Hoçvan/Göle Festivali
Gönderen Fakir - Haziran 24 2009 - 05:35:29
HOÇVAN YAYLA FESTİVALİNE VE GÖLE KAŞAR FESTİVALİNE İLİŞKİN BEKLENTİLER/MENDERES KOÇAK

Menderes Koçak Bu yıl 5.si düzenlenecek olan Geleneksel Hoçvan Yayla Festivali ve 14.sü düzenlenecek olan Geleneksel Göle Kaşar Festivali'nin daha iyiye gitmesi ve halkımızın beklentilerine cevap olması açısından önemsiyor, geçmişteki eksikliklerin giderilmesini ve festivallerin halkımızın kardeşlik ve birlik duygularını geliştiren bir atmosferde geçmesini diliyoruz.
Sosyal ve kültürel etkinliklerde öteleyici değil kucaklayıcı bir yaklaşımla kültürel paylaşımların olmasını ve bölgemizin bilinmeyen güzel yönlerinin bir takım görsel aktivitelerle orada bulunan insanlara sunulmasını temenni ediyorum. İnanıyorum ki Hoçvan Yayla Festivali'nin düzenleyicisi olan Hoç-fed ve Göle Kaşar Festivali'nin düzenleyicisi olan Göle Belediyesi festivalin en mükemmel şekilde geçmesi için ellerinden gelenin en iyisini yapacaklardır. Festivallerin, Hoçvan'ın ve Göle'nin bütün kültürlerini kapsayacak şekilde sanatçı katılımının sağlanarak, şovenist bir festival havasında değil, demokratik bir yapıda, kucaklayıcı, birleştirici bir olgunlukta geçmesi tek isteğimizdir. Bu festivalde bölge kültürü ön plana çıkarılmalı; Türk'ü, Kürt'ü, Yerlisi, Azeri'si, Terekeme'si, Laz'ı kendini en rahat bir biçimde ifade etme olanağı bulmalıdır. Her iki festivali düzenleyenlerin bu konuda istikrarlı davranacağından ve gereklerini yerine getirmede üstüne düşenleri yapacağından emin olmak istiyoruz. Bu festivallere bölgesel kültürün damgasını vurmasını bekliyoruz. Çok kültürlü yöremizin bu zenginliğinin insanlarımıza en iyi şekilde sunulması esas alınmalı ve gerekleri yerine getirilmeli. Birlik, beraberlik ve kardeşlik ruhuyla yapılacak bir festival ancak anlam bulur.
Bu festivallerde bölgemizin mozaiğine zarar verecek etkinliklerden ve davranışlardan kaçınılmalı. Festivalin yapılanmasına gerçekten halk damgasını vurmalıdır. Bir başkalarının etkisi altında kalınmadan gerekenler yapılmalıdır. Bölgede yıllardır festivaller yapılıyor ancak henüz göçü önleyecek bir plan ve proje oluşturulamadı. Bu konuda çalışacak sektörlerin oluşmasında bir gelişme veya ilerleme görülmedi fakat bu konuda Hoç-fed'in ve Göle Belediyesi'nin üzerlerine düşeni yapacağı görülüyor. Umarım bu festivaller bir dönüm noktası olur ve bundan sonra eksikler tespit edilip gerekleri yerine getirilir. Bölgemizin iyi bir tanıtıma ihtiyacı vardır. Bu tanıtımın da ancak festivallerle olacağı gerçeği ile sorumluların bu konuda üzerine düşeni yapacağından eminim. Göçün önlenebilmesi için gerekli çalışmaların biran önce başlatılması, doğru teşhislerin tespit edilmesi ve ilgili yerlerle temasa geçilerek gerekenlerin yapılması bir insani sorumluluktur. Sayın Hoç-fed ve Göle Belediyesi yöneticilerinin de bu duyarlılıkta birer birey olduğunu bildiğimizden üzerlerine düşeni mutlaka yapacaklarına ve bu festivali bir fırsat olarak değerlendireceklerinden şüphem yok. Her zaman dostluk rüzgârlarının estiği bir festivalde buluşmak üzere hoşça kalın
mendereskocak60@hotmail.com