Hülya Avşar milletvekili
Gönderen Fakir - Temmuz 23 2009 - 08:57:02
Hülya Avşar milletvekili adayı mı?/Rodi Baz

Hülya Avşar Haber-Yorum/
Ardahan derneğinin son zamanlarda yaptığı etkinlikler, bazı siyasi gelişmelere de neden oldu.
Başından beri, Ardahan derneği ve federasyonunun ciddi siyasi sonuçlar doğuracağını yazdık. Israrla bunun üzerinde durduk. Özellikle de, Ardahan Kültür Evi açılışında bu iyiden iyiye kendini gösterdi.
Avşar'ın bir siyasetçi gibi konuşması, acaba Hülya Avşar siyasete mi giriyor sorusunu aklımıza getirdi.
Siyasilerin, bu tür organizasyonların kazanımlarına kısa yoldan sahip olma girişimlerinin de artacağını tahmin etmek, pek de zor değil. Sanırım Hülya Avşar'ı da böyle değerlendirmek gerekiyor.
Hülya Avşar'ın açılışa gelmesinin siyasi sonuçlarını iyi hesaplayan siyasi aktörler, Avşar'ı bölge milletvekili olarak düşünmeleri ihtimalini de güçlendiriyor. Elbette kafalarının gerisini okuyamayız. Elbette biz falcı değiliz. Bu bir siyasi öngörüdür…
Bu durum tabi Ardahan Milletvekillerini çok yakından ilgilendiriyor. Bundan çıkardığımız sonuç Hülya Avşar'ın Ardahan milletvekili adaylığına soğuk bakmayacağıdır.
Avşar'ın AKP'ye de çok soğuk bakmayacağını açılıştaki konuşmasından çok rahatlıkla çıkarabiliriz. Çünkü Sayın Avşar sürekli Ardahan milletvekili Saffet Kaya'ya atıfta bulunarak, sözlerini onaylayarak konuşmuştu. Tabi bu da kafalarda böyle bir soru işareti yarattı. O konuşmadan sonra biz, ve bir çok siyasi gözlemci tarafından, yoksa Sayın Avşar AKP'den milletvekili adayı mı olacak biçiminde algılandı.
Ancak, çok geniş olan Avşar sülalesinin, köklü bir CHP destekçileri olduğunu da belirtmekte yarar var. Bu durumda Avşar'ın CHP'ye de sıcak bakabileceği, hatta CHP'de politika yapmasının daha kolay olacağı görüşünde birleşenler de var.
Burada şöyle bir sonuç çıkıyor. Avşar'ın aday olması durumunda, Her iki milletvekilinden biri, elveda meclis, demek zorunda kalacak.
Avşar'ın açılışa katılması, sanırım bu yüzden en çok Tuncer Dağ'ın başını yakmıştır. Bizimki sadece bir öngörü…
Bekleyip göreceğiz.