtir adama. Alaşağı eder bir anda her şeyi. Göz gözü görmez olur . Şaşar da kalır İzmirli olmayan.

2009 Yerel seçimleri, gördüğümüz üzere İzmir-AKP savaşı olarak başlamıştır ve İzmirlinin ezip geçtiği bir üstünlükle sonlanmıştır. Aynen beklediğimiz gibi.
Bütçeden pay almadan, kendi yağıyla kavrulan İzmir'de öyle Hollanda'dan getirilmiş milyon euroluk laleler yoktur. Çayır çimen, martı yosun bizimdir. Yeter o bize. Yatırım otoyollaradır. Yatırım Metro, liman, okul, köprüleredir. Daha çağdaş, daha yaşanabilir kılmaktır şehrimizi. Bu yapılmaktadır ve gözümüz görür ki haram -hile karışmaz bu işe.

Yolun açık olsun Aziz Başkanım. Yolunuz açık olsun ilçe belediye başkanlarım.
İzmir'de İzmirli gibi yaşamak bir ayrıcalıktır. Sizler hep dik durun ki bizlerin başı eğilmesin dosta düşmana karşı.
Tüm yüreğimle duyumsuyorum, bu zafer hepimizin. İzmir'iyle el ele aydınlık yarına yürümek dileğiyle, benzer yazıları defalarca yazabilelim derim ben.
Yazmalıyız.

30 Mart 2009 İzmir