Gazeteciler susarsa ..
Gönderen Fakir - Haziran 01 2009 - 20:03:16
Gazeteciler susarsa demokrasi ölür…/Rodi BAZ

Rodi Baz Hep anlatıp durdum, devletin kendini her santimetrekaresinde kendini hissettirdiği yerlerde gazeteci olmak çok zor. Hele hele bireylerin kendini devletle özdeşleştirdiği yerlerde gazetecilik yapmak daha da zor.

Onlara karşı çıkma cüretini gösterenlerin arkasında kimse de gitmez. Hele bu kişiler birer gazeteciyse…

Geçmiş deneyimlerimizden de biliyoruz, onları tutuklamak hatta öldürmek o kadar kolay ki, Çünkü; onları ne savunacak güçlü dostları, nede arkasından gelecek kimseleri var. Buna rağmen cesurca bildiklerini söylemeye devam ediyorlar.

Şu sıralar Deneyimli gazeteci Fakir Yılmaz’ın başına gelenler bunun en basit örneğidir.

Davacı devletin savcısı ve hakimi olunca, Gazeteciler kendilerini savunacak avukat dahi bulamıyorlar. Kimse devleti karşısına almak istemiyor!!!

Sanırım adalet böyle yara alıyor. Adalete olan güven böyle sarsılıyor! Şu talihsizliğe bakın ki, Hukuk adına hareket edenler, daha dün tek başına, demokrasi ve hukuku mücadelesi vererek, 28 kasımda Ardahan’daki gelişmeleri, kamerasıyla dünyaya ve Türkiye’ye duyurduğu için Polisin resmi web sitesinde bile dünyanın gözleri önünde açık açık ölümle tehdit edilen Gazeteci Fakir Yılmaz’ı bu gün savunamıyorlar.

Buradan da anlaşılacağı gibi, Fakir Yılmaz gibi namuslu gazetecilerin varlığından rahatsız olan bazı sözde “gazeteci” ler de, bu duruma sevinerek bir köşede ellerini ovuşturuyorlardır.
Öyle ya meydan bu şantajcı korkaklara kalsın!

Bütün bu şantaj ve tehditlere rağmen, Fakir Yılmaz’ı durduramayacaklarını anlayınca da farklı yöntemler devreye sokmaya çalıştılar. Şimdi de Tazminat davaları ve ekonomik şantajlarla boyun eğdirmeye çalışıyorlar. Bunları yaparken de işin kılıfına uydurmaya çalışarak işi şahsileştiriyorlar…

Bütün bunları yaparken de o kadar kendilerinden ve sonuçtan o kadar eminler ki, Fakir Yılmaz ve Semli Yılmaz’ın bütün hesaplarına tedbir koydurmuşlar bile.

Öyle ya sayın savcı ve sayın hakim şahsen devlet değiller. Onlarda bizim gibi yasalar önünde eşit birer vatandaştırlar. Bu devlete karşı işlenmiş bir suç olmadığı gibi, masum bir eleştiriden başka bir şey değildir.

Bu nedenle, bütün duyarlı hukukçuları Fakir Yılmaz’ı savunmaya çağırıyorum.
Gazeteci Fakir Yılmaz’ı savunmak demokrasiyi ve basın hürriyetini savunmaktır. Çünkü, bu devlete karşı işlenen bir suç değil, en demokratik hakkı olan eleştiri hakkını kullanmaktan başka bir şey değildir.

Bu davadaki amaç, gazetecilere ekonomik baskılar uygulayarak susmalarını, eleştiri haklarını kamuoyu ile paylaşmalarını engellemektir.
hocvanhaber@msn.com