Mahküm olduk yine ..
Gönderen Fakir - Mart 31 2009 - 07:01:09
YİNE AKP YE MAHKÛM OLDUK/Tuncer DAĞ

Tuncer Dağ Bir seçim daha arkada bıraktık. Öyle bir seçim oldu ki tahminleri alt üst etti. Sürpriz olan ise Beylikdüzü İlçesinde AKP nin çıkışı ve Esenyurt'da DTP nin ise beklediği sonucu alamaması oldu.
Esenyurt'da 240.000 seçmenin 195.980 i sandığa gitti. 44.000 dolayında seçmen sandığa gitmedi. Bir nevi bu sonucu da sandığa gitmeyenlerin zaferi olarak değerlendirmek gerek. Esenyurt'da kilit noktasında olan Çapan gurubunun CHP yi açık olmasa da destek verdikleri görülmektedir. AKP tüm seçmenlerini kontrol altına alarak seçim sandığına götürdüğü diğer partilerin ise seçmenlerine sahip çıkamadığı görülmektedir.
Esenyurt'da AKP yi başarıya götüren etkenlerin en önemlisi ise DTP'nin Esenyurt meydanında yaptığı ve on binlerce insanın katıldığı miting idi. Bu mitingi Kadıoğlu kendi lehine çevirerek yapmış olduğu anti propaganda ile halka sarmış olduğu yersiz korku idi. Kadıoğlu "ben gelmezsem PKK gelecek" şeklindeki propagandası seçimin seyrini değiştirmiş oldu. Ayrıca Kadıoğlu CHP yi de aynı silah ile vurdu. Bülent Kerimoğlu'nun "Bana oy vermezseniz DTP ye verin" şeklindeki açıklamasını da Kadıoğlu iyi kullandı. CHP DTP ye yardım ediyor diyerek CHP ye oy verecek olan muhafazakâr kesimi de kendi saflarına almıştır.
Esenyurt'da hayâlı konumda bulunan 17.000 e yakın seçmen de AKP'ye nefes aldırmıştır. Seçim öncesi dağıtılan kumanyalar, kömür, nakdi yardımlarda seçim rüşveti olarak Kadıoğlu'nun hanesine yazılmıştır.
Esenyurt bir beş yılı daha padişahlık rejimi ile yönetilmeye mahkûm edildi. Bunun sorumlusu AKP değil. AKP görevini yerine getirdi. Bir sorumlu aranacaksa bu da muhalefet ve doğal olarak da sandığın gerçek sahipleri olan halktır. Esenyurt'da zorlu bir dönem yaşanacak. AKP nin geçmiş beş yılda yaptıkları olumsuzluklar halka iyi anlatılmadı. Önümüzdeki dönemde güçlü bir muhalefetin olması kaçınılmazdır. Muhalefet partileri kendilerine çeki düzen vermeli ve kendilerini sorgulamalıdırlar. Bir yıl içerisinde beş tane ilçe başkanı değiştirecek olan ana muhalefetten fazla bir şey beklemek de akıl karı değil.
tuncerdag75@hotmail.com