POSOF BİTİYOR
Gönderen Fakir - Temmuz 27 2009 - 07:48:19
POSOF BİTİYOR DUYAN VARMI?/Ecevit Ulavur

Ecevit Ulavur Kara bulutlar çöktü Posof un üstüne güneşi görmek imkânsız,
Nüfus un yüzde doksanının hayvancılık, arıcılık ve bahçecilikle geçindiği ilçede iklim şartları nedeniyle herkes perişan durumda.
Sürekli yağmur ekini otu bahcede ki sebzeyi tamamen çürütmüş vaziyette, arılarında çiçeksiz kalışı zaten kıt kanaat geçinen ilçe halkını daha da zor durumda bıraktı.
Yaz sezonunda gurbetçi hemşerilerimizin gelişi, 'belki canlılık getirir' diye düşünürken sadece Avrupa'nın eksoz dumanından başka bir getirilerinin olmadığı ortada, esnaf kan ağlıyor, siyasiler yan yatıyor .. Posof gittikçe bitiyor, başsız ve sahipsiz koyun misali ne yapacağını bilmeden hayatı devam ettirmeye çalışıyor.
Geçenlerde İstanbul'dan film yapımcıları geldi Şeyh Şamil in hayatını film yapacaklarmış en uygun yer olarak Posof'u seçmişler, ilçemizin tanıtımı için güzel bir oluşum bu filmin bura da çekilmesi, umarız ona da çelme takan olmaz.
İnegöl ve diğer yörelerden gelen hemşerilerimizin burayı bir mandıra gibi görmesi ve kışlık yağını peynirini tedarik ettikten sonra terk edip gitmesi ve doğup büyüdüğü topraklara hor bakması, yarın o toprağı bulamadığı takdirde hangi Posof'a gidecekler bilinmez.
Zaten sanki gizli bir el tarafından halkı bitkinlik derecesine getirip bu ilçeyi insansızlaştırmak isteyen birilerinin var olduğu sanırım çok yakında ortaya çıkar.
İşte insanlık için, ilçe için bir yaprağın dahi kıpırdamadığı bir durgunlukta toplumu yozlaştırıp aç bırakarak köleleştirmenin Türkiye yansımasın Posof örneği de bu, eğer bir şeyler yapılamayacaksa, yapılamıyorsa neden yönetimde bulunmak için (milletvekilliği, belediye başkanlığı, parti başkanlığı gibi) çırpınırlar çözmüş değilim ama acaba diyorum bu insanlar kendi egolarını tatmin etmek için mi yoksa bireysel çıkarları düşündükleri için mi seçilirler bilinmez ..
İlçede tek hakkıyla çalışan kurumlar az sayıda .. biri Jandarma, diğeri Halk Eğitim art niyet gütmeksizin halka bir nebze olsun bir şeyler vermeye çalışıyorlar .. Ya diğerleri?..
Ardahan ilinin en güzel coğrafyasına ve en güzel yaylasına sahip olan bir ilçede yayla şenliklerinin dahi yapılayamayışı ne kadar üzücü, insanların tek sosyal aktivitesi düğünler, oda olsun bitsin misali geleneklerden arınmış kaptı kaçtı düğünleri olmuş, 'vur patlasın, çal oynasın' misali sürüklenip gidiyor bu güzeller güzeli ilçemiz ..
ecevitulavur@hotmail.com