ÖSS (Öğrenci Ayırma) Sınavı
Gönderen Fakir - Haziran 09 2009 - 13:17:32
ÖSS (Öğrenci Ayırma)Sınavı

Necla Sarıçayır ÖSS sınavının yaklaştığı bu günlerde kafamı kurcalayan ve bizzat yakından tanık olduğum adaletsiz durum beni ve benim gibi düşünen birçok insanı rahatsız etmekte. Biraz memleket sevdalısı olduğum için doğduğum ilçe olan Çıldır’a fırsat buldukça gitmeye çalışırım. Okuyan yeğenlerime destek olmak isterim. Çıldır Lisesinin bildiğim son iki öğretim yılında öğrencilerin sayısal dersleri boş geçti. Özellikle geleceklerinin okumaktan geçtiğini bilen kızlarımız ve onları okutmaya çalışan aileleri içinde durum pek iç açıcı değil. Bazı yörelerde kız çocukları değil lise ilkokula bile gönderilmezken memleketimde her şeye rağmen yoksulluk içerisinde kız çocuklarını okula gönderen ve gerekli eğitimi almadığını gören ailelerin durumu. Devletin eğitim politikasını anlamak mümkün değil Büyükşehirlerde hem okula giden, hem kursa giden hem de özel ders alan öğrencilerle aynı sınava girecekler Sayısal dersi dolu geçmeyen öğrenciler aynı sorularla sınava tabi olacaklar. Adalet her şeyin temelidir ama neresinde eğitimin adalet var anlayabilmiş değilim.
2007/2008 öğretim yılında bazı gazeteci arkadaşların ve sorumluluk sahibi insanların girişimi ile askerliğini Çıldır’da yapan öğretmenlerin gönüllü olarak verdikleri kurslar sayesinde öğrenciler biraz geometri dersleri aldılar, onu da bin bir sıkıntı çekerek.
Bu sene buda olmadı. Atama bekleyen onca öğretmen varken; Milli Eğitim Bakanlığının bir girişimi olmaması düşündürücü ve bu duruma bir müdahale etmek gibi bir dertleri de yok ..
Bütün imkânlardan faydalanıp tam donanımlı sınava giren bir öğrenciyle zorunlu derslerinin eğitimini bile alamamış bir öğrencinin eşit şartlarda değerlendirilmesinden söz edilebilir mi? Son derece rahatsız edici bir durumla karşı karşıya kalan öğrencilerin psikolojisini düşünen var mı? Bu duruma Yeni Milli Eğitim Bakanımız bir umut olabilir mi bir bayan olarak?
Milli Eğitim yıllardır kanayan yaraya parmak basamadı bu durumda ordudan Özellikle öğretmen eksiği olan bölgelere asker öğretmenlerin gönderilmesini istesek bizi de darbeci diye tutuklayabilirler. Yine 2007/2008 Öğretim yılında Milli Eğitim öğrencileri İstanbu’la Götürerek gezdirdi. Tabiî ki buda olmalı ama üç gündür yemek yemeyen adama direk tatlı verilmesi gibi bir şey bu ..
Önce beyni doyurmak gerek görselliği sonra. Bütün bu sorunları bilen tv. Kanalları da çokça haber yaptı bu durumu asıl sorunu es geçerek.
Bu sene sınava girecek öğrenciler için artık bir şey yapılamaz şahsi gayretleri ile başarabilirlerse ne ala. Hiç değilse seneye sınava girecek öğrencilere haksızlık edilmesin dersleri boş geçmesin, temel eğitimlerini alsınlar, devlet de üstüne düşeni yapsın. Öğrencilerden öğretmediği bilgilerin cevabını istemesin.
Nejla Sarıçayır
neclasaricayir@hotmail.com