Eskule Esenyurt'u Zehirliyor
Gönderen Fakir - Haziran 24 2009 - 07:26:52
Eskule Esenyurt'u Zehirliyor/Mustafa Küpeli

Mustafa Küpeli İstanbul Esenyurt İlçesinin Birlik Caddesi'nden gelen Doğan Araslı Caddesi'nin altından geçen ve Esenyurt Trafiğini %90 çözecek alt geçit projesi hayatı geçirilmeye başlamış ve hatta kazıklar çakılmış proje yolunda giderken, Eskule projesinden rant bekleyenler yolu iptal etmiş ve bu günkü gördüğünüz gibi Esenyurt'ta trafik canavarı diye adlandırılan bir gökdelenin yapılmasına vesile oldular.
Bütün uyarılarımızı dikkate almayan başta Belediye yöneticileri, Esenyurt Kent Konseyi, sivil toplum örgütleri, Merkezde yayın yapan gazeteler ve Esenyurt'un kanaat önderleri bugün Eskule'nin önünden geçerken trafik kuyruğunu görünce başlarını eğerek geçiyorlar. Projeye imza atan ve 5 yıl içinde Esenyurt'ta tek bir karar şerhi olmayan ve Eskule'den dükkanı olmayan meclis üyeleri de bu yanlış karardan ötürü içim içim özür dilemekteler.
Son zamanlarda Esenyurt mezarlığına gidip gelirken 4-5 ışık yandıktan sonra geçen halkın çektiği trafik çilesine kızarken, geçen gün bir çevre mühendisi ve egzoz muayene memuruyla trafikte beklerken Mühendis arkadaş "yazık bu Esenyurtlulara, 4 yoldan gelen arabaların ışıklarda beklemesi ve özellikle Yeşil Cami'den gelen araçların rampaya çıkışında fazla gaza yüklenmesinden dolayı çıkan gazı Esenyurt halkını zehirlediğini söyleyince Eskule'nin Esenyurt Halkına ne kadar zarar verdiğini bir kez daha anlamış oldum. yaptığım araştırmada Esenyurt halkının zehirlendiğini görmüş oldum
Bana kızan Eskule'nin rantçıları bu satırları iyi okumalı.
Egzoz gazının zararları?
Araçlar çalıştığında egzozlarından havaya, karbonmonoksit, azotoksit, hidrokarbon gazları ile ağır kurşun karıştığını, renksiz, kokusuz bir gaz olan karbonmonoksitin kapalı ortamlarda zehirleyici, hatta öldürücü olabiliyorlar.
Kirli gazların kentin binaların, anıtlarını, heykellerin üzerine sindiği ve zamanla kirlenmekte pik insan sağlığına ne kadar sindiğini hesap etmek mümkünmü?
Motor bakımları düzenli yapılmayan otobüs, minibüs ve otomobillerden egzozlarından çıkan Karbonmonoksit gazının yüzde 80'lere varan oranlarda havada asılı kaldığı için insan sağlığını tehdit etmekte ve Egzoz dumanının bileşiminde bulunan azotoksitin solunumu durumunda akciğer dokusunu hasara uğratmaktadır.
Bu araçların egzozlarından çıkan siyah dumanların bileşiğinde bulunan gazlar, kanın oksijen taşıma yeteneğini azaltıyor, doku, kemik ve sinir sistemlerine bile zarar veriyor.
Bu konuda bir açıklama yapan Çevre Mühendisleri Odası Ankara Şubesi Yönetim Kurulu Sekreteri Baran Bozoğlu, Egzoz dumanı artık reklam filmlerine de konu olduğunu, ancak reklam filmlerindeki insanların yalnızca saçlarının kirlendiğini ve şampuanla yıkandıktan sonra bu durumdan kurtulduklarını söylüyorlar. 'Peki ya bu insanların ciğerleri nasıl temizlenecek'.
Sonuç olarak Egzoz dumanın bileşiğinde bulunan gazların insan vücudunda kansere yol açacak derecede zararlar vermekte.
Şimdi alt iki katını MİGROS almış. Faaliyete geçtiğinde MİGROS'a günde iki binden fazla araç'ın geldiğini düşünürsek Birde Eskule'nin tamamen faaliyete geçtiğini hesaba katarsak, Esenyurt merkezi Çanakkale gibi geçit vermeyen bir yol olacaktır. Günde on binlerce aracın egzozundan çıkan gazın insan sağlığına ne kadar etkilediği hesap etmek mümkün mü? Vay Esenyurt'un haline vay…
Şimdi Anadolu'dan göç eden yoksul sağlık güvencesi olmayan, düzgün beslenmeyen insanlar bu eksoz gazıyla teneffüs yoluyla zarar gören bütün Esenyurt halkını kim tedavi edecek?
Peki bu trafikte bekleyerek yakılan yakıt, dur kakta yıpratılan baskı balata, kaybedilen iş zamanı bunca zararı kim ödeyecek?
Bu yazdıklarıma kızanlar bir kuru inada, bir ranta bu kente bu kadar zarar verenler
MİGROS'un ve Eeskule'nin faaliyete geçtikten sonra TV programlarına konu olacağını şimdiden düşünüp cevap vermeye hazır olsunlar.
Eskule ile ilgili yazıları her geçen gün artarak devam edecektir. Biz yazmakla hep gurur duyduk ama Eskule'nin yapımına yeşil ışık yakan yöneticiler Esenyurt'un sivil inisiyatifi ve kanaat önderleri hep vicdan azabı duyacaklar.
mustafakupeli36@gmail.com