AKP Hükümeti ..
Gönderen Fakir - Haziran 12 2009 - 11:12:54
AKP Hükümeti Doğu Anadolu'ya Haksızlık Etti

Mustafa Küpeli  Türkiye'yi 4 bölgeye ayırarak krizden çıkmayı hedefleyen AK Parti Hükümeti, alt yapısı olmadığından dolayı yatırım alamayan Doğu Anadolu'ya büyük haksızlık etmiştir.
AK Parti Hükümeti tarafından açıklanan ekonomi paketinde Türkiye'yi 4 bölgeye ayrılarak planlanan, projelendirilen illerin kalkınmasına yönelik projelerin uygulanmasında AK Partinin çok zorlanacağı ortada.
4. Bölge içinde yer alan Ardahan, Kars, Iğdır, Ağrı, Van, Hakkâri, Şırnak, Siirt, Bitlis, Muş, Erzurum, Bayburt, Bingöl, Batman, Mardin, Diyarbakır, Tunceli, Erzincan, Elazığ, Adıyaman, Şanlıurfa, Kilis olarak belirlenmiş.
Şimdi GAP projesi dâhilinde 15 Milyar dolar yatırım alan Batman, Mardin, Diyarbakır, Şırnak, , Adıyaman, Şanlıurfa, Kilis illeri DAP Projesi dâhilinde hiç yatırım alamayan Ardahan, Kars, Iğdır, Ağrı, Van, Hakkâri, Siirt, Bitlis, Muş, Erzurum, Bayburt, Bingöl, Tunceli, Erzincan, Elazığ aynı bölgede ve aynı kalkınma projesinde gösterilmesi bana göre yanlıştır.
Uzun yıllar Doğu Anadolu'yu kalkındırmak adına hükümetlerin hazırladığı kalkınmada alt yapısı yetersiz olan Doğu Anadolu'daki şehirlere değil alt yapısı olan Organize Sanayi Bölgesi olan illere yatırım yaptı. Bir asırdır alt yapısı ve organize sanayileri yapılmayan Doğu Anadolu illeri bu yüzden bütün yatırımları elinden kaçırdığı için kalkınmayı bir türlü yakalayamamıştır.
Geçen yıl karara bağlanan GAP'a 15 Milyar yatırım yapılması karşısında DAP'ı yatırımsız bırakan AK Parti Hükümeti 4 Haziran da açıkladığı ekonomi paketinde Türkiye'yi 4 kesime ayırarak Doğu Anadolu illerini yine alt yapısı olan, yolu ve organize sanayisi olan illerin içine karıştırınca Özel teşebbüs kar edemeyeceğini iyi bildiği için tercihini yine Doğu Anadolu' illerinden yana koymayacağı için yatırım alamayacağı açıkça ortadadır.
Şimdi Bir yıl önce 15 Milyar dolar yatırım alan Güney Doğu illeri bu paketten de yararlanacak. O zaman Doğu illerine büyük haksızlık olmaz mı?
Bir asırdır yoksulluk çemberinden çıkamayan Kars, Ardahan, Iğdır'ın kalkınması için Kars-Ardahan-Iğdır Kalkınma Vakfı'nın ürettiği projelere bile destek sunmayan hükümetler bu sebeplerden dolayı yoğun göçün yaşanmasına vesile olmuşlardır.
Bir hatırlatma yapmak istiyorum
2003 yılında Sn. Başbakan bölgeyi kalkındırmak için Kars,Ardahan,Iğdırlı iş adamlarından yemekli bir toplantı istemini Kars Eski AKP Milletvekili Selahattin Beyribey'den istemişti. Beribey, KAI Vakfına Eski Vakıf Başkanı İskender Bozdemir ve yönetim kuruluna bu istemi iletirken bende oradaydım. Vakıf bu teklifi memnuniyetle karşılamıştı. Maalesef Sn. Başbakan 6 yıldır KAI'rın kalkınmayla ilgili toplantıyı gerçekleştirmedi.
Şimdi KAI asırlardır kuyruğuna yapışan krizlerden kurtulması ve göçü durdurması için Başbakan KAI'lı işadamlarıyla toplantı yapıp, yatırımlar başlamadan bölgenin kalkınmasından söz etmek mümkün değildir.
İkinci olarak Kars Valisi Mehmet Ufuk Erden başkanlığında Kars Milletvekilleri, Kars Belediye Başkan'ı Naif Alibeyoğlu, Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Ali Güvensoy, işadamları ve oda başkanlarından oluşan 18 kişilik Kars Heyeti, Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, Başbakan Recep Tayip Erdoğan ve Meclis Başkanı Köksal Toptan ile bakanları ziyaret ettiklerinde, Kars'ın kalkınması için hepsi destek sözü vermişlerdi. Bu güne kadar halen bir destek gelmedi. Şimdi boş sözlerle KAI'ın kalkınmasından söz etmek mümkün mü?
Üçüncü olarak 2008 yılında Kars'ta açılışı yapılan Avrupa'yı Asya'ya bağlayan dünyanın en büyük ve en ucuz taşımacılığının yapılacağı, Türkiye'nin 100 yıllık hayali Kars-Tiflis-Bakü Demiryolu'u 2010'da hizmet vermeye başlayacak. Bölgemizin kalkınması için AK Parti Hükümeti antrepo depolarının Kars'ta yapılması için bu projeden ayrı bir pay ayırıp Kars büyük Organize Sanayi Sitesi'nin bitirilmesi, serbest bölge ve antrepo depolarının Kars'ta kurulmasının gecikeceği için hükümet düğmeye basmadan sınır ticaretinden kazanmaktan söz etmek mümkün mü…

Şimdi KAI'lıların gözü 11 Haziran'da THE Marmara Oteli'nde Kars Ardahan Iğdır Kalkınma Vakfı tarafından düzenlenen 'Kars Ardahan Hayvancılık Organik Ürünleri Organize Sanayi 1. Platformu'nun açılışında Çünkü Proje hazırlandıktan sonra Tarım Bakanı Mehdi Eker'e verilmiş ve onaylatılmış olan 12 Milyon EURO değerindeki proje Yöre insanın geçim kaynağı olan tarım havancılık modernleşip, hayvansal ürünlerini AB standartlarına yükselteceği için Kars Ardahan bu sayede kurtuluşu yakalayacaktır.
Hükümetler bir asırdır ne sınır ticaretlerinde ne DAP kapsamında ki projelerde nede kalkınmada öncelikli projelerde Kars Ardahan Iğdır'a destek sunmadıkları için bölgemiz yoksulluk çemberini yırtarak çıkmayı bir türlü başaramamıştır. Eğer Organik Ürünleri Organize Sanayi 1. Platformu için 12 Milyon EURO kredi gerçekleşirse Kars Ardahan Iğdır illerimizin kalkınmasına bir ışık tutacaktır.

mustafakupeli@gmail.com